Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Monster Musume

Tom 14
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-80014-51-0
Liczba stron: 162
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Przy okazji recenzji kilku poprzednich tomów Codzienności z potworzycami wspominałem, że Okayado znalazł sobie konwencję i ją sukcesywnie realizuje, nie przejmując się zupełnie czymś takim jak powtarzalność, monotonia czy przewidywalność. Ludziom się to widać podoba, autor nie musi się przejmować fabułą, słowem – wszyscy są zadowoleni. No, powiedzmy, bo ja się do nich nie zaliczam i szkoda mi, że seria, która zaczynała jako całkiem oryginalna, udana komedia ecchi, zjadła już dawno swój ogon i wzięła się za buty.

Niemniej, nawet przy tym wszystkim, czternasty tomik mangi pozostaje swoistym enfant terrible. Czemu? Ponieważ żaden z poprzednich nie był chyba tak monotonny i monotematyczny zarazem. Kurosu zostaje wrobiony w wyjazd na farmę, którą prowadzą dwie znane nam już bohaterki – Merino i Cathyl, wraz ze stadem swoich siostrzyc. Mamy więc sporą grupę minotaurzyc, faunek, a także, dodatkowo – satyrek. Sądzę, że nietrudno wpaść, czym się to skończy, zwłaszcza gdy dodam, że głównym tematem tomiku jest dojenie.

Owszem, to zdecydowanie najsłabszy tomik w serii. Z kilku powodów zresztą. Po pierwsze, monotonia. Autor nawet nie wykorzystuje nowych potworzyc, aby stworzyć jakieś nieznane wcześniej gagi, pokusić się o coś oryginalnego – wszystko skupia się na ich gruczołach mlecznych. Chyba świadom tego, w samym finale próbuje na gwałt czymś czytelnika zaskoczyć. Po drugie, obsada. W tomiku praktycznie nie występuje żadna z głównych bohaterek (kilka krótkich scen ma Rachnera), zaś krowio­‑owczo­‑kozia obsada niestety nie ma odpowiedniego potencjału, aby je zastąpić. Po trzecie, nie mam nic przeciwko fanserwisowi, ale skala gabarytów, z jakimi mamy do czynienia w tym tomie, zahacza już bardziej o niezamierzoną parodię.

Słabiej wypada nawet to, co zawsze było zaletą tej serii – te karkołomne, ale nieodmiennie komiczne próby racjonalizacji istnienia potworzyc, opisy ich cech charakterystycznych itd. Autor nie próbuje w żaden sposób wyjaśniać, jak to możliwe, że całe to stado panienek cały czas ma mleko, choć nic nie wskazuje na to, aby były w ciąży – Kurosu jest pierwszym facetem, który pojawia się na farmie. Bodaj tylko w przypadku satyrek dowiadujemy się czegoś nowego. Nie ma tu nawet tak typowych dla poprzednich tomów opisów okładkowych.

Okładka zresztą także wypada słabo – o wiele lepiej prezentuje się jej druga strona, na której mamy Mię; niestety, to tylko zmyłka, bo sama bohaterka pojawia się tu zaledwie na jednym czy dwóch kadrach. Jako dodatek dostajemy pobieżny opis wszystkich dziewczyn z farmy – wymyślony chyba zresztą już po napisaniu tych rozdziałów, bo informacje w nim zawarte jakoś nie znajdują żadnego potwierdzenia w fabule. Generalnie mam wrażenie, że wraz z tym tomem seria zaliczyła mocny spadek jakości – chciałbym, aby to było chwilowe pogorszenie formy, choć obawiam się, że może to być stała tendencja. Obym się mylił.

Grisznak, 27 lipca 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Osiem Macek (Studio JG) 8.2015
2 Tom 2 Osiem Macek (Studio JG) 10.2015
3 Tom 3 Osiem Macek (Studio JG) 1.2016
4 Tom 4 Osiem Macek (Studio JG) 3.2016
5 Tom 5 Osiem Macek (Studio JG) 6.2016
6 Tom 6 Osiem Macek (Studio JG) 8.2016
7 Tom 7 Osiem Macek (Studio JG) 11.2016
8 Tom 8 Osiem Macek (Studio JG) 2.2017
9 Tom 9 Osiem Macek (Studio JG) 3.2017
10 Tom 10 Osiem Macek (Studio JG) 1.2018
11 Tom 11 Osiem Macek (Studio JG) 5.2018
12 Tom 12 Osiem Macek (Studio JG) 10.2018
13 Tom 13 Osiem Macek (Studio JG) 1.2019
14 Tom 14 Osiem Macek (Studio JG) 6.2019