Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Ayako

Tom 1
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-80964-73-0
Liczba stron: 700
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Opublikowana przez Waneko w kwietniu 2019 roku Ayako to kolejna z serii znanych mang Osamu Tezuki. Nie tak słynna jak Do Adolfów, starsza i chyba jednak nieco słabsza, do dzisiaj pozostaje pozycją godną uwagi. Fabuła omówiona została w recenzji głównej, tak więc tu skupię się na polskim wydaniu.

Kogoś, kto miał w rękach Do Adolfów, jakość i sposób wydania Ayako nie powinna zaskoczyć. Polski czytelnik otrzymuje liczące 700 stron tomiszcze, na którego grubość wpływają także wysokiej jakości papier i solidne, twarde okładki. Szyty grzbiet i obszerne marginesy sprawiają, że – mimo tylu stron – mangę czyta się dosyć wygodnie, choć mimo wszystko nie polecałbym jej do tramwaju. Czarno­‑czerwona obwoluta z bardzo oszczędną ilustracją przedstawiającą tytułową Ayako raczej nie zachęca do zakupu, ale powiedzmy sobie szczerze – to i tak pozycja dla pasjonatów, szanse, że recenzowany tomik znajdzie się w rękach przypadkowego czytelnika, są raczej niewielkie. Bez znajomości języka japońskiego trudno rzetelnie ocenić przekład, mogę jednak stwierdzić, że jest on jasny, przystępny i płynny w lekturze. Raz na kilkadziesiąt stron pojawiają się przypisy, dotyczące głównie kwestii kulturowych i religijnych.

Ayako to publikacja dosyć skromna pod względem dodatków, tomik nie zawiera także reklam. Na skrzydełkach obwoluty zamieszczone zostały krótka biografia Osamu Tezuki i streszczenie kilku pierwszych rozdziałów mangi. Na pierwszej stronie komiksu, jeszcze przed spisem treści, znalazła się przedmowa japońskiego wydawcy, na końcu dostajemy stopkę redakcyjną i to w zasadzie wszystko. Trudno to nazwać wadą, ale sądzę, że podobnie jak w Do Adolfów, w omawianej mandze przydałoby się posłowie przybliżające poruszane w niej kwestie kulturowe i społeczne. Może nawet bardziej niż w Do Adolfów; o ile większość Polaków zna przynajmniej podstawowe fakty z okresu II wojny światowej, tak kultura i społeczeństwo powojennej Japonii są nam zupełnie obce. Dobrze byłoby wiedzieć, co z przedstawionego świata ma oparcie w rzeczywistości, a co jest jedynie wytworem bujnej wyobraźni autora.

Zazwyczaj unikam tego rodzaju bombastycznych sformułowań, ale po lekturze Ayako do oceny wydania pasuje mi tylko jedno słowo, mianowicie „bezbłędne”. Jeżeli w planach Waneko znajduje się publikacja kolejnych komiksów Osamu Tezuki, to bez przesady będzie można powiedzieć, że autor ten doczekał się najlepszej polskiej edycji ze wszystkich dotąd wydanych twórców japońskich.

Teukros, 3 czerwca 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 4.2019