Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Kyaa! - magazyn o animacji, mandze i kulturze japońskiej

Komentarze

Aku no Hana

 • Avatar
  M
  usuniety3 13.05.2015 17:48
  "Dotknij mnie, jestem tylko człowiekiem"
  Jak w przypadku większości tytułów, które mi się spodobały, dopada mnie problem z wyrażeniem tego, co tak naprawdę o nich myślę. Manga zrobiła na mnie bardzo „pozytywne” wrażenie, chociaż może nie jest to odpowiednio dobrane słowo. Może raczej powinnam powiedzieć, że tytuł do mnie trafia.

  Zasadniczo, wyraźne są tutaj dwie części w fabule — 1. Coś, co nazwałabym „bazą” oraz 2. Coś, co nazwałabym „Zmaganiem się z przeszłością”. Każdą z nich przeczytałam z równie dużym zainteresowaniem, lecz ono wynikało już trochę z innych czynników. Pierwszą przede wszystkim z powodu coraz bardziej zagęszczającego się nastrój sennego koszmaru. Wszystko właściwie zmierzało ku katastrofie. I chociaż z początku miałam wrażenie, że poczucie zaszczucia było trochę zbyt wyeksponowane jak na rodzaj przewinienia, to potem, z każdym kolejnym błędem głównego bohatera (bo właściwie całe jego postępowanie w tej części mogłabym tak nazwać) było jak najbardziej uzasadnione. Poza tym, rodzaj nastroju, który sugeruje, że Takao znajduje się w sytuacji „bez wyjścia” zrzucam na karb czegoś w rodzaju subiektywnej narracji — chodzi mi o to, że wydarzenia obserwujemy za jego sprawą i z jego strony. A jest to jednak uczeń gimnazjum, na dodatek „miękki” i będący życiową ofermą.
  Bardzo podobało mi się ukazanie oddziaływania między sobą poszczególnych bohaterów. Głównie piję tutaj do trójkąta Nakamura­‑Takao­‑Saeki. Rozwój ich charakterów był stosunkowo do przewidzenia, co nie zmienia faktu, że obserwowałam to z prawdziwym zainteresowaniem. Powiedziałabym, że to, o dziwo, ostatnia z tej trójki wzbudziła we mnie największą ciekawość — jej transformacja wypadła naprawdę realistycznie. Z kolei nieco rozczarował mnie wątek Nakamury. Dokładniej to brak jakiejś próby wyjaśnienia, co tak bardzo rzutowało na jej osobowość. Być może ma to związek ze wspomnianym wcześniej faktem, że całość obserwujemy od strony Kasugi, lecz nie pogardziłabym jakąś wskazówką na temat tego, co tak naprawdę w niej siedzi. Póki co ta postać pozostaje niezrozumiała. Być może tak to właśnie miało wyglądać i niektórzy to będą uważać za zaletę. A mnie czegoś tu zabrakło.

  Odczuwałam lekką obawę ze względu na zmianę nastroju w części drugiej, gdzie nie ma już patologii goniącej patologię, a następuje raczej rozrachunek bohatera z samym sobą. A jednak drugą połowę czytało mi się chyba nawet lepiej. Po eskalacji zagubienia i niedojrzałości na pierwszym etapie, tutaj już do tematu podchodzi się dojrzalej. Czuję się usatysfakcjonowana zarówno  kliknij: ukryte , jak i rozegraniem wątków. Łącznie z zakończeniem.

  Uważam, że to faktycznie dobra pozycja. Coś, co schodzi do tematów ludzkiego upodlenia, a jednak nie robi czytelnikowi też krzywdy. Dużym plusem jest złożoność psychologiczna i rozwój poszczególnych bohaterów. Nie ma problemu z przyswojeniem fabuły, łyka się ją właściwie błyskawicznie. Również strona graficzna faktycznie mi się podobała, nawet jeśli z początku twarze wydawały mi się zbyt nadmuchane, to potem się to poprawia.

