Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Re: Zero - Życie w innym świecie od zera. Księga druga: Tydzień w posiadłości

Tom 3
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-8096-396-2
Liczba stron: 196
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Jak już wiedzą ci, którzy czytali drugi tomik Tygodnia w posiadłości, Subaru miał i ma nadal pod górkę. Po uratowaniu Emilii najpierw zmarł we śnie. Następnym razem, o czym jeszcze nie wiedział, sprzątnęła go kiścieniem Rem. Za trzecim z kolei razem, o czym już się dowiedział, też sprzątnęła go Rem. Też kiścieniem. Ale dla odmiany po sesji tortur. Po tych bolesnych doświadczeniach chłopak pod koniec tomu poprosił o pomoc obronną lolitę Roswaala Beatrice. Ta, nie wiedzieć czemu, zgodziła się i zawiązała z Subaru odpowiedni pakt.

Od tego mniej więcej momentu zaczynamy tomik trzeci. Tym razem Subaru, który całą feralną czwartą noc przesiedział w Zakazanej Bibliotece, zdołał dożyć piątego poranka i nie doprowadzić przy tym Beatrice do śmierci à la wódz Hunów Atylla. Jak głosi anegdota, miał on pożegnać się z tym łez padołem, bo mu żyłka pękła i krew go zalała. A pękła mu pewnie ze złości… No, ale dość dygresji, by nie budzić w czytelnikach agresji. Czy fakt przeżycia rozwiązał problemy egzystencjalne Subaru? A gdzie tam… Tym razem, czego czytelnik dowiaduje się już po kilku stronach, czwartej nocy umiera Rem. To zaś za bardzo Subaru na zdrowie nie wyjdzie…

Tak właśnie prezentuje się wstęp do kolejnej części opowieści. Subaru, który tę feralną pętlę przeżył, praktycznie nie wyściubiając nosa ze swojego pokoju, staje się niejako naturalnym obiektem podejrzeń podczas poszukiwań osoby, która stoi za śmiercią pokojówki. Nie pomaga mu zresztą reakcja wskazująca, że może coś o tym zgonie wiedzieć. Z kolei reakcja Ram na zgon ukochanej siostry jest nietrudna do przewidzenia… Tak oto Subaru znowu stara się stawić czoło fatum, które zdaje się nad nim wisieć. Tomik zauważalnie już zaczyna ciążyć w stronę mroczno­‑dramatyczną. Niewiele tu tym razem humoru, sporo za to gorzkich przemyśleń, psychicznego napięcia i nieco przaśnej fizycznej przemocy. Ale tom ten odpowiada też wreszcie na pytanie, kto lub co stoi za ostatnimi zgonami. Pojawiają się też nowe, ważne informacje o świecie przedstawionym, a nadchodzący tomik czwarty przyniesie już zapewne ostateczną konfrontację z czającym się w mrokach złem. Ach, ależ mi to dramatycznie wyszło!

Za to dramatu nie ma pod względem technicznym wydania, które mieści się w ramach standardu wypracowanego przez Waneko. Mamy więc obwolutę z Emilią na przedzie i ponownie bliźniaczkami z tyłu. Jest ascetyczna biała okładka, spis treści i trzy w sumie kolorowe strony. Mamy też wreszcie solidne klejenie i dobre tłumaczenie autorstwa Karoliny Dwornik. Nie ma za to żadnych językowych wpadek czy literówek, których norma została przekroczona w dziesiątym tomie light novel. Na końcu mamy podziękowania od twórców tomiku i książkowego oryginału, a także kilka reklam Waneko.

Jak więc widać, manga kontynuuje to, do czego zdążyła nas już przyzwyczaić, czyli jest poprawną adaptacją książkowego pierwowzoru. Nie zawiera praktycznie żadnych nowych treści, przedstawia za to znane już czytelnikowi powieści wydarzenia z rysunkowej, komiksowej perspektywy. Jako uzupełnienie książki jak najbardziej daje radę, ale nowych wrażeń jako takich raczej nie dostarczy. Oczywiście nie licząc tradycyjnego bonusowego opowiadania już po właściwym komiksie. Fabularnie niczego istotnego ono w sumie nie wnosi, ale stanowi, ponownie zresztą, całkiem miły i fanserwiśny dodatek dla wiernych fanów.

Diablo, 1 listopada 2018
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 6.2018
2 Tom 2 Waneko 8.2018
3 Tom 3 Waneko 10.2018
4 Tom 4 Waneko 12.2018
5 Tom 5 Waneko 2.2019