Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Vigilante: My Hero Academia Illegals

Tom 3
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-80966-77-2
Liczba stron: 208
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Koichi przez ciągłe zarywanie nocek opuszcza się w nauce i coraz trudniej mu nadrabiać materiał, a tu wielkimi krokami zbliża się kolokwium. Od czego jednak są koledzy, a raczej koleżanki z uczelni? Niejaka Makoto z wyższego roku obiecuje pomoc w nauce w zamian za pewną przysługę, co sprawia, że oboje lądują w apartamencie Koichego i rozpoczynają zakuwanie teorii socjologii bohaterów. Przy tej okazji zarówno Koichi, jak i czytelnik otrzymuje zgrabny wykład omawiający, czym jest vigilantyzm oraz jak się ma do systemu bohaterskiego. Oraz że powstawanie tego systemu wcale nie było tak ładne i różowe, jak można by przypuszczać. Niestety, okazuje się, że z obiecaną przysługą za naukę Koichi będzie miał problem, bowiem Makoto ni mniej, ni więcej życzy sobie, by jej dostarczał informacje o samozwańczej grupie bohaterów szalejących na dzielni. Na szczęście nie w celu ich ujęcia, lecz napisania pracy dyplomowej, która przyniesie jej sławę i chwałę. Tylko że zaraz potem wychodzi na jaw, iż Makoto jest młodszą siostrą znanego nam już detektywa Naomasy Tsukauchiego, który zdecydowanie nie popiera działalności „Samozwańców z Naruhaty”, a to już może w przyszłości sprawiać pewne problemy.

Fabuła odchodzi od wątku głównego, czyli poszukiwań dostawcy narkotyku, i koncentruje się na przypadkach z życia Koichiego, przede wszystkim wprowadzeniu nowej postaci, czyli właśnie Makoto Tsukauchi, oraz pokazaniu, jak bohaterowie i antybohaterowie są postrzegani przez społeczeństwo i służby. Pojawia się nowy amerykański superbohater, Captain Celebrity, niepoprawny podrywacz, który gwiazdorzy na akcjach i ściąga na siebie kłopoty i pozwy wszędzie, gdzie się da. Koichiego odwiedza też znienacka mamusia, która nie ma o bohaterach i ciągotach syna dobrego zdania, ale musi zweryfikować swoje poglądy w trakcie ataku na autobus, w którym się przypadkiem znajduje. (Notabene, autor chyba bardzo lubi Speed, bowiem akcja była jako żywo ściągnięta z tego filmu). Na koniec dowiadujemy się, że nawet najwięksi bohaterowie muszą się ugiąć przed biurokracją.

Ilustracje Bettena Courta są jak zwykle dynamiczne, gdzie trzeba zniekształcone, gdzie trzeba dramatyczne, i dobrze oddają toczącą się akcję, zaś postaci dają się łatwo odróżnić od siebie. Tłumaczenie pozostaje na podobnym poziomie – a jest co tłumaczyć, bo to chyba najbardziej wypełniony tekstem tom. Zastrzeżenia mam jedynie do kwestii technicznych, bo akurat wewnętrzny margines jest wyjątkowo wąski i zdarzyło się, że przycięto słowo lub onomatopeję.

Tym razem pod kolorową obwolutą przedstawiającą Makoto, Crawlera i Pop z unoszącym się w tle Captainem Celebrity mamy srebrno­‑czarne popiersie Ingiusa. Sam tom liczy siedem rozdziałów, plus dwa bonusowe, które razem z połówkowymi z poprzedniego tomu były opublikowane samodzielnie w „Jump Giga”, specjalnych wydaniach „Shounen Jumpa”, i opowiadają samodzielne historie. Na początku tomu znajdziemy streszczenie wydarzeń oraz krótką charakterystykę postaci, a na końcu sześć kart ze szkicami superbohaterów i członków ich zespołów (występują w bonusie), posłowie rysownika, podziękowanie od autora oraz cztery karty reklamowe tytułów Waneko.

IKa, 9 grudnia 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 6.2019
2 Tom 2 Waneko 8.2019
3 Tom 3 Waneko 10.2019
4 Tom 4 Waneko 12.2019
5 Tom 5 Waneko 2.2020
6 Tom 6 Waneko 4.2020
7 Tom 7 Waneko 6.2020
8 Tom 8 Waneko 8.2020
9 Tom 9 Waneko 10.2020
10 Tom 10 Waneko 2.2021
11 Tom 11 Waneko 7.2021
12 Tom 12 Waneko 10.2021
13 Tom 13 Waneko 7.2022
14 Tom 14 Waneko 1.2023
15 Tom 15 Waneko 4.2023