  Ja polecam. Sądzę, że warto spróbować.
 • Avatar
  M
  KamionLi 13.04.2015 17:04
  zawiedziony
  W pewnym momencie czytania poczułem się oszukany.  kliknij: ukryte 
  • Avatar
   jolekp 13.04.2015 19:29
   Re: zawiedziony
    kliknij: ukryte 


   Czyżby?  kliknij: ukryte 

   Poza tym to nie miała być historia o tym, jak Takao z Nakamurą niszczą świat w kozackim stylu zostawiając za sobą zgliszcza, a bardziej o samotności, depresji, relacjach międzyludzkich i tym, że żeby pójść naprzód, trzeba zostawić przeszłość za sobą – przynajmniej ja tak ją odbieram. Oni naprawdę zburzyli ten mur.
   • Avatar
    KamionLi 14.04.2015 15:40
    Re: zawiedziony
    Wow, nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi. Szczerze mówiąc w ogóle nie spodziewałem się odpowiedzi. Przyznaję, że trochę się zapędziłem z moją końcową tezą.
     kliknij: ukryte 
    Co do zakończenia to może sam sobie zbyt wiele dopowiadałem do historii i przez to poczułem się jednak rozczarowany.  kliknij: ukryte 
 • Avatar
  M
  Naija1 28.07.2014 19:14
  Po prostu wciąga
  Ta manga wciąga, parę naprawdę prześwietnych momentów ( kliknij: ukryte ) i jest po prostu dobra. Nie można się oderwać i, jak napisał Kurt przede mną, właściwie nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Ale nie zgodzę się z nim w jednym -że trudno jest się utożsamić z bohaterami. Bohaterowie „Aku no Hana” mają naprawdę ciekawe i rozbudowane charaktery, skrywające pod warstwą normalności i grzeczności, swojego rodzaju zło -niezgodę wobec świata, egoizm. I ogromną pustkę w sercu, chociaż w początkowych tomach w ogóle tego nie widać. Są bardzo, bardzo ludzcy i prawdziwi i dzięki temu się z nimi utożsamiam, szczególnie z głównym bohaterem. Przez to „Aku no Hana” kojarzy mi się z „Homunculus” -tam również bohaterowie odsłaniali swoje prawdziwe dusze. Obie te mangi są dojrzałe i przemawiają do czytelnika w sposób bardzo osobisty. Tak przynajmniej było ze mną i myślę że również inni czytelnicy choć po części się ze mną zgodzą.
 • Avatar
  M
  Kurt 28.02.2014 22:53
  perwersja
  Sięgnąłem po tą mangę całkiem przypadkowo i nie spodziewałem się raczej niczego szczególnego… po kilku rozdziałach nie mogłem się już od tego uwolnić i bardzo szybko połknąłem wszystko [do tej pory wydane].

  Jedna z dziwniejszych pozycji z jakimi do tej pory się spotkałem i to dziwna nie tyle pod kątem absurdalności fabuły/humoru,oryginalności (w dobrym czy złym tego słowa znaczeniu), ale swego rodzaju perwersji. I nie mam tu na myśli golizny czy czegoś w tym stylu (bo wbrew pozorom jest tego bardzo mało i to akurat moim zdaniem bardzo dobrze), chodzi o pomysły, zachowanie i osobowości postaci.

