Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Kyaa! - magazyn o animacji, mandze i kulturze japońskiej

Komentarze

Grimms Manga

 • Avatar
  M
  Naija1 17.04.2014 09:14
  No powiedzmy
  Całkiem miło się czytało, ale większych emocji nie wzbudziło. W sumie czemu się dziwić, przecież większość tych historii znamy od maleńkości. Nie wyszło jednak nudno, bo autorka zmieniła trochę bieg wydarzeń, przez co postacie mają więcej uroku i charakteru. Co do kreski powiem tak -nie przeszkadzała. Proporcjonalna, miejscami urocza, ale w sumie nic więcej. Ale to co naprawdę utrudniało mi lekturę, to układ kadrów. Tak naćpanej mangi dawno nie czytałam! Kadr na kadrze, wuchta dymków -nie powiem, robi to wrażenie, ale niesamowicie utrudnia sprawę czytelnikowi. W ogólnym rozrachunku uznaję mangę jako dosyć ciekawe doświadczenie, jednak na pewno nie będę do niej wracać.
 • Avatar
  M
  Yui_KuroiTenshi 26.03.2014 09:25
  Fabuła tak prosta, a jednak chce się się dalej czytać, bo to wszystko jest po prostu ŚLICZNE. Kreska również jest śliczna, idealnie pasuje do sympatycznych postaci. Można sobie przeczytać w przerwie po jakiejś długiej, filozoficznej serii. Polecam :)
 • Avatar
  M
  Banny 14.12.2012 10:10
  Super :)
  Wczoraj dostałam Grims mangę w swoje ręce i jestem nią zauroczona . Kreska jest przyjemną i postacie wręcz zachwycają bardzo przyjemnie się ja czyta i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Autorka mangi odwaliła kawał dobrej roboty :)
  • Avatar
   Runaway 9.01.2013 02:07
   Re: Super :)
   Podpisuję się pod tą wypowiedzą. Teksty lekkie i przyjemne w czytaniu. Nic dodać nic ująć.
 • Avatar
  M
  Teukros 12.12.2012 11:47
  Nie jest źle, jeżeli drugi tom utrzyma poziom pierwszego, będzie to jeden z ciekawszych komiksów japońskiego autorstwa wydanych w Polsce. Tyle tylko, że znajomość bajek obowiązkowa – bez tego przepada cały dowcip (z własnego doświadczenia).
 • Avatar
  M
  zuo_777 25.08.2012 19:02
  Czy to na 100% manga?
  Skoro komiks ten został wydany pierwotnie w Niemczech, przez niemiecki oddział Tokyopop, a jedynie rysował go Japończyka, to raczej 100% czystą mangą nie jest, lecz komiksem niemieckim inspirowanym mangą. Dlaczego więc widnieje przy nim określenie „manga” zamiast „inne”?
  • Avatar
   Keichi 25.08.2012 19:06
   Re: Czy to na 100% manga?
   Ja dodam tylko, że zdaniem choćby Baka­‑Updates, do Japonii nigdy ta „manga” nie trafiła. Więc nie ma prawa być ona określana „komiksem japońskim. Redakcjo, dlaczego podajecie fałszywe informacje?
   • Avatar
    sivict 25.08.2012 19:08
    Re: Czy to na 100% manga?
    Może się walnęli, bo w tytule jest słowo manga hehe.
  • Avatar
   zuo_777 25.08.2012 19:09
   Re: Czy to na 100% manga?
   Przepraszam, mój błąd. Wyróżnik „inne” widnieje. Dla odmiany w recenzji co jakiś czas określa się ten komiks mianem „mangi”, dlaczego?
 • Avatar
  M
  @leksy12 21.08.2012 17:19
  Mi się ta manga bardzo spodobała. Jest w niej tyle ciepła i uroku, a postaci są przesympatyczne. Najbardziej jednak podobała mi się kreska. Jest taka szczegółowa. Tła były niezwykłe. Drugich takich nie widziałem nigdzie indziej. Projekty postaci też bardzo fajne i przynajmniej czymś się od siebie różnią. Mnie najbardziej podobała się baśń o czerwonym kapturku i postać wilka. I jeszcze baśń o „Roszpunce” była fajna. Szkoda, że wyszły tylko dwa tomy. No i podobno jakiś dodatkowy, ale nie jestem pewny. I trochę szkoda, że te opowiastki takie krutkie, ale dłuższe mogłyby być trochę nudne( akurat Czerwony Kapturek, który najbardziej mi się podobał był najkrutszy ).
  Polecam zapoznać się z tą mangą, bo to tak mało czytania. Ja przeczytałem na razie tylko pierwszy tomik, ale niedługo przeczytam resztę. Ale chyba dopiero jak będzie wydany w Polsce, bo Yumegari ma wydać ten tytuł. Oni działają dopiero od dwóch miesięcy, więc nie wymagajmy zbyt dużo od jakości. Pierwszy tom ma wyjść pod koniec grudnia 2012.
  • Avatar
   sivict 23.08.2012 14:16
   Człowieku, co ty gadasz?
   Dlaczego niby nie wymagać jakości?
   Bo nowe wydawnictwo, to ma zwalić tytuł?
   Ogarnij swoje myśli.
   • Avatar
    @leksy12 23.08.2012 14:24
    Chodziło mi o to, że oni dopiero zaczynają, a chyba wszyscy pamiętają jak zaczynał JPF.
    • Avatar
     sivict 23.08.2012 17:50
     Ale kiedy zaczynał JPF? To było wieki temu. Od tamtego czasu minęło sporo czasu, zmienił się trochę rynek usług drukarskich, jest lepszy dostęp do info o sposobach drukowania i wydawania.
     No sorry bardzo, ale jeśli się zakłada wydawnictwo to po to żeby robić coś w miare wartościowego a nie żeby wstawiać kaszanę.
     Yumegari zrypało pierwszy tytuł. Miejmy nadzieję, że kolejny tom będzie lepszy jakościowo i że kolejny tytuł wypadnie lepiej. Ale to nie jest szkoła podstawowa i to nie jest klasówka z matematyki, którą się zawaliło i można zrobić poprawkę, bo „będzie lepiej”.
     • Avatar
      usuniety3 25.08.2012 05:22
      Keep Calm
      Nie ma się co bulwersować.
      Zapewne @leksy12 ma na myśli jedynie łagodne ocenienie ich pracy, ponieważ są nowi, mają dobre chęci, ale nie są jeszcze wprawieni. Oczywiście, ja też oczekuję dobrej jakości wydania. Choć szczerze powiedziawszy ten tytuł akurat mnie nie interesuje.
      • Avatar
       sivict 25.08.2012 13:54
       Re: Keep Calm
       Rozumiem pobłażliwość jako taką ale bądźmy poważni. To nie jest kurde jakiś tam fanzin tylko pozycja wydawnicza, która potem będzie w księgarniach do kupienia.

