Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Medalikon Horror Show 2019

Puella Magi Madoka Magica: The Different Story

Tom 1
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-6450813-4
Liczba stron: 160
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Mahou Shoujo Madoka Magica to tytuł, o którym było głośno w całym interesującym się mangą i anime świecie, a echa boomu na wykreowane przez Gena Urobuchiego czarodziejki brzmią nadal. W Polsce mogliśmy ich doświadczyć za sprawą mangi Puella Magi Madoka Magica – wtórnej, okrojonej i wyblakłej kalki fabuły serialu, która jednak zyskała w naszym kraju szerokie grono nabywców i stała się dla Waneko sukcesem na tyle istotnym, że wydawnictwo postanowiło uraczyć polskich czytelników innymi komiksami z tego uniwersum. Tak oto na nasz rynek trafiła Puella Magi Madoka Magica ~The different story~, w przeciwieństwie do poprzedniczki mająca szansę szczerze zainteresować miłośników pierwowzoru spragnionych nowych opowieści z udziałem ulubionych bohaterek.

Fabuła komiksu przenosi czytelnika w przeszłość, na około rok lub dwa przed wydarzeniami rozpoczynającymi anime. Mami Tomoe, początkująca jeszcze wtedy czarodziejka o wielkim sercu i szczerej chęci niesienia pomocy innym ludziom, musi zmagać się nie tylko z wiedźmami, ale także z koleżankami po fachu, które nie podzielają jej altruizmu i wolą zabijać potwory w ich pełnej krasie. Jest to proceder bardziej opłacalny, lecz w trakcie rozwoju żerujące na ludzkich nieszczęściach bestie zabijają kolejne ofiary. Mimo to Mami nie zniechęca się i niezłomnie postępuje zgodnie z własną filozofią. W ten oto sposób, z upływem czasu i bogatsza o nowe doświadczenia, spotyka Kyoko Sakurę, świeżo upieczoną czarodziejkę. Tomoe widzi w niej potencjał na prawdziwą obrończynię ludzkich dusz i otacza opieką jako uczennicę. Tak oto rodzi się wielka przyjaźń, której złośliwy los nie da szansy rozkwitnąć.

Na 160 stronach zdołano zawrzeć interesującą i wciągającą historię, idealnie komponującą się z wydarzeniami ukazanymi w anime oraz stanowiącą spójną całość z zaprezentowanymi w nim retrospekcjami. Co prawda Puella Magi Madoka Magica ~The different story~ to opowieść osadzona w alternatywnej linii czasowej w stosunku do anime (może to jedna z wersji przeszłości znanych Homurze?), lecz nie widzę przeszkód, by potraktować ją jako wstęp do pierwowzoru. Dzięki temu wiele zyskuje nie tylko Mami, ale dopowiedzenia doczekały się wreszcie dzieje Kyoko, której charakter diametralnie zmienia się wraz z biegiem Puella Magi Madoka Magica ~The different story~.

Niestety, jak już wspomniałem, mamy tu do czynienia z mangą wydaną przez Waneko. Z jednej strony technicznie jest dobrze i nie można komiksowi wiele zarzucić. W treści jedynym błędem, jaki znalazłem, było „chcę ci cię do czegoś zmuszać” na stronie 130. Raz też zwrócono się do wiedźmy w formie męskiej, chociaż nie mam pewności czy nie było to zamierzone. Po przyjrzeniu się kadrom uwidacznia się mankament o wiele poważniejszy i powielany nie tylko przez tego wydawcę, czyli kadry ucięte przy zewnętrznych krawędziach stron, niekiedy nawet o pół centymetra. Na szczęście żaden z bohaterów nie został przy okazji skrócony o głowę, ale palców czy włosów nie udało się oszczędzić. Na pochwałę zasługuje za to tłumaczenie, a zwłaszcza kwestie Sakury, brzmiące młodzieżowo i dobrze komponujące się z jej charakterem i stosunkiem do innych bohaterek.

Do gustu przypadła mi warstwa wizualna mangi, a zwłaszcza pierwsza (kolorowa) strona oraz zjawiskowy spis treści. Zgodnie z tradycją na okładce znajduje się żartobliwe omake, zaś ostatnie dwie strony poświęcono na podziękowania odautorskie.

Slova, 12 maja 2014
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 5.2014
2 Tom 2 Waneko 7.2014
3 Tom 3 Waneko 9.2014