  Nie potrafię wskazać elementów (bodaj nawet jednego), które jakoś szczególnie mnie w tym tytule zachwyciły, trudno jest utożsamiać się czy choćby sympatyzować z bohaterami, trudno doszukiwać się czegoś głębszego ...
  Pomimo tego czyta się to świetnie ! Dawno nic mnie tak nie wciągnęło. Czekam na więcej i zachęcam do czytania. Chociaż trudno wskazać mi „target” tej mangi, bo na prawdę gdybym przed sięgnięciem po ten tytuł przeczytał jakąkolwiek recenzję/dłuższy opis to najprawdopodobniej omijał bym to szerokim łukiem. ^^
 • Avatar
  M
  l33 14.12.2013 21:23
  Jeju niesamowite
  Muszę przyznać, że ta manga mnie oczarowala. Na początku przeczytałam sobie pierwszy tom, bo mnie ciekawilo,a potem BUM! W trzy dni dotarlam do rozdziału 52 i czekam na dalsze.
  Podczas pierwszych sześciu tomów akcja się szybko dzieje, a w kolejnych aż do teraz jest nieco wolniej, ale nadal manga jest bardzo dobra i ta „zmiana tempa” nie jest sztuczna.
  Jakbym miała napisać coś więcej o fabule i postaciach, to bym napisała niemal to samo co Ara­‑chan. A kreska jest ładna ^^
  Krótko mówiąc, podobało się. I polecam, polecam,polecam!
 • Avatar
  M
  Ara-chan 29.10.2013 20:46
  Wow wow, dobre bardzo
  Co tu dużo mówić – ta manga naprawdę bardzo mi się podoba jak dotąd (biorąc pod uwagę, że nie jest jeszcze zakończona). Moja przygoda z nią zaczęła się od tego, że w jednym z pism o tematyce m&a recenzent stwierdził parę rzeczy, które chciałam zweryfikować osobiście. Szanowny Recenzent pisał jednak o tej produkcji w kontekście anime, które powstało na podstawie tejże mangi. Nie wiem, nie znam się, nie tykałam. Chciałam zobaczyć, jak mogłaby potoczyć się historia japońskiego gimnazjalisty, który zwinął strój do wf­‑u swojej koleżance, a dostałam…
   kliknij: ukryte 
  Teraz o bohaterach. Jeśli miałabym stwierdzić, który z bohaterów – nie biorąc pod uwagę warstwy wizualnej produkcji – najbardziej przypadł mi do gustu, powiedziałabym, że będzie to ojciec głównego bohatera. On jeden – w przeciwieństwie do jego matki, której z kolei nie cierpię z całego serca – starał się zachowywać zimną krew w sytuacjach, które spadły na jego rodzinę, on jeden zachowywał zimną krew kliknij: ukryte 
  Lubię postać Nakamury. Poza walorami estetycznymi – mimo swej upiorności jest naprawdę ślicznie, kobieco narysowana – fascynuje mnie, ponieważ tak trudno jest mi ją rozgryźć. Cóż, może kolejne rozdziały mangi przyniosą jakieś odpowiedzi na dotyczące jej pytania. Przypuszczam, że wszystkie osoby śledzące mangę zadają sobie te same – dlaczego ona to wszystko zaczęła? Jakie były jej motywy?
  Co do fabuły to chyba nie mam zbyt wiele do napisania, jeżeli nie chcę zdradzić za dużo – powiem tyle, że niektóre akcje głównych bohaterów przyprawiały mnie o wielkie „WTF?!”, niemniej cóż, sytuacja, od której wyszła manga, jest dość niezwyczajna, tak więc i zachowanie postaci musi takie być. Prawda?

  Podsumowując, jak dotąd super, wystawiam tej mandze spokojnie ocenę 9/10, biorąc pod uwagę, że jeszcze opowiedziana w niej historia nie doszła do końca. Kto wie, może finał tej opowieści będzie godzien pełnej dychy, a może autor pójdzie na łatwiznę, albo wręcz pokręci wszystko tak bardzo, że „Aku no hana” jako całokształt nie będzie warte nawet przysłowiowego funta kłaków?
  • Avatar
   Hiromi 1.11.2013 03:37
   Re: Wow wow, dobre bardzo
   Również śledzę mangę na bieżąco, wiec wiem o czym mówisz, masz racje postać Nakamury fascynuje, co ją tak skrzywdziło,  kliknij: ukryte 
  • Avatar
   aotoge 1.11.2013 16:04
   Re: Wow wow, dobre bardzo
   Dotarłam do momentu  kliknij: ukryte , bo chwilowo takie rozwiązanie mnie wkurza i nie mogę czytać dalej. :D
   Ale fakt, wciąga niesamowicie, strony po prostu do połykania. Tyle tylko, że w pewnym momencie Saeki nieźle rozprawia się z Nakamurą pod względem nieobliczalności. Uwielbiam sposób, w jaki prowadzona jest ta postać (jak dotąd).
   • Avatar
    Hiromi 1.11.2013 21:49
    Re: Wow wow, dobre bardzo
    Tak wszyscy najeżdżamy na Nakamurę, ale Saeki też dała  kliknij: ukryte 
    • Avatar
     Affek 19.11.2013 20:42
     Re: Wow wow, dobre bardzo
     Obecnie jestem na bodajże 23 rozdziale i przyznam, że Aku no Hana jest świetne- zupełnie inne od wersji animowanej (dość słabej). Bardzo fajna kreska :D.
     Również jak na razie dostaje ode mnie 9/10
     • Avatar
      Hiromi 20.11.2013 01:54
      Re: Wow wow, dobre bardzo
       kliknij: ukryte 
      • Avatar
       Affek 20.11.2013 07:18
       Re: Wow wow, dobre bardzo
       Nadrabiam w niesamowitym tempie, ok 4 rozdziały/dzień, więc nie musisz się o to martwić- jak przywalę w weekend to będę na bierząco :P
       • Avatar
        Hiromi 20.11.2013 20:01
        Re: Wow wow, dobre bardzo
        To czekam na wieści.