Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Dogs: Bullets & Carnage

Tom 9
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2014
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Po chwilowej zwyżce formy w tomach siódmym i ósmym, autorowi znowu wyczerpały się pomysły na fabułę, wobec czego wracamy do walki. Niby coś się dzieje, bohaterowie wspominają, wyjaśniają itd., ale większość z tego to pusta gadanina nie posuwająca akcji ani o krok. W skrócie, wracamy do walki Naoto z Magato (który to już tom?), atak Angeliki Einstürzen nadal trwa, a podziemie pozostaje odcięte od głównej części miasta. Na kilku stronach powraca wątek gangsterski z pierwszych tomów, ale raczej nie ma co się łudzić, aby Miwa Shirow zdołał coś z niego wycisnąć. Z perspektywy czasu można jedynie pożałować, że autor nie skończył mangi na trzech lub czterech tomach; na tyle mniej więcej starczyłoby fabuły, a i pewnie zapału, bo widoczne niekiedy ubóstwo rysunku zdaje się świadczyć o utracie zainteresowania tworzonym komiksem.

Tyle o fabule – czy też może jej braku – w związku z czym należy przejść do strony technicznej wydania. Jak poprzednio, nie zauważyłem numeracji stron (aczkolwiek tomik nadal zawiera spis treści), zaś papier i tłumaczenie nie budzą zastrzeżeń. Z drukiem gorzej – być może problem dotyczy tylko mojego egzemplarza, ale na kilku stronach widać szarości w miejscu czerni, na szczęście nie na tyle często, aby w istotny sposób przeszkadzało to w lekturze. Ponownie zwracam uwagę na liternictwo – dopasowanie napisów w niektórych kadrach, przede wszystkim w scenach walki, niewątpliwie było autentycznym wyzwaniem. Ilustracja na obwolucie recenzowanego tomiku jest wyjątkowo „naćkana” i nieczytelna, nawet jak na niezbyt wygórowane standardy Miwy Shirowa (i japońskiego komiksu w ogólności). Tyle dobrego, że przynajmniej dobrze komponuje się z obwolutami pozostałych Dogsów, przez co seria godnie prezentuje się na półce.

Dodatków brak, dwie strony przeznaczono na reklamę. Z ciekawości sprawdziłem adresy podane w reklamach i cóż – okazuje się, że sklep.waneko.pl to przekierowanie, które może nie zostać zrealizowane przy co bardziej paranoidalnych ustawieniach przeglądarki. I to w zasadzie wszystko, co można napisać na temat dziewiątego tomu.

Teukros, 7 listopada 2014
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 6.2013
2 Tom 2 Waneko 8.2013
3 Tom 3 Waneko 10.2013
4 Tom 4 Waneko 12.2013
5 Tom 5 Waneko 2.2014
6 Tom 6 Waneko 4.2014
7 Tom 7 Waneko 6.2014
8 Tom 8 Waneko 8.2014
9 Tom 9 Waneko 10.2014
10 Tom 10 Waneko 12.2014