Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Waneko - Wydawnictwo komiksu japońskiego

Komentarze

Steam Punk Artbook

 • Avatar
  M
  Avellana 9.05.2011 19:52
  Poprawki w danych technicznych
  Najmocniej przepraszamy za zamieszanie – wkradło się tu pewne nieporozumienie.

  Otóż przyjętą praktyką jest w takim przypadku podawanie tylko „autora”, czyli głównej siły sprawczej, nie zaś wymienianie wszystkich twórców po kolei i tak też od początku powinno to zostać wprowadzone. W tym momencie jako autor i wydawca figuruje grupa Irugami, bez wyszczególniania jej członków, zniknęła za to pozycja „rysunki”. Dla osób, które chciałyby się dowiedzieć więcej o grupie Irugami dodaliśmy pod recenzją link do strony w portalu DeviantArt.

  Nie mam pewności, czy takie rozwiązanie będzie odpowiadać wszystkim zainteresowanym stronom, jest jednak spójne z przyjętym sposobem podawania informacji o twórcach w naszym portalu – prosimy zatem o wyrozumiałość.
  • Avatar
   Irugami 10.05.2011 10:08
   Re: Poprawki w danych technicznych
   Hej,
   tak długo jak jest to w przyjętej przez Was konwencji- nie mamy żadnych zastrzeżeń. Chodziło o to, że wyszczególnienie gości, choć należy doceniać ich w pełni za użyczenie nam talentu i czasu; a jednoczesne pominięcie głównych autorów sugerowało, że to oni są tą główną siłą sprawczą, a Irugami działało tylko jako wydawnictwo (którym nie jest, a jedynie bywa).

   Dlatego wielkie dzięki za zmianę i tak szybką reakcję,
   Irugami
 • Avatar
  M
  kth 9.05.2011 18:45
  ja ze swojej strony byłabym wdzięczna gdyby z recenzji usunięto moje imię i nazwisko a zostawiono sam nick, kthxbai.
 • Avatar
  R
  Lila 9.05.2011 13:12
  Z całym szacunkiem, ale to takie lekkie foux pas zamieszczać Irugami jako wydawcę, a w rysunkach umieszczać autorów guest artów. Irugami zarówno wydało jak i rysowało książeczkę, więc zamiast tej fali nicków nie wiele mających wspólnego z artbookiem, w okienku „rysunki” również powinno widnieć „Irugami”.
  • Avatar
   C.Serafin 9.05.2011 13:52
   Kłopot w tym, że grupa Irugami widnieje w technikaliach od czasu opublikowania recenzji zarówno jako wydawca jak i autorzy rysunków, więc nie jestem pewien o co chodzi…

   Natomiast wydaje mi się nie w porządku pisanie o autorach występujących gościnnie, że „nie mają nic wspólnego z artbookiem”. Powiem szczerze – nie wiem czy grupa Irugami otrzymała od nich jakąkolwiek pomoc poza nadesłaniem dodatkowego arta, ale wszyscy mieli jakiś swój wkład w jego współtworzenie. Może nie tak duży jak większość członkiń Irugami, ale jednak.
   • Avatar
    ri 9.05.2011 15:07
    Ujmę inaczej słowa Lili – chodzi nam o to, ze jeśli macie jakąś możliwość edycji technikaliów, możecie wymienić to jako
    „Rysunki:
    Grupa Irugami: nick1, nick2, nick3…
    Gościnnie: nick1, nick2, nick3”

    Tak by było po prostu bardziej fair. Jak pisałam wcześniej – znikamy w tej chmurze, i jak pisze Lila – wychodzi na to, że w głównej mierze odpowiadamy jedynie za wydanie.
    Myślę, że wymienienie nas z samych nicków nie rozciągnie zbytnio technikaliów :)
    • Avatar
     Lila 9.05.2011 19:46
     O, właśnie tak C: O coś takiego mi chodziło, dzięki za określenie mojej myśli lepiej :)
 • Avatar
  R
  Irugami 8.05.2011 15:50
  Witam,

  błędy druku (i drukarni) wynikają z tego,że jest to nasza pierwsza publikacja i uczymy się na własnych błędach. Nie jest to oczywiście wymówka, ale staraliśmy się osiągnąć jak najwyższy poziom.

  Jeśli natomiast możemy prosić o drobną korektę: wymieni w recenzji autorzy to „tylko” artyści gościnnie występujący na naszych łamach. Jeśli to możliwe, to prosimy na zmianę na właściwych członków grupy.

