Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Durarara!!

Tom 2
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2015
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W Ikebukuro ktoś porywa ludzi. Do prawdy usiłują dotrzeć członkowie tajemniczego gangu Dollars, ale pozostali bohaterowie Durarara!! także zostają wplątani w bieżące wydarzenia, nierzadko wbrew woli. Celty w poszukiwaniu zaginionej głowy przemierza ulice miasta na swoim czarnym motocyklu i zdobywa informacje od członków podziemia. Anri Sonohara stara się odnaleźć koleżankę z klasy, która zaginęła bez wieści, a zawsze chętny do pomocy Ryugamine Mikado wpada w sam środek tej szalonej afery. Pozornie niepowiązane ze sobą osoby i fakty okazują się powiązane na rozmaite, często zaskakujące sposoby.

Drugi tom mangi wiernie podąża za wydarzeniami znanymi z serialu, ale nie stroni od dodatkowych scen, wzbogacających fabułę z punktu widzenia osoby już zaznajomionej z rozwojem wypadków. Nie zmieniają one niczego istotnego, ale rozbudowują istniejące wydarzenia i układają je w bardziej przejrzystą, logiczną całość. Dzięki temu lektura nie wymaga tak wytężonej uwagi, jak oglądanie anime.

Polskie wydanie prezentuje się przyzwoicie, ale zielona okładka ze złotym tytułem i szalejącym Shizuo od frontu oraz rozmaitymi napisami „Drrr!!” z tyłu obwoluty nie wygląda już tak stylowo jak w pierwszym tomie. Tamten projekt był klasyczny i można by wręcz rzec nudny, ale prezentował ważniejszych bohaterów i wyglądał lepiej na półce. Sama obwoluta była też przyjemniejsza w dotyku i nie tak „plastikowa”, ale to już tylko i wyłącznie moje widzimisię i osobiste preferencje.

Najważniejsze, że wnętrze prezentuje się jak trzeba i poza znaną z poprzedniego woluminu niechęcią do numerów stron, nie napotkałem innych znaczących powodów do narzekania. Problem zaginionej numeracji jest o tyle zabawny, że Waneko postarało się o przydatny słowniczek na końcu, obejmujący pojęcia zarówno z pierwszego, jak i drugiego tomiku mangi. Odwołuje się on do konkretnych numerów stron, ale ponieważ te pozostają w większości nieoznaczone, korzystanie z niego jest jeszcze mniej praktyczne niż używanie spisu treści (tu można było chociaż wypatrywać charakterystycznych kart otwierających rozdziały).

Oprócz słowniczka materiały dodatkowe zawierają także stylizowaną listę bohaterów i autorów, kilka słów od autora scenariusza i reklamę wydawnictwa.

Tassadar, 23 kwietnia 2015
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 2.2015
2 Tom 2 Waneko 4.2015
3 Tom 3 Waneko 5.2015
4 Tom 4 Waneko 8.2015