Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Pamiętnik Przyszłości

Tom 9
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-64508-76-9
Liczba stron: 194
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Poprzedni tomik Pamiętnika przyszłości pozostawił nas w niepewności co do dalszych losów Yukiteru i Yuno. Wydawało się, że Akise uda zepsuć się ich porozumienie, jednak było to mylne wrażenie: najwyraźniej okres zwątpienia w możliwości własne i w Yuno chłopak ma już za sobą. Efekt jest taki, że Pierwszemu i Drugiej udaje się uciec. Nie wiadomo, co się z nimi stało – po prostu zniknęli. Dziewiąta właściwie zostaje na lodzie – obawia się tego, co knuje Jedenasty i stara się pokonać go na własną rękę, jednakże trudno jest samodzielnie walczyć z burmistrzem. Minene udaje się jednak odkryć jego plany i przekonuje się, że jest w znacznie gorszej sytuacji, niż przypuszczała. Kiedy wydaje się, że gorzej już być nie może, pojawia się niespodziewany sojusznik. Może jednak Dziewiąta ma szansę, by wyjść z gry zwycięsko? Tylko gdzie podziewają się Yukki i Yuno, przecież to niemożliwe, by się poddali…

W tomiku dziewiątym autor skupia się na Dziewiątej – tym razem staje się ona jakby główną bohaterką. Poznajemy częściowo jej przeszłość, dowiadujemy się nieco o niej samej, chociaż właściwie nie ma w tym nic zaskakującego. Na drugim planie zaczyna się rysować interesujący wątek związany z Deusem i Murmur. Wszystko wskazuje na to, że ta mała urocza istotka ma kilka sekretów i znacznie większy wpływ na wydarzenia, niż można było początkowo przypuszczać. Trudno na razie coś więcej na ten temat powiedzieć, bo dostajemy jedynie skąpe wskazówki. Moje zdanie o Pamiętniku przyszłości właściwie się nie zmienia – akcja jest szybka i wciągająca, ale fabuła wydaje się niedopracowana. Nie rozumiem sposobu, w jaki bohaterom udaje się przechytrzyć Jedenastego, uważam wyjaśnienia za nielogiczne i nietrzymające się kupy. Zastanawia mnie też przemiana Yukiteru, trwająca już od kilku tomów – ciekawa jestem, czy zostanie to potem wytłumaczone, czy jedynym powodem jest szok związany ze śmiercią rodziców.

Jakość wydania nie odbiega w niczym od pozostałych tomików. Okładka tradycyjnie ma matową obwolutę – a na niej oczywiście pojawi się nie kto inny, tylko Minene Uryuu w dość ciekawym stroju i towarzystwie. Kolorystyka jest ponownie różowo­‑fioletowa, dlatego w pierwszej chwili nietrudno wziąć bohaterkę za Yuno. Po otwarciu tomiku widzimy cztery strony w kolorze – pierwszą stronę komiksu, dwustronicową ilustrację tytułową oraz spis treści. Co ciekawe, uwzględnia on pięć rozdziałów mangi, za to nie znajdziemy w nim rozdziału bonusowego. Na końcu tradycyjnie znajdziemy dodatek „Kącik Murmur, czyli po drugiej stronie pamiętnika”, jak również zapowiedź kolejnego tomu. Tłumaczenie jest w porządku – czyta się gładko i mojej uwagi nie zwróciły żadne wpadki. Jakość druku i papieru nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Yumi, 21 kwietnia 2016
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 11.2014
2 Tom 2 Waneko 1.2015
3 Tom 3 Waneko 3.2015
4 Tom 4 Waneko 5.2015
5 Tom 5 Waneko 7.2015
6 Tom 6 Waneko 9.2015
7 Tom 7 Waneko 11.2015
8 Tom 8 Waneko 1.2016
9 Tom 9 Waneko 3.2016
10 Tom 10 Waneko 5.2016
11 Tom 11 Waneko 7.2016
12 Tom 12 Waneko 9.2016