Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Wydawnictwo Waneko 2

The Breaker

Tom 4
Wydawca: Yumegari (www)
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-63675-18-9
Liczba stron: 186
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W tomie czwartym The Breaker nie poznajemy żadnego nowego pracownika liceum Kuryeong, za to dowiadujemy się więcej o dziewczynce, którą Shi­‑woon i Alex zaopiekowali się w poprzedniej części. To panienka So­‑sul, jedyna dziedziczka klanu Sun­‑Woo, cierpiąca na rzadką przypadłość, polegającą na tym, że przepływ ki w jej ciele jest zablokowany w dziewięciu kluczowych miejscach, przez co musi oszczędzać energię i unikać wysiłku. Starcia z jej prześladowcami – gangiem motocyklowym, bardzo dynamiczne i widowiskowe, zajmuje pierwszą połowę woluminu. W dalszej części akcja zwalnia. Shi­‑woon kontynuuje szkolenie pod okiem Chun­‑woona. Uczy się, jak rozprowadzać ki po ciele oraz jak ją uwalniać. Sporo miejsca poświęcono również na rozmowy między postaciami, z których można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji np. co oznacza tytuł Dziewięciogłowy Smok.

Tomik został wydany w podobny sposób jak poprzednie. Charakteryzuje się brakiem kolorowych stron, wstępu, podziału na rozdziały i spisu treści oraz ukrytą pod obwolutą czarną okładką z białymi napisami. Zaobserwowałam wyraźne pogorszenie jakości druku: litery w dymkach są rozmyte i poszarpane, a do tego niektóre kadry sprawiają wrażenie mało wyraźnych. Muszę tu zaznaczyć, że w moje ręce trafił dodruk i nie jestem w stanie stwierdzić, czy podobne wady pojawiły się również w pierwszej edycji tomu czwartego. Tradycyjny dodatek, czyli słownik wymowy, zamieszczony na końcu, dotyczy zupełnie innej części, próżno szukać w nim nazw padających na kartach woluminu. Świadczy o tym dodatkowo napis: „Do zobaczenia w siódmym tomie!”. Ostatnia kartka przeznaczona została na fanarty. Błędów i literówek nie wypatrzyłam, w oczy rzuciły mi się jedynie urwane w kilku miejscach zdania, zwykle zakończone połową wyrazu i myślnikiem. Dla przykładu na stronie 79 znalazło się stwierdzenie: „Wolałabym cię odwieźć do szpit-”, na 84: „Cześć! Dobrze spa-”, a na 136: „Może jednak zabiorę ją do tego szpi-”. Do plusów wydania mogę za to zaliczyć ilustrację na okładce, przedstawiającą So­‑sul, unoszącą się w wodzie, w otoczeniu kwiatów. Grafika jest nastrojowa i stonowana, odmienna od poprzednich.

Tom czwarty to kolejna porcja rozrywki na wysokim poziomie. Odnalazłam w nim dodatkowy smaczek: moją uwagę zwrócił poważny, tajemniczy i małomówny Hyuk So­‑Chun, który szczególnie korzystnie prezentuje się na ilustracji na stronie 147. Zdecydowanie wyróżnia się on na tle innych bohaterów płci męskiej. To miłe, że w The Breakerze zadbano nie tylko o fanserwis dla panów, ale również o cukierki dla oka pań.

Dida, 7 listopada 2015
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Yumegari 2.2013
2 Tom 2 Yumegari 5.2013
3 Tom 3 Yumegari 8.2013
4 Tom 4 Yumegari 1.2014
5 Tom 5 Yumegari 3.2014
6 Tom 6 Yumegari 7.2014
7 Tom 7 Yumegari 1.2015
8 Tom 8 Yumegari 5.2015
9 Tom 9 Yumegari 9.2015
10 Tom 10 Yumegari 11.2015