Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Mars

Tom 1
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2003
ISBN: 83-88272-78-0
Liczba stron: 2000
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Mimo że wydania tomikowego doczekał się dopiero w 2003 r., Mars należał do pierwszych mang, z którymi mógł zetknąć się polski czytelnik, a to za sprawą magazynu „Mangamix”, w którym obszerne fragmenty pierwszego tomu ukazywały się od lipca 2002 r. Podobno w Japonii Mars okazał się hitem; jak było w Polsce, tego nie wiem, chociaż dosyć nikłe zainteresowanie tym tytułem wśród czytelników Tanuki świadczy przynajmniej, że jego popularność – jeżeli była – nie utrzymała się zbyt długo. Ale poczytajmy…

Szesnastoletnia Kira Asou, dziewczyna obdarzona talentem plastycznym, lecz przy tym niezwykle nieśmiała, i Rei Kashino, pewny siebie przystojniak, brutalny tak w słowie, jak i w czynie, a przy tym pasjonat motoryzacji, uczęszczają do jednej szkoły. Pewnie nic by o sobie nie wiedzieli i nawet się nie zauważyli, gdyby nie przypadek – zagadnięta w parku Kira wskazuje Reiowi drogę do szpitala, w którym leczy się znajomy bohatera. Czyni to w dosyć osobliwy sposób, mianowicie bez słowa szkicuje mapkę. Takie nietypowe zachowanie, połączone z odkryciem ciekawego rysunku, znajdującego się na odwrocie mapki, wzbudza zainteresowanie Kashino; gdy na początku roku szkolnego okazuje się, że Rei i Kira znaleźli się w jednej klasie, chłopak szybko wykorzystuje to, aby nawiązać znajomość. Znajomość, która z czasem przeradza się w coś więcej…

Życie szkolne w Marsie zasadniczo przedstawione zostało dosyć realistycznie, ale przy tym nie banalnie czy nieciekawie. Autorka zręcznie wplotła weń wątek konfliktu pomiędzy Reiem a zazdrosnym o Kirę nauczycielem, kończący się próbą zamordowania głównego bohatera przez zdesperowanego pedagoga. Wątek ten, podany całkowicie serio i bez śladu humoru, bez wątpienia jest jednym z bardziej udanych w pierwszym tomie Marsa. W dalszej części komiksu życie szkolne schodzi na dalszy plan, a na pierwszy zdecydowanie wysuwają się romans i pasja Reia – czyli jazda na motorze. Motocykle nieszczególnie mnie kręcą, ale romans – niezwykle burzliwy, pełen dramatu, przerysowany w stopniu ocierającym się o groteskę – zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie i pozwolił z zainteresowaniem doczytać recenzowany tomik.

Niestety wydanie zaliczyć należy do kategorii, powiedzmy, „ekonomicznej”. Pierwszy tom Marsa otrzymał obwolutę, ale to chyba jedyny ukłon w stronę luksusu, na jaki zdobyło się wydawnictwo. Komiks wydany został na lekko żółtym i matowym papierze (co nie przeszkadza), na tyle cienkim, że okazyjnie widać przebijającą z następnej strony treść (co już jest mniej przyjemne). Od strony merytorycznej nie mogę jednak Marsowi niczego zarzucić; tłumaczenie i redakcja stoją na wysokim poziomie, onomatopeje zostały przetłumaczone, teksty w dymkach prawidłowo rozmieszczone i nawet strony ponumerowane. Porównując pod tym kątem Marsa ze współcześnie wydawanymi mangami (np. Drug­‑on, którą miałem przyjemność niedawno recenzować), trzeba przyznać, że Waneko już w 2003 r. było na etapie, do którego niektórym wydawnictwom jeszcze dzisiaj nieco brakuje.

O dodatkach można zapomnieć – cztery ostatnie strony tomiku poświęcone zostały na reklamę, a obwolutę wykorzystano na krótką zapowiedź innych tytułów Waneko i słowo od autorki. Nowatorskim rozwiązaniem, które na szczęście się nie upowszechniło, było zamieszczenie dodatkowych reklam (innych komiksów wydawanych przez Waneko, jak np. Tu Detektyw Jeż) także w środku komiksu. Na ostatniej stronie obwoluty trafiła się wydawnicza perełka; mianowicie opis mangi, z którego możemy się dowiedzieć m.in., że „Gdy dwie dusze się spotkają, jest nadzieja, że rozświetli się mrok samotności”. Doprawdy, trudno o lepsze podsumowanie Marsa.

Teukros, 25 kwietnia 2011
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 4.2003
2 Tom 2 Waneko 5.2003
3 Tom 3 Waneko 7.2003
4 Tom 4 Waneko 9.2003
5 Tom 5 Waneko 12.2003
6 Tom 6 Waneko 2.2004
7 Tom 7 Waneko 4.2004
8 Tom 8 Waneko 6.2004
9 Tom 9 Waneko 10.2004
10 Tom 10 Waneko 12.2004
11 Tom 11 Waneko 2.2005
12 Tom 12 Waneko 4.2005
13 Tom 13 Waneko 6.2005
14 Tom 14 Waneko 9.2005
15 Tom 15 Waneko 11.2005