  Serdecznie pozdrawiamy,
  drużyna Irugami
  • Avatar
   C.Serafin 8.05.2011 22:01
   E tam… Jakość wydania jak na artbook wydany samodzielnie jest dobra. Oczywiście kilka rzeczy można by poprawić, ale zważywszy na to jakie faile popełniało np. Studio JG, to naprawdę świetnie się spisałyście.

   Natomiast dane techniczne nie będą zmieniane, gdyż widniejecie w nich po prostu jako grupa Irugami. Oczywiście można by dodać imiona, nazwiska i nicki członkiń grupy, ale zrobiłoby to z technikaliów ścianę tekstu. W dodatku istnieje już jeden podobny precedens – w mangach clampetek, zamiast danych autorek widnieje nazwa ich grupy, na co (o ile mi wiadomo) nikt dotąd nie narzekał.
   • Avatar
    ri 8.05.2011 22:42
    nom, ale znikamy tym samym w chmurze guest artistów ;)
   • Avatar
    Irugami 9.05.2011 08:00
    Mam nadzieję, że przy następnym wydawnictwie uda nam się ominąć popełnione teraz błędy. Jeśli są jakieś konkretne uwagi (poza błędami ortograficznymi, te umknęły naszej uwadze mimo kilkukrotnej korekty), to chętnie posłucham i wezmę je pod uwagę.

    To w takim razie proszę o zaznaczenie, że to są gościnni artyści lub usunięcie ich z listy. Mimo wszystko taki układ sugeruje, że są to udzielający się członkowie grupy, a tak naprawdę zrobili po jednym rysunku, za co jesteśmy im niezmiennie wdzięczni, ale mimo wszytko jest to udział znikomy w porównaniu do całości. Przytaczając Clampa jako przykład- gdy było wydanie z okazji iluśtamlecia z rysunkami gratulacyjnymi od innych autorów, to nie zostali oni wymienieni jako rysownicy, tylko Clamp, prawda?
    • Avatar
     C.Serafin 9.05.2011 15:49
     Cóż… wygląda na to że popełniłem przy okazji tej recenzji pewien bardzo ogólny błąd, polegający na braku wyróżnienia członkiń Irugami. Skoro uznałem że w technikaliach wystarczy nazwa grupy to powinienem poświęcić wam miejsce w samej recenzji, co jednak oznaczałoby powrót do punktu wyjścia, czyli pierwszej wersji recenzji, którą redaktor naczelna oceniła nisko. Wygląda na to, ze będę się miał nad czym głowić przez najbliższy czas, bo nieważne co zrobię – i tak będzie niedobrze.

     Natomiast co do uwag. Poza tymi wypisanymi w recenzji przydałoby się:
     - powiększyć marginesy od strony grzbietu, które bardzo się przydają w wypadku rysunków zajmujących dwie strony
     - postarać się o ładną czcionkę pasującą do tematyki artbooka
     - konsekwentnie pisać nazwy swoich tytułów, bo na Deviancie spotkałem się z zarówno Steampunk Artbook i Steam Punk Artbook, a w samej książeczce z SteamPunk Artbook. Początkowo zastanawiałem się czy nie użyć tego pierwszego tytułu, bo jako jedyny jest zapisany poprawie, a przynajmniej tak twierdzi Google i Wikipedia.
     - poprawić wygląd działu „Autorzy”. Po części jest to związane z nijaką czcionką, ale można by także zmienić sposób pisania nazwisk, które z powodu formatowania akapitów w niektórych wypadkach są nieczytelne.

     A odnośnie wspomnianego wydarzenia z Clampetkami w roli głównej się nie wypowiadam, bo ledwie o nim słyszałem.
     • Avatar
      Irugami 10.05.2011 10:12
      Dzięki za te uwagi, choć nie zgadzam się w całości z nimi, wezmę je pod uwagę i wrzucę na nasze forum do przedyskutowania.

      Co do nazwy- nie mam przy sobie książki, dlatego nie jestem w stanie tego sprawdzić, natomiast poprawne powinno „Steampunk” lub „SteamPunk” (jeśli chcemy być hipsterami), na pewno nie „Steam Punk”. Łamanie tytułu na dwie części na okładce wynika tylko i wyłącznie z wymogów składu i elegancji projektu.
 • Avatar
  M
  Grisznak 6.05.2011 15:33
  drobna poprawka
  „dowód wielkiego talentu polskich rysowniczek.”
  Z całym szacunkiem dla żeńskiego w lwiej części grona, z tego co mi wiadomo, Yen płci nie zmienił i jest facetem.
  • Avatar
   C.Serafin 6.05.2011 19:53
   Re: drobna poprawka
   Auć! Więc jednak trzeba było użyć znacznie bezpieczniejszej formy męskiej. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi.