Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

Red Dada

 • Avatar
  M
  pan pomidor 18.02.2013 18:39
  przeczytałem
  Przeczytałem read Dade i mogę powiedzieć że kreska jest nietypowa (nie jest zła) skadrowane jest dobre sama fabula bardzo ciekawa ale według mojego zdania złe przedstawiona. Co do całokształtu mangi mogę ją ocenić na 6/10 . Dlaczego tak nisko? Hymm największym minusem jest brak tła! Pani Kasia jest wielką artystką i chwała jej za to , mam nadzieję że w następnych tytułach bardziej się postara.
 • Avatar
  R
  SzaraLis 13.05.2011 17:45
  8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
  dobrze, niech mi ktoś spróbuje racjonalnie wytłumaczyć dlaczego takie bohomazy zasługują na 8 za kreskę ??? (żeby nie było, to przykładowe kadry ze strony sklep.gildia.pl )

  [link]

  [link]

  [link]

  Może plastykiem nie jestem, może pozostałe strony były artystycznie piękne, wspaniałe i co tylko, ale jeśli miały poziom tych przykładowych – te 8 to jakaś lekka przesada.
  • Avatar
   Yumi 13.05.2011 18:47
   Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
   Po pierwsze: przypominam, że w kategorii „kreska” nie mieści się tylko sposób rysowania postaci.
   Poza tym określenie „bohomazy” jest w moim odczuciu niesprawiedliwe i obraźliwe – to konkretny styl rysowania, który ma swoje zalety i tylko na pierwszy rzut oka wydaje się niechlujny… w zasadzie wszystko jest napisane w recenzji (a nawet w komentarzach pod Materią Dziwactwa) i naprawdę nie chce mi się powtarzać. Dodam jeszcze, że to tylko i wyłącznie moja ocena, a strony z linków nie obrazują pełnych możliwości autorki.
   • Avatar
    GD 14.05.2011 10:25
    Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
    Jaki niby konkretny styl rysowania masz na myśli? Tak, to ja mogę sobie wszystko usprawiedliwić. Nie da się ukryć, że ocena za kreskę jest zawyżona i to jest fakt, a na dodatek bardzo mylące dla potencjalnego czytelnika. Nie mieści się tylko sposób rysowania postaci? Ja jakoś nie widzę tu prawie żadnych teł, no chyba, że masz na myśli jakieś czarne cienie, które każdy, choć trochę rysujący człowiek by narysował On nie wydaje się niechlujny – on jest niechlujny. Owszem, może ci się kreska podobać i nie zamierzam namawiać cię, żebyś zmieniła zdanie, ale kreska to jest rzecz do której można by spokojnie podejść obiektywnie. MxO, Lovely complex nawet Tokyo Mew Mew ma zdecydowanie lepsze kreski, a są gorzej ocenione. A skoro RD ma 8/10 to rozumiem, że praktycznie wszystkie inne mangi byś oceniła na 9­‑10/10? A jak autorka ma większe możliwości to niech się po prostu wykaże i tyle. Ja akurat w przeciwieństwie do SzaraLis poniekąd jestem plastykiem i uważam, że kreska jest najzwyczajniej brzydka. Nie chodzi o to, że autorka nie umie rysować tylko gołym okiem widać, że ma średnią wprawę. Tak więc myślę, że niech autorka przyłoży się do rysunków, wyćwiczy swój styl i dopiero potem wyda porządny komiks. I wtedy z wielką chęcią go zakupię. Bo tak jak rysują polscy rysownicy, to ja się nie dziwie, że większość osób podchodzi do nich niechętnie. Co jak co, ale w Japonii to się starają, więc dlaczego u nas ma być na odwal się? Nie mam nic do polskich komiksów, ale jeśli taka ma być ich jakość, to ja podziękuje. Oczywiście kreska nie jest najważniejszym elementem, ale pełni ona funkcję estetyczną i powinna być chociaż przyzwoita, a jak jest byle jaka to ja wolę sobie kupić zwykła, dobrą książkę…
    • Avatar
     Yumi 14.05.2011 11:00
     Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
     A przeczytałeś chociaż recenzję? Nie? Bo widzisz, ja dokładnie napisałam w niej, co mi się podoba w kresce, jakie są jej zalety. Naprawdę dobrze oddana mimika twarzy, dynamizm rysunków, operowanie perspektywą dające niebanalny efekt i przede wszystkim cieniowanie, zabawy szarością. To wymaga pracy.
     Tak poza tym, masz rację – to MNIE się strona graficzna Red Dady podoba. W żadnym razie nie każę Ci się ze sobą zgadzać. Tokyo Mew Mew na przykład zrobiło nam mnie pod względem graficznym gorsze wrażenie niż w/w komiks (pomijam, że nie ja TMM recenzowałam). I wiesz co? Mam do tego prawo. Nie zamierzam nawet próbować obiektywnie oceniać czegokolwiek, bo jest to z góry skazane na porażkę, zwłaszcza jeśli kreska jest tak specyficzna.
     • Avatar
      GD 14.05.2011 12:26
      Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
      Recenzję przeczytałam:p Dla mnie te zalety co wypisałaś np. mimika twarzy czy tła… nie zgadzam się. One po prostu są słabe. Może to dlatego, że ja rysuję od bardzo dawna i widzę tak jakby więcej (w sensie, że jak np. pokazujesz jakąś pracę to zwykły amator powie ci, że rysunek jest piękny, a ktoś wprawiony od razu zauważy jakieś błędy np. w anatomii i różne inne itp.). Chodzi mi o to, że ocena tej kreski to jest coś na zasadzie mówienia komuś, że czarne jest białe. I tak (przynajmniej ja) to odbieram. A część użytkowników może tą oceną poczuć się po prostu najzwyczajniej w świecie oszukana. Co do różnych anime, to można się sądzić w nieskończoność czy jest dobre czy złe, ale tutaj to każdy (no prawie każdy) ci powie że ona jest zła. No i co z tego, że wymienione tytuły nie ty recenzowałaś? Coś jest po prostu lepsze, a coś gorsze, tak jak 20 to więcej niż 10. Akurat tutaj dyskusja nie ma sensu, bo wiadomo, że kreska w chociażby MxO jest lepsza (TMM to chyba nie do końca dobry przykład był). Ta ocena wygląda nawet nie na subiektywną, tylko specjalnie zawyżoną (tak jak zresztą w Materii Dziwactwa, ale to już raczej tylko moje odczucie). I czemu obiektywne ocenianie ma być z góry skazane na porażkę? Zrozumiałbym to gdybyś dany tytuł uwielbiała, bądź nienawidziła. Skoro Red Dada (wnioskuje to po twojej ocenie) nie zaliczasz do żadnej z tych kategorii, to czemu nie ocenić obiektywnie? (mam na myśli tylko kreskę). No dobra rozumiem, że ci się podoba, ale chyba nie aż tak żeby jej bronić do upadłego? Nie mówię, że od razu na 2­‑3 oceniać, ale nie można dać np.6? 6 to na tanuki jest całkiem niezła, więc nawet twoje odczucia, aż tak by chyba nie ucierpiały…
      • Avatar
       Yumi 14.05.2011 13:01
       Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
       Tylko że według mnie kreska zasługuje na 8 i koniec. Ja to tak widzę. Moja argumentacja Cię nie przekonuje i masz do tego prawo, ale ja zdania nie zmienię. Ocena nie jest zawyżona, tylko zgodna z moimi odczuciami. Zmienianie jej byłoby nie tylko oszukaniem siebie, ale także czytelników – bo recenzent, który wystawia ocenę nie zgodnie z tym, co myśli, ale z tym co myśli tzw. ogół, nie może być wiarygodny.
       GD napisał(a):
       I czemu obiektywne ocenianie ma być z góry skazane na porażkę?

       Ponieważ oczywistym jest, że strona wizualna zależy li i jedynie od tego, co się komu podoba, od indywidualnego poczucia estetyki. O ile można wykazać że fabuła jest słaba, wskazując na przykład konkretne dziury, pourywane wątki i tym podobne (chociaż to też nie zawsze), o tyle ocena strony graficznej sprowadza się do „podoba mi się”, „nie podoba mi się” i uzasadnienia swojego zdania. Każdy, kto potrafi wskazać konkretne argumenty, będzie miał rację.

       Proponuję na tym zakończyć dyskusję, bo ciągłe odpowiadanie na te same pytania zaczyna mnie męczyć.
       • Avatar
        Toshi 14.05.2011 13:55
        Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
        Właśnie odwrotnie, fabuła i postacie – tu można dyskutować o upodobaniach.

        Natomiast ocena za kreską to ocena czysto techniczna. Czyli potencjalnie najprostsza do obiektywnej oceny.

        Owszem, coś ma prawo Ci się podobać, bądź nie, gusta są różne.
        Ale techniczna, obiektywna ocena strony graficznej – przy jednoczesnym stwierdzeniu, że mimo jej słabości, żywisz do niej sympatię – chyba nie powinna być aż tak trudna?

        I inni nie mieliby Ci w tedy do zarzucenia wprowadzania w błąd przez ślepe uwielbienie.
        • Avatar
         aotoge 15.05.2011 14:25
         Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
         Możesz mieć swoje zdanie, ale i tak rację mam ja i masz się mojego zdania trzymać.

         Zapamiętam sobie.
       • Avatar
        abnegat 14.05.2011 14:46
        Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
        A ja mam do Yumi221 jedno pytanie:
        zwróciłem uwagę, że recenzowałaś Polskie wydania mangi „Paradise Kiss” a pod jego recenzją główną zmieściłaś bardzo pozytywny komentarz, w tym dotyczący kreski (która w PK też jest nazywana dziwną, charakterystyczną i specyficzną).

        Ciekawe, że w recenzji wspomnianej mangi (wprawdzie nie twojego autorstwa) kreska jest oceniona na 8. Jestem strasznie ciekaw jak ty byś ją oceniła. Też na 8?

        Czy postawiłabyś ten jakościowy znak równości mimo, że gołym okiem widać jaka przepaść techniczna je dzieli?

        Osobiście u ludzi którzy porywają się na recenzowanie czegokolwiek (a przez co zachęcanie bądź zniechęcanie do tego) mile widziałbym chociaż odrobinę obiektywizmu.

        Bez prób podjęcia obiektywnego spojrzenia nawet na bardzo lubiany tom, nie można mieć pretensji gdy nam to potem wytykają – skoro już przewidziano tutaj możliwości wystawiania komentarzy z polemiką do recenzji.

        (wyłącznie subiektywnie 'a bo mi się taka niechlujna kreska podoba koniec i kropka' to ja się mogę bezstresowo pozachwycać w komentarzach, bez narażania na niewygodne oskarżenia o nieuzasadnione zawyżanie ocen)
        • Avatar
         Grisznak 14.05.2011 15:15
         Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
         Na litość boską, odrobina elementarnej logiki… Oceny mają charakter zawsze i wyłącznie jednostkowy, to że danej mandze wystawia się tyle i tyle, oznacza że w swojej klasie jest ona wedle autora warta tyle i tyle. Zestawianie ocen różnych mang, na dodatek z różnych gatunków to ciężki absurd. Przypomina mi to jak żywo piski i skowyt fanów Elfenlieda czy innego School Days, którzy pałali świętym oburzeniem po tym, jak ktoś wystawił ich ukochanym tytułom oceny niskie, takie same jak jakiemuś innemu tytułowi, z zupełnie innej bajki.
         Obiektywizm to mit. Recenzja jest z założenia projekcją opinii jej autora. I proponuję to zrozumieć. Od siebie dodam jeszcze, że chętnie przyjmiemy alternatywną recenzję, o ile taką dostaniemy i będzie napisana w języku umożliwiającym jej czytanie.
         ...swoją drogą, czy to nie ciekawe, że nagle w jednym miejscu, pod recenzją mało znanej mangi, pojawiło się tyle anonimowych komentarzy? Czyżby kogoś zabolało to, że nie dość, iż komiksy Hitohai są wydawane i kupowane, to jeszcze się podobają?
         • Avatar
          SzaraLis 14.05.2011 16:36
          Propozycja w sprawie kontrowersyjnej Kreski i wyeliminowania nieporozumień
          Mój poprzedni komentarz był chyba za ostry i zbyt lakoniczny ( przyznaję, pisałam na gorąco pod wpływem lekkiego zaskoczenia ).

          Dobrze więc, po przemyśleniu tematu, doszłam do wniosku, że w sprawie Kreski nie ma sensu wykłócać się z recenzentami o brak obiektywizmu, czy go im narzucać.

          Mam jednak propozycję, żeby tak jak przy recenzjach w dziale Anime, tak i do recenzji Mang zamieszczać przykładowe kadry / strony.

