Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Gangsta

Tom 1
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-65229-61-8
Liczba stron: 194
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Alex kiepsko się wiedzie w życiu. Zarabia jako prostytutka, jest poniżana i bita, a ponieważ nie ma gdzie się podziać, znosi to bez słowa sprzeciwu. Pewnego dnia jej szef i cały gang zostają zaatakowani i wybici przez ekspertów od brudnej roboty: jednookiego Woricka i głuchego Nickolasa, działających pod nazwą Specjaliści. Dziewczyna trafia pod ich opiekę. Oni zaś nie boją się żadnego zadania: dostarczą towar, sprzątną szumowiny lub przyjmą zlecenie od policji, byle za odpowiednią opłatą, i są pełni tajemnic.

Już w pierwszym tomie mangi Gangsta dostajemy pełnokrwistych bohaterów, przerzucających się ciętymi dialogami, oraz sporo brutalnych starć, a także rządzone przez mafię miasto jako arenę wydarzeń, mroczną przeszłość czekającą na odkrycie i odmieńców tego świata, tzw. Nieśmiertelników. Iście wybuchowa i sprawdzona mieszanka. Ciekawe, czy nie zawiedzie, bo tuż po lekturze pomyślałam, że w zasadzie nieźle, ale czegoś mi brakuje, jakoś mało wciągające to wszystko. Ale to w końcu dopiero początek, zawiązanie akcji, wprowadzenie bohaterów i zarysowanie wątków.

Wolumin ukazał się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Waneko. Polskie wydanie jest staranne i zasługuje na pochwałę. Zastosowano powiększony format, podobnie jak w przypadku Silver Spoon czy Strażnika domu Momochi. Brązowy kolor użyty na obwolucie i na okładce mieni się złoto, tworząc interesujący efekt. Numer tomu i autorkę umieszczono w lewym górnym rogu, dzięki czemu nie nachodzą na sylwetki postaci. Na obwolutę trafili główni bohaterowie, Nick i Worick. Na przedzie ten pierwszy odwrócony jest do czytelnika twarzą, a drugi plecami, natomiast z tyłu znajdziemy odwrotny układ. Tomik może pochwalić się jedną kolorową kartką na początku i sporą ilością dodatków na końcu. Pierwszym z nich jest strona ze szkicami postaci i informacjami o ich personaliach, wieku i wzroście. Szkoda tylko, że w kilku miejscach wyrazy wychodzą na tło i z powodu tego samego białego koloru zlewają się z nim. Przez to w niektórych przypadkach widać „ge” zamiast „age” albo niepełne litery. Następnie możemy zapoznać się z planem mieszkania, a zarazem biura Specjalistów, a także z notatką od autorki. Na koniec trafiła dwustronicowa zapowiedź kolejnego tomu. Numeracja stron pojawia się bardzo sporadycznie, do czego zdążyłam się już przyzwyczaić. Przekład jest żywy, a tłumaczka na szczęście nie boi się stosować ostrzejszych słów i sformułowań. Zdziwiło mnie jedynie użycie w tekście wyrazu Twilight z przypisem, że to po angielsku „zmierzch”. Nie znam oryginału, ale zostawienie jednego obco brzmiącego słowa po prostu mi przeszkadza. Mamy Nieśmiertelników i nagle ni z gruszki, ni z pietruszki Twilightów na określenie pewnej grupy ludzi.

To dopiero pierwszy tom, ale już daje nadzieję na interesującą serię akcji, pełną mordobić, wybuchów, strzelanin i dramatycznych wydarzeń. A jeśli komuś brakuje klimatów znanych z Dogs czy Black Lagoon, powinien jak najszybciej sięgnąć po Gangstę.

Dida, 22 marca 2016
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 2.2016
2 Tom 2 Waneko 4.2016
3 Tom 3 Waneko 6.2016
4 Tom 4 Waneko 8.2016
5 Tom 5 Waneko 10.2016
6 Tom 6 Waneko 12.2016
7 Tom 7 Waneko 2.2017
8 Tom 8 Waneko 11.2018