Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Kobato.

Tom 4
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7471-344-3
Liczba stron: 162
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Kobato. od początku nie było zbyt wesołym komiksem, ale trzeba powiedzieć, że w czwartym tomie robi się już naprawdę poważnie. Dowiadujemy się więcej o Ioryogim i reszcie związanego z nim towarzystwa – jak się okazuje, ich pobyt w świecie ludzi to bynajmniej nie wakacje, a od powodzenia misji Kobato zależy więcej, aniżeli tylko spełnienie życzenia bohaterki. Nawet jednak, gdyby gra nie toczyła się o większą stawkę, to i tak nie byłoby powodów do radości – co prawda Kobato powoli zapełnia butelkę, ale na ukończenie pracy dostaje limit czasowy, co biorąc pod uwagę jej dotychczasowe sukcesy, źle wróży powodzeniu przedsięwzięcia.

Oczywiście w recenzowanym tomiku nadal nie brak humorystycznych przerywników (w tej roli występuje głównie Ioyorogi i reszta menażerii), ale i one podszyte są pewnym niepokojem, wynikającym ze świadomości piętrzących się problemów (główna bohaterka ma pod tym względem jeszcze całkiem nieźle). Wspomniałem już o wątkach prawnych, przewijających się w Kobato.. W recenzowanym tomiku doszły kolejne dwa – Fujimoto, jak się okazuje studiował prawo i chciał zostać adwokatem, a jedna z postaci trzecioplanowych bierze rozwód (to bodaj pierwszy rozwód w mandze, z jakim się spotkałem). Jak poprzednio, nie należy całej tej prawnej otoczki brać zbyt poważnie, no ale chyba warto o niej wspomnieć, szczególnie że to rzadkość.

Tłumaczenie, standardowo dla mang wydawanych przez J.P.Fantastica, stoi na wysokim poziomie. Komiks czyta się płynnie, a język postaci brzmi naturalnie – tłumaczowi udało się oddać różnice między bohaterami (poważnym i cynicznym Ioryogim, dziecinną Kobato itd.), co istotne – bez popadania w przesadę. Poza tym Kobato. prezentuje się bardzo dobrze; solidny papier, estetyczna obwoluta z gustowną ilustracją CLAMP­‑a, bardzo dobry druk. Pewnie, że nie jest to poziom luksusowego wydania komiksu francuskiego czy amerykańskiego, ale trzeba powiedzieć, że J.P.Fantastica doszło do perfekcji, jeżeli chodzi o tanie, skromne wydanie i jeżeli tylko stan wzroku pozwala na lekturę niezbyt dużej książeczki, czytelnik nie powinien mieć zastrzeżeń.

W posłowiu opracowanym przez Katarzynę Żarnowską znajdziemy informacje na temat występujących w czwartym tomie Kobato. nawiązań do innych utworów grupy CLAMP. Co ciekawe, Kobato. najwięcej ma chyba wspólnego z mangą Wish – warto może odświeżyć sobie ów wydany niemal dziesięć lat temu komiks, albo nawet i kupić, jeżeli tylko wydawcy zostały jakieś zapasy. W tymże samym dodatku znajdziemy też kilka słów od tłumacza, w których to Paweł Dybała przybliża nam różnicę między różnymi wariantami pisowni imienia Ioryogiego – rzecz, jak się okazuje, o pewnym znaczeniu dla fabuły. Innych dodatków, podobnie jak reklam, w tomiku brak.

Teukros, 21 września 2014
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 J.P.Fantastica 10.2013
2 Tom 2 J.P.Fantastica 1.2014
3 Tom 3 J.P.Fantastica 4.2014
4 Tom 4 J.P.Fantastica 7.2014
5 Tom 5 J.P.Fantastica 10.2014
6 Tom 6 J.P.Fantastica 1.2015