          To powinno skutecznie wyeliminować nieporozumienia / rozczarowania co do jakości kreski :)
          • Avatar
           Avellana 14.05.2011 17:21
           Re: Propozycja w sprawie kontrowersyjnej Kreski i wyeliminowania nieporozumień
           Ja tylko odpowiem krótko na wytłuszczoną propozycję: była ona w swoim czasie dyskutowana obszernie w gronie redakcyjnym i poważnie brana pod uwagę. Przeważyły względy czysto techniczne i praktyczne – na przykład w przypadku mang wydanych w Polsce wymagałoby to zniszczenia czyjegoś prywatnego tomiku w celu uzyskania dobrej jakości skanów – ponieważ nie wszystkie wydawnictwa udostępniają własne materiały, a tego rodzaju przykładów znalazłoby się więcej. Tak więc – zdajemy sobie sprawę z przydatności takiej ilustracji do tekstu, ale niestety nie planujemy jej wprowadzenia.
         • Avatar
          GD 14.05.2011 16:38
          Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
          Taa jasne bardzo boli. I może jeszcze frytki do tego:p A co mnie obchodzi, że komiksy pani Wasylak są wydawane, kupowane i komuś się podobają? Ja jej mang nie kupuję i zupełnie mnie nie obchodzi jaki stosunek mają inni do jej prac. Tak jak napisałem wyżej fabuła i bohaterowie to sprawa dyskusyjna, w których można sądzić się bez końca, natomiast do kreski można podejść obiektywnie. I przestańcie wmawiać, że nie można bo właśnie te wmawianie to jest jakiś absurd i robienie z użytkowników głupków. Podam od siebie prosty przykład – To love­‑ru: nie lubię tej mangi i uważam że jest słaba, ale kreska jest b. dobra i dałbym jej 8. To samo mogę powiedzieć o Ane Doki – nie podobało mi się zupełnie, ale kreska jest świetna. I co można? Można. Dlaczego na tym portalu uważa się, że jeśli fabułę i bohaterów oceni się pozytywnie to kreskę też trzeba automatycznie dobrze ocenić?

          Zestawianie ocen różnych mang, na dodatek z różnych gatunków to ciężki absurd.


          Czyli uważasz, że np. shojo ma z góry słabą kreskę w porównaniu do shonena? Jeśli omawialibyśmy np. dynamiczność scen – miałoby to sens, ale użytkownicy oceniają kreskę całościowo, a nie np. tylko sceny walki. Bohaterowie, budynki itp występują w każdym komiksie, więc jaki wpływ ma na to jaki to gatunek, skoro te elementy pojawiają się zawsze? Po samych rysunkach RD rozpoznałbyś precyzyjnie z jakiego jest gatunku? Wątpię. Jedynie shojo ma charakterystyczne postacie z dużymi oczami, ale reszta gatunków nie ma własnego stylu. I znowu podam przykład. Mam 2 mangi: Naruto i Ane Doki. Naruto jest moim zdaniem o wiele lepsze fabularnie, natomiast kreskę ma zdecydowanie gorszą od Ane Doki. Można? Można. Cóż za zaskoczenie, normalnie odkryłem, że można porównać 2 kreski z 2 różnych mang. I gdzie w tym absurd jest? Bo ja go nie widzę.
          W ostateczności można by po prostu wymienić mangi podobne gatunkowo do Red Dady, które mimo znacznie lepszej kreski są ocenione tak samo. I można spokojnie obalić to co nazywasz absurdem.

          I na koniec: EL i SC mają różne opinie. Sam na pewno wiesz,że EL ma 2 skrajnie różne recenzję. Natomiast kreskę Red Dady ludzie uważają za brzydką. To już nie jest sprawa dyskusyjna tylko powtarzam jeszcze raz FAKT. Tak jak faktem jest, że niebo jest niebieskie tak i faktem jest, że kreska RD jest brzydka. A Yumi221 znacznie zawyżając ocenę po prostu oszukuje użytkowników. Inaczej tego nazwać się nie da. A jeśli recenzentka jest jednym z jakiś skrajnych przypadków z marginesu to niech się nie bierze za ocenianie (bynajmniej nie miałem tu na celu obrażanie jej). A jeśli mimo wszystko nie zamierzacie zmienić tej absurdalnej i kompletnie pozbawionej logiki oceny to chcę przekazać wszystkim użytkownikom, że KRESKA W RED DADA NIE JEST DOBRA I BROŃ BOŻE NIE SUGERUJCIE SIĘ OCENĄ 8 BO TA OCENA JEST ZNACZNIE ZAWYŻONA I JEST CZYSTĄ KPINĄ. Dziękuje.

