Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Miłość krok po kroku

Tom 6
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-61023-28-9
ISBN oryginału: 978-4-59213465-7
Liczba stron: 182
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Do bloku, w którym mieszkają Yura i Makoto, wprowadzają się nowi sąsiedzi – Mika i Takeshi Yabuki. W porównaniu do naszych bohaterów są już małżeństwem doświadczonym, z pięcioletnim stażem. Ich pojawienie się ma spory wpływ na Makoto, który nie potrafi przestać myśleć o pięknej sąsiadce nawet w trakcie uprawiania seksu z własną żoną. Wkrótce okazuje się także, że mimo długiego stażu, a może właśnie dlatego, państwo Yabuki mają problemy z pożyciem małżeńskim – nie uprawiali seksu od roku. Ale od czego jest pomoc i rady sąsiadek?

Oprócz rozwiązywania problemów małżeńskich w tomiku spotkamy się z tematyką walentynek (biedny Makoto od czasu ożenku drastycznie spadł w rankingach popularności), rozważaniami „Czy miłość to to samo, co pożądanie?”, a także dosyć ciekawą wersją przedstawienia „wojen plemników” – czyli wyjaśnieniem, co się dzieje, gdy różne plemniki znajdą się w tym samym miejscu, łącznie ze szczegółowym opisem budowy plemnika i jajeczka. Bonusem dla niektórych może być bardzo schematyczne przedstawienie 48 pozycji Shijuhatte, czyli czegoś w rodzaju Kamasutry okresu Edo, z którym to dziełem (wyglądającym raczej jak zwykły poradnik seksualny) zapoznają się nasi młodzi małżonkowie. Dodatkowo wszystkie historyjki uzupełnione są różnymi wykresami bądź też innymi informacjami pochodzącymi z badań socjologicznych. Należy jednak pamiętać, że są to badanie przeprowadzane na wybranych grupach społeczeństwa japońskiego (w jednym przypadku przytacza się badania przeprowadzone w USA), więc raczej nijak się mają do problematyki społeczeństwa polskiego.

Tomik wydany jest na białym papierze, z jedną kolorową kartką, a charakterystyczna dla serii żółta obwoluta przedstawia Yurę, tym razem owiniętą tylko ręcznikiem. Każdy rozdział rozpoczyna się kartą tytułową przedstawiającą jedną z bohaterek oraz krótkim wprowadzeniem. Zastrzeżenie mam jedno, do użytej czcionki – według mnie wykorzystanie w dialogach kroju pisma przypominającego pismo ręczne zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza że informacje dodatkowe, komentarze i wtrącenia odautorskie są podawane prostą czcionką bezszeryfową, na dodatek różnej wielkości, co sprawia razem dosyć niechlujne wrażenie. Samo tłumaczenie jest dobre, nie zauważyłam większych błędów, chociaż miejscami szyk wyrazów w zdaniu wydawał mi się trochę zbyt sztywny i oficjalny. W sumie jednak pod względem wydania oceniam tomik dosyć pozytywnie, na pewno zainteresuje on amatorów tej serii.

IKa, 12 grudnia 2011
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 1.2009
2 Tom 2 Waneko 4.2009
3 Tom 3 Waneko 2.2010
4 Tom 4 Waneko 10.2010
5 Tom 5 Waneko 12.2010
6 Tom 6 Waneko 2.2011
7 Tom 7 Waneko 8.2011
8 Tom 8 Waneko 11.2011
9 Tom 9 Waneko 5.2012
10 Tom 10 Waneko 9.2012