Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Ikicon 2019

Wilczyca i czarny książę

Tom 16
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-8096-175-3
Liczba stron: 168
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Oto nadszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy. Wilcza licealistka Erika, jej książę na czarnym koniu Kyouya oraz reszta zakręconej świty nareszcie kończą szkołę. I jak to przy takich okazjach bywa, towarzyszy temu refleksja, melancholia, wspominanie nie zawsze beztroskich dni, kiedy nie jest się już dzieckiem, ale tak naprawdę i do dorosłości jeszcze daleko. Dla głównych bohaterów jest ona jednak bliżej, niż im się wydaje. Czy pióro autorki nie podążyło w złą stronę i czeka ich szczęśliwa, wspólna przyszłość oraz spełnienie marzeń? Przekonamy się.

Co można napisać o ostatnim tomie kilkunastotomowej mangi shoujo, której głównym tematem – a czasami jedynym – były perypetie uczuciowe kilkorga nastolatków, w tym próżnej kłamczuchy i sadysty pragnącego mieć wytresowanego człowieka? Ano to: Dzięki Ci, wielki Boże! Nie zrozumcie mnie źle, w jakiś pokręcony sposób polubiłam tę serię, ale wiecie… co za dużo… to za kilka kolejnych tomów zaczęłoby się robić niezdrowe. Na szczęście do tego nie dochodzi i możemy cieszyć się zgrabnie zakończoną historią, niezostawiającą miejsca na niedopowiedzenia.

W tomiku znajdują się rozdziały przedstawiające pożegnanie bohaterów ze szkołą, a potem ich dalsze losy, zarówno z lat studenckich, jak i późniejszych. Jedno muszę przyznać: pod pewnymi względami Ayuko Hatta potraktowała swoje zadanie bardzo poważnie. Chodzi mi o sportretowanie relacji bohaterów, co najlepiej widać właśnie tutaj, w rozdziale poświęconym początkom wspólnego mieszkania Eriki i Kyouyi. Któż nie doświadcza takich problemów? A Yuina jest tak słodziutka, jak czekoladowe pralinki z czekoladowym nadzieniem polane czekoladowym sosem. Sama słodycz. Poza Eriką i Kyouyą w przebłyskach przyszłości pojawią się też Ayumi, Takeru i Nozomi. Zabrakło jedynie Marin i Tezuki. Trochę szkoda, z czasem poczułam do nich sympatię, ale nie dowiadujemy się, jak im się ułożyło życie. Za to Erika nadal jest uśmiechnięta, a Sata pod sarkastycznym uśmiechem skrywa ciepłe uczucia… Im z pewnością wszystko się udało.

Jak można się domyślić, rysunki autorki nie uległy zbytnim modyfikacjom. Próby „postarzenia” bohaterów raczej nie wypaliły. Najgorzej wypadł Takeru – nadal się zastanawiam, po co mu ta kozia bródka? Wygląda starzej, niż powinien. Za to Erikę wystarczyło po prostu przebrać w kuchenny fartuszek. Mam wrażenie, że równowaga poszła na spacer i jeszcze nie wróciła.

Także tłumaczenie stoi na tym samym poziomie. Pytanie brzmi – jak bardzo może zmienić się język człowieka przez dziesięć lat, zwłaszcza człowieka dojrzewającego i zaczynającego dorosłe życie? Na to pytanie próbują odpowiedzieć tłumaczki, ale z jakim skutkiem? Chyba każdy powinien sam to ocenić. Osobiście myślę, że moje własne słownictwo jest już zupełnie inne niż w liceum. Dlaczego więc nie wyczuwam tego w przypadku bohaterów? Dla mnie wciąż brzmią tak samo, nawet z kozią bródką.

„To jest już koniec, nie ma już nic. Jesteśmy wolni. Możemy iść” – chciałoby się zaśpiewać. Chociaż Wilczyca i czarny książę nie jest najgorszą pozycją w swoim gatunku, z jaką się kiedykolwiek spotkałam, nie zaprzeczę uldze, kiełkującej gdzieś głęboko w glebie, na której zasadzone są mangi shoujo. Czas poświęcony czytaniu tej jednej, konkretnej, nie jest stracony. Czyż pastwienie się nad Eriką „M” Shinoharą i Kyouyą „S” Satą nie było cudowne? Tom szesnasty w charakterystycznym stylu kończy opowieść miłosną z korzeniami w oszustwie i bezprawnym utrwalaniu wizerunku obcej osoby. Oby na zawsze.

Hikari16, 4 września 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 1.2017
2 Tom 2 Waneko 3.2017
3 Tom 3 Waneko 4.2017
4 Tom 4 Waneko 7.2017
5 Tom 5 Waneko 9.2017
6 Tom 6 Waneko 11.2017
7 Tom 7 Waneko 1.2018
8 Tom 8 Waneko 3.2018
9 Tom 9 Waneko 5.2018
10 Tom 10 Waneko 7.2018
11 Tom 11 Waneko 9.2018
12 Tom 12 Waneko 11.2018
13 Tom 13 Waneko 1.2019
14 Tom 14 Waneko 3.2019
15 Tom 15 Waneko 5.2019
16 Tom 16 Waneko 7.2019