          PS: Nie miałem najmniejszego zamiaru obrazić tym komentarzem Hitohai, jej rysunków, ani pracy. Mam nadzieję, że autorka RD dalej pracuje nad swoim stylem, i życzę jej, żeby w przyszłości wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl. Amen
          • Avatar
           Yumi 14.05.2011 17:18
           Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
           Chciałabym tylko napisać, że szczerze Ci współczuję faktu, iż nie potrafisz zrozumieć, że Twoja ocena nie jest jedyną słuszną, a znajdą się ludzie, którzy z pewnością jej nie podzielają. Bardzo możliwe, że kiedyś utrudni Ci to życie (a ponieważ Ty już mi je utrudniłeś, muszę przyznać, że szczerze Ci tego życzę).

           Oraz, że mimo wszystkiego, co widać powyżej, nadal ośmielam się twierdzić, że w mojej opinii kreska zasługuje na 8/10.
           Dziękuję.
           • Avatar
            abnegat 14.05.2011 18:12
            Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
            Ech, widząc te wasze zapewnienia o rzekomym nieistnieniu obiektywizmu – oraz wyjątkowo urocze podejście szanownej recenzentki do ludzi którzy ośmielają się kwestionować JEJ zdanie – aż mam ochotę podesłać wam recenzję poprawną politycznie, merytorycznie, gramatycznie i ortograficznie, tylko po to żeby w tych waszych absolutnie nie­‑opiniotwórczych­‑sugerujących ocenach powstawiać same jedynki

            ... a potem z zadowoleniem kwitować wszelkie zgłaszane pretensje w komentarzach zdaniami typu 'a bo taka jest MOJA opinia, widzimisię, racja wszelka, koniec i kropka – a nie podoba się mój brak obiektywizmu?! – napisz własną recenzję, basta!'... kusząca perspektywa.

            Tylko czy naprawdę nie można mieć odrobiny obiektywnego dystansu i krytycyzmu do lubianych tomików? Widać udaje się to tylko niektórym.

            PS: chciałem jeszcze zauważyć, że nikt tu bezpośrednio nie ma pretensji do Hitohai tylko do ferowania bezkrytycznie­‑przesadzonych osądów przez szacowną recenzentkę i jej zaklinaniu rzeczywistości.
            Zapewne gdyby ocena była bardziej realistyczna, sama recenzja przeszła by bez echa.

            Czarne nie jest białe. A ta kreska NIE jest bardo dobra (vide 8). Nie jest nawet średnia…
            • Avatar
             Yumi 14.05.2011 18:33
             Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
             Muszę Cię uświadomić, że ani ja, ani (jak przypuszczam) nikt inny z redakcji na pewno nie kwestionowałby Twojej opinii zawartej w zamieszczonej na Tanuki recenzji. Ponieważ, w przeciwieństwie do Ciebie, potrafię zrozumieć, że ktoś ma inne zdanie. Negatywne podejście mam w momencie, w którym próbujesz koniecznie udowodnić mi, że nie mam racji.
             Szczerze mówiąc, bardzo chętnie zapoznałabym się z Twoją argumentacją w formie, jaką jest recenzja.
             • Avatar
              abnegat 14.05.2011 18:56
              Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
              Osoby które recenzje piszą – mają prawo do nie kwestionowania ich opinii – podrzędny komentator już nie. Ciekawe…

              Jestem też ciekaw na jakiej podstawie zakładasz, że to TY masz rację a inni się mylą.
              Ale cóż, widać, że jak ktoś się upiera przy swoich różowych okularach to nic nie poradzisz, niech je sobie nosi. Szkoda, że jeszcze ich perspektywę wmawia innym.

              A świstak siedzi i zawija te sreberka, a kreska jak była niechlujna, koślawa, niestaranna, i zwyczajnie brzydka, tak sobie dalej jest.

              Ode mnie na zakończenie 3/10 i to tylko dlatego, że widywałem gorsze
              • Avatar
               Yumi 14.05.2011 19:06
               Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
               Ależ ja nigdzie nie napisałam, że nie wolno Ci mieć i wyrażać w komentarzach swojego zdania! Jak najbardziej tak (spójrz choćby na komentarze SuiKaede i Mirabelki do Materii Dziwactwa). Ja tylko zaznaczyłam, że uważanie go za jedynego słusznego nie jest zbyt dobrym pomysłem, tak samo jak próba wciśnięcia mi (oraz wszystkim innym) go na siłę, co robisz powtarzając w kółko jaka to kreska jest okropna. Oraz, że lepiej byłoby wyrażać się w sposób kulturalny, a nie wmawiać mi niekompetencję, zaślepienie i co tam jeszcze.
               Szczerze mówiąc, bardzo chętnie zapoznałabym się z Twoją argumentacją w formie, jaką jest recenzja