       Idziesz do księgarni w celu kupienia czegokolwiek to chcesz żeby to było w miarę poprawnie napisane i wydane, nie?
      • Avatar
       @leksy12 25.08.2012 17:35
       Re: Keep Calm
       No, właśnie o to mi chodzi. gdyby było porządnie wydane, to fajnie, ale trzeba dać im czas.
 • Avatar
  M
  IvonS 9.07.2011 23:04
  Super
  Na razie wstrzymałam czytanie mangi póki nie dostanę w swoje łapki drugiego tomu.
  Nigdy bym nie przypuszczała, że połączenie mangi z europejskim baśniami da taki świetny efekt. Muszę przyznać, że jest co podziwiać: kreska jest piękna i tak jak pisze Alira, własna interpretacja autorki jest niesamowita. Chociaż ja też nigdy nie miałam styczności z bajką o Dwunastu Myśliwych ani o Dwóch Braciach. Być może w Polsce nigdy nie zamieszczono ich w zbiorach bajek (w sensie że: dla dzieci). Można by powiedzieć, że manga jest lekka i przyjemna, ale niektóre momenty potrafią przytrzymać w napięciu prowokując strachliwe łapanie powietrza. :) Szczególnie w bajce o Dwóch braciach. A komediowe wstawki, które zawsze ubóstwiam, nie drażniły i były elegancko wszyte w fabułę. Dawno się tak nie bawiłam czytając mangę, dlatego ta pozycja bez problemu wskakuje do mojej listy ulubionych.
  Polecam każdemu wielbicielowi baśni i bajek, ale także miłośnikom fantasy i romansów, i tym, którzy chcieliby poczytać coś lekkiego. Nie będzie to na pewno stracony czas.
  • Avatar
   Schultz 10.07.2011 11:40
   Re: Super
   Z baśnią(bo to baśnie są, a nie bajki, bajki to coś nieco innego) „O dwunastu myśliwych nigdy się nie zetknęłam, ale baśń „O dwóch braciach” została wydana w Polsce, przynajmniej ja posiadam jeden dość stary zbiór, w którym się znajduje. Dokładniejszych informacji na jego temat nie jestem w stanie podać, bo gdzieś mi się zapodział. W każdym razie była to jedna z moich ulubionych książek ;)

   Co do mangi – rzeczywiście bardzo dobrze się ją czyta. Nie jest to szczytowe osiągnięcie japońskiego komiksu, ale na poprawę humoru po czymś cięższym(czy przy chwilowej depresji) nadaje się idealnie. Co prawda wolę bardziej krwawe historie(jak na przykład w oryginalnych baśniach braci Grimm), ale nie pasowało by to do przyjętej w mandze konwencji. Szkoda, że nigdzie nie znalazłam drugiego tomu po angielsku.
   • Avatar
    IvonS 13.07.2011 01:45
    Re: Super
    W dzieciństwie czytałam dużo książek z baśniami, niektóre tomy miały tylko tytuł „baśnie/bajki dla dzieci” itp. Co prawda mam jedną książkę z opowiadaniami braci Grimm, ale jest tam zaledwie kilka opowiadań znanych każdemu.
    Przypominam sobie, że jakieś 10 lat temu leciała taka wieczorynka „Simsala Grimm” czy coś takiego, to może stąd mogą mi się kojarzyć tamte tytuły. :)
    • Avatar
     Eire 13.07.2011 09:13
     Re: Super
     Opisan historie znaleźć można było we wspomnianej wieczorynce, a także w niebieskim, trzytomowym wydaniu Baśni. Motyw Dwóch Braci pojawia się w zbiorach legnd z całego świata. O ile dobrze pamiętam w wersji Grimm o ich życiu świadczyły noże wbite w drzewo. W innych wersjach były to bratki albo złowe rybki.
     • Avatar
      SuiKaede 13.07.2011 10:17
      Re: Super
      Ja też dałbym głowę, że czytałem tą baśń w dzieciństwie. Fragment z nożami bardzo dobrze pamiętam. Muszę sprawdzić, gdzie tą baśń znalazłem…
      • Avatar
       IKa 13.07.2011 11:03
       Re: Super
       W takim razie sugeruję udanie się do najbliższej biblioteki i w dziale dziecięco­‑młodzieżowym wyszukanie dwutomowego wydania „Baśni braci Grimm” – zawierają w sumie 200 opowieści. Albo zakupienie… Bo niedługo one też znikną jako „nieprawomyślnie krwawe” :) (Wystarczy popatrzeć, co zrobiono z Andersenem).