Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Komentarze

GE-Good Ending

 • Avatar
  M
  Yukari 26.06.2014 16:38
  Komentarz do usunięcia
  Ge skończyło się na 16 tomach.
  • Avatar
   Yumi 26.06.2014 17:56
   Re: Komentarz do usunięcia
   Dziękuję za zwrócenie uwagi, poprawione :)
 • Avatar
  M
  Night 19.07.2013 18:09
  Od czego by tu zacząć?
  Pierwsze 30, góra 40 rozdziałów można uczciwie ocenić w okolicach 8/10 (i stąd pewnie tak dużo dobrych ocen, stawianych przez osoby po przeczytaniu paru/nastu rozdziałów). Ładna kreska, ciepły klimat, pozytywne, nieźle nakreślone postacie itd., innymi słowy dobry start na (nie)długą historię, którą przyjemnie się czyta.
  Fabuła, choć prosta, składająca się niemal jedynie z wątku głównego, początkowo, dzięki wcześniej wspomnianemu, ciepłemu klimatowi, w niczym nie przeszkadza. Później zostaje zapętlona, przekształca się w plażową piłkę odbijaną od ściany nad podłogą pełną gwoździ i łataną raz po razie. Autorka zwyczajnie się nie popisała, zabrakło jej pomysłów, stała się niekonsekwentna i całość wyraźnie na siłę została rozciągnięta na ponad 150 rozdziałów. Ale najgorsze dopiero przed nami.
  Gdzieniegdzie można przeczytać, iż manga jest 'nietypowa' czy nawet 'zaskakuje' – owszem, ale jeśli podsumować całość, spróbować scharakteryzować postacie, to okazuje się, że te zamiast dorastać, uczyć się na własnych błędach i stawać się bardziej dorosłymi – wręcz cofają się w rozwoju. Przykładowo ośrodek decyzyjny głównego bohatera (i nie tylko) jakimś cudem przesunął się gdzieś w okolice podbrzusza – przecież to właśnie tam rodzą się wszelkie uczucia. Nie? Powiedzcie to autorce. Nie jest to ten typ mangi, w której można sobie pozwolić na tego typu operacje, w pewnym momencie przypomniał mi się nawet pewien tekst­‑pytanie z Wiedźmina – "-Wolna jesteś? – A co, z ###jem po prośbie chodzisz?” i tak, nasz 'protagonista' najwyraźniej chodzi.
  Ale czy naprawdę jest aż tak źle? Nie, manga nie jest zła – jest średniawa, to znaczy jest wiele gorszych i daleko bardziej niekonsekwentnych lub wręcz bzdurnych tworów. Z drugiej strony są też dużo lepsze, tego typu mangi np. „Is” czy „Kimi no Iru Machi”. Główną wadą jest to, że postacie początkowo naprawdę da się polubić, a nawet z zainteresowaniem śledzić ich poczynania. Niestety do czasu. Dalej zaczynają odstawiać numery coraz mniej pasujące do ich osobowości. Skutkuje to nie tyle znudzeniem, ile zawodem, wreszcie zobojętnieniem wobec tytułu i wyraźnym odczuciem, że autorka stworzyła coś ponad swoje siły i wyobraźnię.

  Zamiast szukać oceny lub próbować oceniać tą mangą, lepiej zadać sobie pytanie – CZY WARTO w ogóle zaczynać czytać coś, co z początku jest bardzo dobre, ale dalej poziom po linii prostej, aż do samego końca spada w dół?
 • Avatar
  M
  Max 31.12.2012 02:00
  To nie nauczycielka
  Yuki to przecież nie nauczycielka ...
  • Avatar
   Jon 25.07.2016 13:09
   Re: To nie nauczycielka
   Nauczycielka miłości <3
 • Avatar
  M
  Pina 25.01.2012 14:21
  :)
  Ta manga jest super. Polecam wszystkim.