               Żeby nie było – miałam przez to na myśli, że w formie komentarza Twoja opinia jest mi znana aż za dobrze.
            • Avatar
             Alira14 14.05.2011 19:23
             Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
             Recenzja to rzecz subiektywna, albowiem jest to tekst literacki w którym autor pisze co MU się podobało i co nie, dokładnie swoją opinię argumentując. Każdy ma inny gust i inną wizję piękna. Na przykład dla jednych abstrakcjonizm będzie gryzmoleniem ślepej małpy, a dla innych dziełem sztuki. W sztuce literackiej jak i malarskiej nie ma czegoś takiego jak obiektywizm, nie ma ogólnych reguł, jakich twórca powinien się trzymać, by produkt był „piękny”.
             Chyba, że masz na myśli kicz. Jakby się zastanowić jest bardzo obiektywny – trzyma się pewnych zasad i regułek, podoba się masowemu odbiorcy i każdy może się co do niego zgodzić, czym jest kicz.
             Żądasz by ocena kreski była taka jaką TY chcesz, nie przychodzi ci nawet do głowy, że ludziom to może się podobać, skoro ty tego nie lubisz i jeszcze strzelasz focha (przykro mi, ale inaczej tego nazwać się nie da) w stronę autorki recenzji, jakim prawem ma inną opinię niż ty. Gdybyś był tak dojrzałym człowiekiem za jakiego się uważasz, to byś dał sobie spokój z walką z wiatrakami i nam „pokazał” pisząc alternatywną recenzję. Dlatego proszę, napisz swoją własną recenzję, nikt ci tego nie broni, a nawet jestem ciekawa jakie podasz w niej argumenty, albowiem każdy ma prawo do WŁASNEJ opinii.
          • Avatar
           Grisznak 14.05.2011 17:22
           Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
           Podejść obiektywnie? Dla kogoś „Guernica” Picassa czy „Płonąca Żyrafa” Dalego będą niezdarnie narysowanymi bohomazami, sztuką zdegenerowaną itd, dla kogoś innego – arcydziełami. De gustibus est non disputandum, a tak naprawdę o gust tu idzie. O gust i jakiś nie do końca zrozumiały dla mnie fetysz cyferki w ocenie (na którą, przyznam szczerze, rzadko zwracam uwagę).
           Miałem w rękach kilka komiksów Hitohai – owszem, nie jest to „mój” styl, ale przykładowo tak samo nie jest „moim” stylem kreska w większości shonenów (takie „Naruto” otworzyłem, obejrzałem kilka stron i odłożyłem z niesmakiem na półkę). Choć z drugiej strony – bardzo lubię „Sailor Moon”, ale gdy patrzę na mangę, to widzę, że przeciętny polski rysownik (Hitohai zapewne też) narysowałby ten tytuł lepiej.
           Aha, gdyby rzeczywiście kreska Hitohai tak się ludziom nie podobała, to nie kupowali by jej komiksów, prawda? Tymczasem wydała już pięć tytułów. Czyli jednak owi mityczni „ludzie” o których mówisz, to może tylko ty i jakaś twoja koleżanka?
           • Avatar
            SuiKaede 15.05.2011 09:14
            Takie moje małe wtrącenie....
            Wydaję mi się, że należy rozdzielić ową mityczną kreskę na dwa jej podskładniki: STYL (czyli sposób rysowania postaci, gotycki, ralistyczny czy ecchiharemowy… może się podobać albo nie, rzecz gustu) i WARSZTAT (tutaj już TRZEBA być obiektywnym – bo tu już chodzi wyłącznie o zdolności rysownika. Przecież udając, że nieumiejętność rysowania rąk jest cool i fajna wychodzi się na zaślepionego fanatyka)
            Styl na zamieszczonych planszach mi się nie podoba, a warsztatowo też nie jest najlepiej (wg mnie), jednak nie znam całego komiksu, więc z oceną się powstrzymam – a jak wyglądała MD nie mam pojęcia, bo czytałem ten komiks dwa lata temu, więc nawet nie mam do czego porównać ;]
  • Avatar
   gość 10.07.2011 21:13
   Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
   myśle że na tych wybranych stronach kreska była po prosty uproszczona na innych byłoby pewnie lepiej
   • Avatar
    abbey 11.07.2011 00:37
    Re: 8 za kreskę ??? ...TAKĄ kreskę ???
    Rozczaruję cię, cały ten komiks właśnie tak wygląda. Dalej wcale nie jest lepiej.