Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Twój obraz

Tom 1
Wydawca: Kotori (www)
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-66132-01-6
Liczba stron: 318
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Zacznę od tego, że nie należę do koneserek yaoi/shounen­‑ai. Nie żebym miała coś przeciwko związkom męsko­‑męskim, po prostu najczęściej konwencja historii spod znaku boys love jest mocno odrealniona i zazwyczaj kładzie mocny nacisk na fizyczną stronę związku dwojga bohaterów. Na szczęście w tym przypadku moje obawy były bezzasadne.

Twój obraz jest tytułową opowieścią ze zbioru oneshotów autorstwa Kaori Yuki. W Los Angeles, jak zwykle, nie dzieje się dobrze. Męskie prostytutki giną z ręki seryjnego zabójcy. Media nadają mu miano „Ślepiec”, gdyż oczy jego ofiar przysłonięte są opaskami. Morderca, dotąd nieuchwytny, zostaje przyłapany na gorącym uczynku przez czternastoletniego Lawrence'a, który nota bene również trudni się prostytucją. Na domiar złego chłopak znajduje obróżkę z namiarami na sprawcę morderstw, która prowadzi go prosto w jego ramiona. Tak oto zaczyna się tragiczny romans pomiędzy dwoma mocno skrzywionymi osobnikami. Od początku wiadomo, że zakończy on się śmiercią młodzieńca. Choć historia mogłaby się wydawać na pierwszy rzut oka banalna, warto się w nią zagłębić. Obaj bohaterowie, zarówno Lawrence, jak i Adrian, są ciekawie skonstruowani, a sama fabuła również wciąga.

Devil Inside to najstarszy z zawartych w tomie oneshotów, historia wzorowana na amerykańskich filmach dla nastolatków z lat 80. Rick jest wschodzącą, nieco nieudolną gwiazdą koszykówki. Od zawsze czuł, że coś jest z nim nie tak. W swoje szesnaste urodziny dowiaduje się, że jest reinkarnacją mściwego wampira. Jak jego nowe oblicze wpłynie na relacje z innymi ludźmi?

I wtedy Tina ujrzała przeszłość – w zasadzie tytuł zdradza całą fabułę opowiadania. Tina jest nastolatką, która ma zdolność widzenia przeszłości, a nawet swoich poprzednich wcieleń. Jej zdolności mogą pomóc policji w odnalezieniu seryjnego mordercy. Co będzie, jeśli w tym całym ambarasie spotka miłość swojego poprzedniego życia?

Double – Ren i Emilio przyjaźnią się od dziecka. Po latach Emilio zostaje gwiazdą kina. Ren postanawia odwiedzić swojego przyjaciela w Nowym Jorku, jednak wiele się zmieniło od ich ostatniego spotkania.

Mag zza kulis – Crystal ma nadzieję zostać gwiazdą nowego spektaklu teatralnego. Marzenie staje się rzeczywistością, gdy otrzymuje pierścień od prezesa wytwórni. Krótkie opowiadanie o tym, jak niektóre pragnienia powinny pozostać niespełnione, w ciężkostrawnym okultystycznym sosie.

Blanche – dwunaste urodziny słodkiej Blanche miały być dla niej najszczęśliwszym dniem w dotychczasowym życiu. Niestety, cała rodzina dziewczynki ginie w ataku terrorystycznym, za którym stoi główny oponent jej ojca. Żądna zemsty Blanche łączy siły z tajemniczym Riddle'em.

Twój obraz uznawany jest, niebezzasadnie zresztą, za najlepszą opowieść ze zbioru. Po części wynika to z faktu, że pochodzi z 1997 roku, jest więc utworem nowszym od pozostałych, które powstawały w latach 1988–1991. Niemniej uważam, że szkoda byłoby potraktować tamte historie po macoszemu, bo i wśród nich pojawiają się ciekawe fabuły, które mogłyby być nawet rozwinięte w pełnoprawne mangi. Wszystkie opowieści mają zresztą wspólny mianownik, a jest nim typowe dla autorki zamiłowanie do makabreski. Każda opowieść jest mniej lub bardziej mroczna i zawiera motyw zabójstwa.

W tym zbiorze widać dokładnie, jak styl Kaori Yuki zmieniał się na przestrzeni lat. Zarówno same rysunki, jak i operowanie kadrem ewoluowały, stając się bardziej czytelne. Styl autorki cechuje się dbałością o szczegóły oraz bardzo urodziwymi projektami postaci. Odwzorowanie uczuć na twarzach bohaterów, choć komiksowe, ma w sobie dozę naturalności.

Tomik został zaopatrzony w matową obwolutę z tytułem i streszczeniem tytułowej historii. Polskie wydanie jest w całości czarno­‑białe. Strony, które w oryginalnych wydaniach były prawdopodobnie w kolorze, zostały wydrukowane w odcieniach szarości. Sam druk nie pozostawia wiele do życzenia, wszystkie rysunki są dobrej jakości i wyraźne. Również w tłumaczeniu nie wynalazłam żadnych „baboli”, wszystkie dialogi są przeprowadzone logicznie. Tom oznaczony jest ograniczeniem wiekowym 16+ ze względu na zawarte w pierwszym opowiadaniu sceny seksu. Dla wrażliwców, ulga, sceny te są na całe szczęście ukazane z dobrym smakiem i w pełni nieszkodliwe.

Dla fanów Kaori Yuki Twój obraz jest pozycją obowiązkową na półce. A osoby, które jeszcze nie spotkały się z twórczością tej autorki, zachęcam do poznania jej groteskowego świata.

Annielus, 6 listopada 2018
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Kotori 9.2018