Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Nasz Cud

Tom 5
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-80960-16-9
Liczba stron: 178
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Tom piąty rozpoczyna retrospekcja z zamierzchłych czasów, kiedy to Veronica opuszczała mury klasztoru. Księżniczka i Carlo na pożegnanie słyszą od mistrza Mostona zaskakujące słowa, przez które czytelnik ponownie zaczyna się poważnie zastanawiać, czy oby na pewno Kościół był neutralny…? Po tym wstępie wracamy w szkolne ściany. Najwyraźniej trwoga o zdrowie i życie rówieśników była kubłem zimnej wody na emocje nastolatków i ostudziła ich zapał do wywoływania konfliktów. Nie znaczy to jednak, że sytuacja się uspokoiła. Minami dowiaduje się o skierowanej do Veroniki wiadomości na szkolnej tablicy i zastanawia się, jak wywabić osobę, która napisała te słowa, bez narażania siebie. Ootomo również nie czeka bezczynnie i wypytuje kolegów i koleżanki o to, co dokładnie robili, gdy została zaatakowana dziewczyna z sąsiedniej klasy, gdy osunęła się ziemia oraz kiedy przyszli do klasy z rana. Nie prowadzi to do namierzenia sprawcy, natomiast skutecznie zasiewa ziarna nieufności wśród rówieśników, którzy postanawiają działać na własną rękę i ostrożnie dobrać sobie własnych sojuszników. Minami nie może się zdecydować, czy więcej korzyści odniesie z ujawnienia swojej tożsamości i wykorzystania autorytetu rodziny królewskiej, czy może lepiej nie, gdyż ktoś tylko czeka na to i naraziłby się tym samym na niebezpieczeństwo.

Manga od początku utrzymuje naprawdę żwawe tempo, nie zwalniając ani na chwilę. Zgrabnie przeplata wątki z przeszłości z teraźniejszością, a przy tym przemyca sporo historyjek o zamierzchłych dziejach, co mnie niezmiernie cieszy. Każdy z uczniów, a jak już wiemy, jest ich naprawdę wielu, ma własny charakter oraz opinię o tej reinkarnacji. Na szczęście historia nie jest rozwlekana – wraz z rozwojem akcji część z już przedstawionych uczniów usuwa się na bok, a pałeczkę narracji przejmuje kilka charyzmatycznych osób, wokół których skupiają się pozostali. Wciąż jednak należy mieć się na baczności, gdyż każdy może przypomnieć sobie jakieś kluczowe informacje, niezbędne do rozwikłania zagadki z przeszłości. Dodatkowo my, jako czytelnicy, mamy wgląd w myśli bohaterów, którymi z nikim się nie dzielą – dzięki temu ostatnia strona tego tomu jest niesamowicie ekscytująca i aż chce się więcej.

Polskie wydanie, ach polskie wydanie… Jakie kwiatki tym razem nas zasypią? Cóż, większych kwiatków nie odnotowałam, jest za to kilka drobnych, o czym za chwilę. Odniosłam wrażenie, że styl tłumaczenia odrobinę się zmienił, ale naprawdę tylko trochę – zajrzałam do stopki redakcyjnej i to zapewne efekt tego, że nastąpiła zmiana jednej z dwóch osób odpowiedzialnych za tłumaczenie. Zacznę zwyczajowo od okładki – tom piąty prezentuje Minamiego, Teshimano i Ootomo. Obwoluta utrzymana jest w brązowych odcieniach, podobnie jak poprzednia. Pod nią znajduje się dodatek okładkowy; dalej dwie strony w kolorze (pierwsza jest trochę wyblakła) oraz jedna czarno­‑biała ilustracja, tym razem po nienagannej edycji. Za rozkładówką z postaciami jest streszczenie wydarzeń – i to jedyna strona, która ucierpiała z powodu uciętych tekstów w dymkach z brzegu strony. Tłumaczenie czyta się gładko, poza paroma momentami, gdy staje się lekko chaotycznie. Tytuł kwiatka tomu zdobywa zmiana płci Nishiny – a dokładnie napisane drobnym maczkiem, odnoszące się do niego „widziała” jako zapisek na kartce Ootomo. Zaszczytny tytuł wice­‑kwiatka zgarnia zostawienie słowa „senpaje” na stronie 114. Starano się przetłumaczyć wszystkie możliwe krzaczki, jednak na jednej stronie odpuszczono to sobie na mniej znaczących budowlach w tle. Poza tym tomik jest dobrze opracowany, ma odpowiednie marginesy, teksty w dymkach są poprawnie wyśrodkowane. Już nie mogę się doczekać kolejnego!

Nanami, 4 marca 2017
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 5.2016
2 Tom 2 Waneko 7.2016
3 Tom 3 Waneko 9.2016
4 Tom 4 Waneko 11.2016
5 Tom 5 Waneko 1.2017
6 Tom 6 Waneko 3.2017
7 Tom 7 Waneko 5.2017
8 Tom 8 Waneko 7.2017
9 Tom 9 Waneko 9.2017
10 Tom 10 Waneko 11.2017
11 Tom 11 Waneko 1.2018
12 Tom 12 Waneko 4.2018
13 Tom 13 Waneko 9.2018
14 Tom 14 Waneko 1.2019
15 Tom 15 Waneko 5.2019
16 Tom 16 Waneko 9.2019

Zapowiedzi

Tom Tytuł Wydawca Rok
17 Tom 17 Waneko 1.2020