Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Wydawnictwo Waneko 2

Wzgórze Apolla

Tom 9
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-74715-29-4
Liczba stron: 192
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Ostatni tom Wzgórza Apolla (czy też przedostatni, zależy jak liczyć) to rozłożony na 190 stron epilog całej historii. Inaczej niż w poprzednich tomach, autorka zaniechała opisywania nawet kluczowych wydarzeń z życia bohaterów, na kilkudziesięciu stronach zawierając około pięciu lat z życia Kaoru. I tylko Kaoru – o ile w poprzednich tomach postacie Sentaro i Ritsuko grają niepoślednią rolę, tak w ostatnim tomie stają się częścią tła, pojawiając się na kilku ostatnich stronach.

Trzeba przyznać, że autorce udało się utrzymać wysoki poziom komiksu i że cienka granica między opowieścią obyczajową a ckliwym kiczem na ogół nie zostaje przekroczona. Nie zdradzę zapewne wielkiej tajemnicy, jeśli wyjawię, że Sentaro, Ritsuko i Kaoru ostatecznie znowu się spotykają. Podkreślić należy, że spotkaniu temu nie towarzyszą żadne rozrachunki, poważne rozmowy czy jakieś pojednanie między bohaterami – przechodzą oni do porządku dziennego nad wszystkimi (niewątpliwymi) krzywdami jakich od siebie doznali. Nigdy chyba nie widziałem tak dojrzale rozegranego wątku spotkania po latach w mandze. Yuki Kodama rozumie to, czego, jak się wydaje, nawet nie potrafi wyobrazić sobie większość japońskich twórców komiksu – że zazwyczaj łatwiej zapomnieć niż wybaczyć, że można zgodnie z kimś żyć, po prostu nie dotykając wrażliwych spraw. Ale też Wzgórze Apolla nie jest jakąś głupawą opowiastką dla młodzieży; to solidny kawałek opowieści obyczajowej, w który tylko okazjonalnie wkrada się melodramat. Niejako przy okazji dostajemy obrazki z życia społecznego Japonii przełomu lat 60. i 70. dwudziestego wieku, z instytucjonalnym nepotyzmem i „szklanym sufitem” dla tych, którzy nie urodzili się w odpowiednich rodzinach. Wcale nie dziwię się, że w takich warunkach spory posłuch zyskiwały komunistyczne hasła.

Strona techniczna wydania nie odbiega od pozostałych tomów. Ilustrację na obwolucie ozdabiają dorośli już Kaoru i Ritsuko (na drugiej stronie obwoluty). Dodatków nie wypatrzyłem; komiks kończy krótkie posłowie autorki, zaś na obwolucie drobniutką czcionką wydrukowano opis tomiku. Trzy ostatnie strony są całkowicie puste – coś, czego już dawno w wydawanym u nas komiksie nie widziałem. I na tym kończy się zasadnicza część Wzgórza Apolla, niewątpliwie jednej z najciekawszych mang ostatnich lat.

Teukros, 16 lipca 2017
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 J.P.Fantastica 7.2015
2 Tom 2 J.P.Fantastica 9.2015
3 Tom 3 J.P.Fantastica 11.2015
4 Tom 4 J.P.Fantastica 2.2016
5 Tom 5 J.P.Fantastica 3.2016
6 Tom 6 J.P.Fantastica 7.2016
7 Tom 7 J.P.Fantastica 11.2016
8 Tom 8 J.P.Fantastica 1.2017
9 Tom 9 J.P.Fantastica 4.2017