Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Waneko - Wydawnictwo komiksu japońskiego

Battle Royale

Tom 4
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62866-62-5
Liczba stron: 196
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Czwarta część Battle Royale rozpoczyna się bardzo żywiołowo, kontynuując otwarty w trzecim tomie pojedynek pomiędzy niedostępną i zimną Takako Chigusą a atakującym ją Kazushim Niidą, którym oprócz brutalnych zasad „gry” kieruje także nieokiełznany popęd seksualny. Tym razem na szali stoi więc nie tylko życie, ale też godność dziewczyny o bardzo silnej osobowości.

Tymczasem w zupełnie innym miejscu wyspy wytchnienia szukają Shuuya, Noriko i Shogo. Niestety los nie daje im szansy na złapanie oddechu w bezpiecznej okolicy, gdyż znać o sobie daje rana Noriko, której dziewczyna nabawiła się na samym początku rozgrywki. Znający się dość dobrze na medycynie Shogo Kawada podejrzewa zakażenie i daje do zrozumienia, że bez leków się nie obejdzie. Wtedy ponownie żywiołowa i emocjonalna natura Shuuyi bierze górę nad rozsądkiem i zdesperowany chłopak postanawia donieść ranną do kliniki jeszcze za dnia. To rodzi kolejny konflikt między nim a Shogo, który nie chce ryzykować. Obydwaj więc robią to, co według siebie uważają za słuszne i grupa się rozpada. W Kawadzie ta sytuacja budzi bolesne wspomnienia.

Wydarzenia przedstawione w czwartym tomie to w dużej części retrospekcje. Wpierw poznajemy historię Takako Chigusy, która na pierwszy rzut oka jest bez znaczenia i jedynie dodaje nieco treści ogólnej fabule. Jednakże bardzo ważną rolę we wspomnieniach Takako odgrywa Hiroki Sugimura, który jeszcze nie pokazał pazura, ale można wnioskować, że w przyszłości stanie się ważnym bohaterem. Później czytelnik ma szansę poznać urywek życiorysu Kawady, a w tym niewielkim fragmencie można odnaleźć motywy późniejszych poczynań chłopaka. Oprócz tego zaprezentowany jest kolejny wycinek wspomnień Shinjiego Mimury, dla którego walka z „programem” jest osobistą wojną z całym totalitarnym systemem kraju.

Ilustracja zdobiąca obwolutę czwartego tomu jest bardzo stonowana, utrzymana w chłodnej kolorystyce i daje złudne wrażenie spokoju. Podobnie rzecz ma się z obrazkiem na pierwszej, kolorowej stronie, nawiązującym do wspomnianej już historii Chigusy i Hirokiego. Informacje o najważniejszych bohaterach skutecznie uzupełniają krótkie biograficzne notki – w tej części przybliżone zostały sylwetki Shogo Kawady i Shinjiego Mimury. Przy okazji, w przypadku tej pierwszej, znalazłem nieścisłość – podane zostało wpierw nazwisko bohatera, a potem imię, co jest słuszne z kolejnością obowiązującą w Japonii, ale już w spisie „zawodników” na końcu widać kolejność imię­‑nazwisko. Zaintrygowany tym spostrzeżeniem sprawdziłem, jak to się prezentuje w poprzednim tomie i tam w obydwu przypadkach tego typu notek wpierw napisane jest nazwisko. Wychodzi więc na to, że szyk pomylono przy opisie Mimury, jednakże ten z kolei występuje na wspomnianej już liście. W każdym razie sytuacja jest dość kłopotliwa, nie mam pewności, skąd wzięła się ta nieścisłość, ale pisownie nazwisk należałoby ujednolicić. To jednak jedyny mankament, jaki zauważyłem w tej części polskiego wydania, acz wcale specjalnie go nie szukałem.

Na arenie pozostało dwudziestu dwóch zawodników.

Slova, 23 września 2012
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 3.2012
2 Tom 2 Waneko 5.2012
3 Tom 3 Waneko 7.2012
4 Tom 4 Waneko 9.2012
5 Tom 5 Waneko 11.2012
6 Tom 6 Waneko 1.2013
7 Tom 7 Waneko 3.2013
8 Tom 8 Waneko 6.2013
9 Tom 9 Waneko 9.2013
10 Tom 10 Waneko 12.2013
11 Tom 11 Waneko 3.2014
12 Tom 12 Waneko 6.2014
13 Tom 13 Waneko 9.2014
14 Tom 14 Waneko 12.2014
15 Tom 15 Waneko 3.2015