Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Polcon 2018

Komentarze

Shingeki no Kyojin - Before the Fall

 • Avatar
  M
  miau_miau 27.05.2016 05:07
  Before the Fall
  Przeczytałam 17 rozdziałów na razie, tyle było dostępnych do dnia dzisiejszego.
  Sam pomysł przedstawienia tego co się działo przed główną akcją SnK,  kliknij: ukryte  sam w sobie był ciekawy, realizacja natomiast średnia.
  Akcja nie jest tak dobra jak w głównej historii, choć potrafi chwilami zaciekawić i wciągnąć (może nie tak jak SnK, ale nie nudziłam się podczas czytania).
  Jeśli chodzi postacie, to niestety muszę przyznać rację Autorce poprzedniego komentarza – główny bohater jest kompletnie nierealistyczny. Kyukuro,  kliknij: ukryte 
  Reszta bohaterów szczególnie się nie wyróżnia, większość postaci dość schematyczna (choć niektórych można polubić), brak tu rozbudowanych charakterów.
  W Before the Fall zainteresował mnie wątek z  kliknij: ukryte 
  Ogólnie można przeczytać, Atakowi Tytanów raczej nie dorównuje, ale jak ktoś szuka dodatkowej historii ze świata SnK, która dopowie parę spraw, to czemu nie. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana to nie jest, ale też nie nudzi i opisuje początki Korpusu Zwiadowczego.
  • Avatar
   www 14.11.2016 10:21
   Re: Before the Fall
   Nawet się dobrze seria nie rozkręciła więc nie wiadomo czy jest gorsza od Ataku Tytanów.
  • Avatar
   MrHybryda 10.06.2017 14:43
   Re: Before the Fall
   Dla mnie się to wszystko kupy trochę kupy nie trzyma.
    kliknij: ukryte 
   Na plus zaliczam jednak smaczki w postaci pokazania procesu pozyskiwania stali oraz powstania sprzętu. Ciekawie też rysują się wątki polityczne oraz ruchy fanatyków, które miejmy nadzieję, dadzą jakieś odpowiedzi dlaczego tak wiele informacji związanych z tytanami jest utajniona.
 • Avatar
  M
  Lenneth 13.09.2014 22:17
  Wrżenia po dzięwięciu rozdziałach
  Takie sobie czytadło, ubogi krewny głównej mangi.

  Fabuła póki co schematyczna i naciągana, akcja wyprana z napięcia, romans papierowy do bólu. Narrator znów lubujący się w patosie i nadprogramowych wykrzyknikach. Kreska lepsza niż w pierwszym tomie SnK (to żaden komplement, tam była po prostu tragiczna), ale nadal nie powala. Bohaterów idzie od siebie odróżnić, bo jest ich niewielu, ale już w scenach walk z tytanami czasami trudno się zorientować, co się właściwie dzieje w danym kadrze.

  Rozumiem, że powinnam była zapłakać nad ciężkim losem Kyukuro, przez całe życie traktowanego jak potwora, zakutego w kajdany, zamkniętego w lochu, głodzonego i maltretowanego? No jakoś mi się nie udało. Z więcej niż ekstremalnego dzieciństwa nasz bohater wychodzi bez żadnej traumy czy ryski na papierowo­‑szlachetnym charakterze. Wystarczy trochę kontaktu z córeczką aktualnych ciemiężycieli i proszę: mamy normalnego nastolatka, dobrze przystosowanego społecznie, ciekawego świata, bez zaburzeń mowy czy empatii, bez problemów zdrowotnych spowodowanych, bo ja wiem, wspomnianym dzieciństwem w lochu? Bogowie, ja naprawdę rozumiem, że spin­‑off do SnK nie musi być dramatem psychologicznym, ale jakieś minimum realizmu by się przydało – i to nie tylko w tej kwestii.

  Jeśli jedyną rzeczą, którą ta manga ma do zaoferowania, jest odpowiedź na pytanie, jak powstał sprzęt do trójwymiarowego manewru, to chyba wolę za jakiś czas doczytać wyjaśnienie na Wiki.
  • Avatar
   Amarette 18.09.2014 22:42
   Re: Wrżenia po dzięwięciu rozdziałach
   Jeśli jedyną rzeczą, którą ta manga ma do zaoferowania, jest odpowiedź na pytanie, jak powstał sprzęt do trójwymiarowego manewru, to chyba wolę za jakiś czas doczytać wyjaśnienie na Wiki.


   eh, a to nie jest czasem główny wątek fabularny? xD

   a tak serio, zgadzam się z twoim komentarzem, bo cóż tu się nie zgodzić. Poza kilkoma starciami z tytanami innymi od tych do których przyzwyczaiła główna seria i pod tym kontem mogących wydać się interesującymi do zaobserwowania, nie wiele tu ciekawych aspektów.

   Postacie, fabuła, wątek powiedzmy romantyczny (sic!), sceny akcji, to wszystko jest o wiele lepiej poprowadzone w pierwotnej mandze. Do tej można zerknąć jako ciekawostki, jeśli jest się na SnK głodzie xp ale nie gwarantuję emocjonalnego zaangażowania.
   • Avatar
    Lenneth 18.09.2014 23:11
    Re: Wrżenia po dzięwięciu rozdziałach
    eh, a to nie jest czasem główny wątek fabularny? xD

    No, jest, ale póki co „fabuła” kręci się wokół questa głównego bohatera, polegającego na jakże fascynującym odkrywaniu własnej tożsamości.
    Poza tym już to widzę w skrócie: dzielny Kyukuro przypadkiem odkrywa, że jak ciachnąć tytana w kark, to tytan od tego umiera na amen, dowódca Zwiadowców pieje z zachwytu, jakiś zespół fachowców szybciutko opracowuje technologię potrzebną do latania na butlach z gazem, wierchuszka w stolicy protestuje, ale zostaje spacyfikowana, formacji Zwiadowców przestaje grozić rozwiązanie, koniec. _^_