Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Bungou Stray Dogs: Bezpańscy literaci

Tom 10
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-80961-53-1
Liczba stron: 196
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Tom dziesiąty Bungou Stray Dogs składa się z pięciu rozdziałów, z których cztery zawierają historie poboczne, a piąty – ostatni – wraca do głównego wątku. Z pierwszego dowiadujemy się, jak członkowie Agencji spędzają wolny czas i jak bardzo są niebezpieczni, gdy wróg nieopatrznie zaatakuje coś lub kogoś dla nich ważnego. Drugi koncentruje się na Atsushim, który dostaje zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie mężczyzny potrąconego przez ciężarówkę. Ofiara okazuje się osobą dobrze mu znaną, przez co tygrysołak po raz kolejny musi się zmierzyć z bolesną przeszłością. Ta opowieść najmniej mi się podobała ze wszystkich i to wcale nie dlatego, że nie lubię nurzania się w traumach. Zadawanie cierpienia jako metoda wychowawcza to równie beznadziejny motyw jak gwałt w roli dowodu miłości. Głównym bohaterem trzeciego rozdziału jest Kunikida. Ułożył on perfekcyjny dzienny plan zajęć i zamierza go zrealizować punkt po punkcie. Niestety, Dazai i pewien przestępca postarają mu się w tym przeszkodzić. Dzięki tej opowieści możemy lepiej poznać kolejnego członka Agencji, jego sposób myślenia i ideały.

Kunikida jest również ważną postacią rozdziału czwartego, ponieważ wraz z Atsushim udaje się do Kataia Tayamy – byłego członka Agencji, nazywanego brokerem informacji, który dzięki swojej Zdolności kontroluje elektronikę znajdującą się w zasięgu wzroku bez konieczności jej dotykania. Powodem wizyty jest zlecenie analizy chipu umieszczonego na kontrolerze „Moby Dicka”. Na miejscu okazuje się, że Katai nie jest w stanie im pomóc, gdyż się zakochał i z powodu chaosu panującego w sercu nie potrafi już korzystać ze swojej Zdolności. Atsushi wpada na pomysł odnalezienia obiektu jego westchnień – czarnowłosej piękności. W trakcie poszukiwań natykają się na członkinię Mafii Higuchi, która również interesuje się tą tajemniczą kobietą. Jest to najlżejsza i najzabawniejsza ze wszystkich historii zawartych w tym tomie, a do tego zawiera zaskakującą informację. Pojawia się w niej odniesienie do głównego wątku, jednak dopiero piąty rozdział na dobre do niego wraca. Po odprężającym i urozmaicającym fabułę przerywniku w postaci scenek z życia Agencji czas na konfrontację z kolejną podejrzaną organizacją. Mafia porywa Fiodora Dostojewskiego, który w trakcie ostatecznego starcia z Gildią przejął kontrolę nad „Moby Dickiem”. Ace – jeden z członków zarządu – decyduje się sam go przesłuchać. Od razu okazuje się, że nowy przeciwnik Mafii i Agencji jest wyjątkowo bezwzględny i niebezpieczny.

Jakość wydania nie uległa zmianie. Obwoluta i kolorowe strony wewnątrz tomiku nadal cieszą oczy. Wewnątrz, oczywiście oprócz kolejnych rozdziałów mangi, znajdziemy: jedną kartę postaci, stronę z podziękowaniami ozdobioną rysunkiem czarnowłosej piękności oraz posłowie tłumaczki, w którym opisuje ona nie tylko postacie i Zdolności pojawiające się w tym tomie, ale także japońskie dania wspomniane na skrzydełku obwoluty. Tym razem brak reklam wydawnictwa. Tradycyjnie warto zajrzeć pod obwolutę, gdzie znajduje się krótki komiks o spotkaniu zarządu Mafii w sprawie organizacji lunchu biznesowego. Zastanawiam się tylko, jaki cel mają autorzy, tworząc takie fragmenty. Czyżby „uczłowieczenie” przestępców i pokazanie ich od innej strony? Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to konieczność nadmiernego rozgięcia tomiku na stronie 133, żeby móc odczytać pierwsze słowo z kwestii wypowiadanej przez Higuchi.

Dida, 10 września 2018
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 1.2017
2 Tom 2 Waneko 3.2017
3 Tom 3 Waneko 5.2017
4 Tom 4 Waneko 7.2017
5 Tom 5 Waneko 9.2017
6 Tom 6 Waneko 11.2017
7 Tom 7 Waneko 1.2018
8 Tom 8 Waneko 3.2018
9 Tom 9 Waneko 5.2018
10 Tom 10 Waneko 7.2018
11 Tom 11 Waneko 9.2018
12 Tom 12 Waneko 11.2018
13 Tom 13 Waneko 1.2019