Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Nasz Cud

Tom 2
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-80960-13-8
Liczba stron: 194
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Pragnienie Minamiego, by móc dzielić się z przyjaciółmi wspomnieniami z poprzedniego życia, nieoczekiwanie zaczyna się spełniać, lecz nie do końca tak, jak to sobie wyobrażał. Po tym jak jego notatnik z zapiskami w zerestriańskim języku, wpada przypadkiem w ręce kolegów z klasy, okazuje się, że co rusz ktoś dołącza do grona tych, którzy tam byli i sobie przypomnieli. A że zwykle taki osobnik jest mocno zdezorientowany, nietrudno o konflikt. W efekcie wybucha walka między Haruko a Tsuzukim, a przyjaciółka Minamiego, chodząca do innej klasy Kamioka, choć kompletnie nie ma z tym nic wspólnego, zostaje zaatakowana magią przez nieznanego napastnika. Czy naszej reinkarnacji księżniczki uda się powstrzymać lawinę, którą przypadkiem wywołał, bądź chociaż ją ujarzmić i utrzymać w ryzach?

Ostatnią sceną pierwszego tomu było oświadczenie Midou, iż ukradł notatnik i chce się spotkać z Minamim. Początek drugiego tomu na chwilę zostawia ten wątek i przenosi nas na sam początek roku szkolnego, który w Japonii ma miejsce w kwietniu. Świeżo upieczeni licealiści w ramach klasowej integracji udają się wspólnie na karaoke, a czytelnik ma okazję poznać po odrobinie resztę klasy – no cóż, najwyższy czas na wyciągnięcie karteczek i… skrzętne notowanie, kto jest kim, bo zaiste, trudno się połapać w tym gąszczu twarzy, imion i reinkarnacji. Wracając do bieżącego wątku, kilkoro z bohaterów postanowiło sobie wyjaśnić co i jak, i w tym celu udało się do wspomnianego wcześniej baru karaoke. Obrady nie przebiegają jednak do końca pokojowo i robi się niezła kotłowanina, gdy poza Zerestrianami okazuje się tam obecny również reprezentant zdradzieckiego Moswick. Jakby tego było mało, Hiroki obwieszcza, że jest księżniczką Veronicą. Chwila, moment, a Minami? Cóż, nie będzie siedział bezczynnie i przyglądał się, jak ktoś bezczelnie uzurpuje jego poprzednie wcielenie. Przy okazji zostaje nam przybliżone kilka zamierzchłych wydarzeń, jak pierwsze spotkanie księżniczki Veroniki z giermkami, a zwłaszcza z jednym z nich, Glenem Schreiberem. Tymczasem w licealnym życiu Minami spotyka się z Kamioką i tylko umacnia się w przekonaniu, że lepiej czym prędzej przerwać poszukiwania kompanów z przeszłości. Ktoś go jednak ubiega ze zgoła odmiennym planem. Nazajutrz powiększa się grono osób, które co nieco sobie przypomniały i ledwo uda się zażegnać jeden konflikt, to pojawia się następny.

Graliście kiedyś w Sapera? Tak mniej więcej wygląda odkrywanie kolejnych fragmentów z przeszłości – wypali czy nie wypali? Zerestriańczyk? Czy zdrajca z Moswick? I kto właściwie zaatakował Kamiokę, skoro Tsuzuki twierdzi, że to nie on? Czy Minami tego chce, czy nie, konflikty rozgorzały na nowo i zaczęły żyć własnym życiem. Poza szkolnym chaosem w tym tomie znajduje się wprowadzenie do świata magii i miecza, a dokładniej szybki przewodnik po zamku Rheinsberg, gdzie urzędowała Veronica, jej świta oraz książę Eugene ze swoim orszakiem. Jest wspominane także kilka wierzeń i mit z poprzedniego świata. Sprawia to, że na każdej stronie coś się dzieje i niemalże nie ma chwili wytchnienia.

Okładkę drugiego tomiku zdobią ponownie Minami oraz Veronica. Pojawia się również coś bardzo przydatnego – krótkie streszczenie historii oraz tabelka z postaciami, która powinna znacząco pomóc w ich spamiętaniu i rozpoznaniu. Pod okładką jest zwyczajowy krótki komiks od autorki. Skoro już przy obwolucie jesteśmy, wiele osób zwracało uwagę, że dodany w polskim wydaniu znaczek obok tytułu jest niewygładzony i koślawy – został on znacznie poprawiony pod tym względem.

Odniosłam wrażenie, że jeśli chodzi o polskie wydanie, drugi tomik wypadł gorzej w porównaniu do pierwszego. Tłumaczenie nie zawiera rażących zgrzytów, lecz okazyjnie staje się trudne do przebrnięcia, gdyż sprawia wrażenie przekombinowanego, czasem wyrwanego z kontekstu, tak jakby jedna kwestia rozmieszczona w dwóch dymkach nie była powiązana. Można zauważyć pewien brak konsekwencji, jak np. kiedy Minami wspomina o tym, że Kamioka jest z klasy 1­‑A (bliższe polskiemu czytelnikowi), natomiast szkolne tablice zachowują oryginalną numerację – przy klasie Harusumiego jest oznaczenie 1­‑4 (zapewne powinna to być klasa 1­‑D). W tym tomie wszystkie onomatopeje są zgrabnie umieszczone na swoich miejscach i dobrze się wkomponowują w całość. Wspominałam także o tłumaczeniu nazw własnych nie w dymkach, lecz w tle: w drugim tomie większość zdecydowano się przetłumaczyć. Nie uniknięto jednak niedociągnięć – oryginalnie napisane w katakanie „Karaoke 7” zostało przerobione na szyld „Karaoke”, usunięto z niego „7”, choć to ważna informacja i istotne miejsce. Wciąż są aktualne moje uwagi co do ostatniej strony ze stopką redaktorską, gdyż dalej urzędują tam radośnie te same chochliki. Na koniec nadmienię, co najbardziej mnie kole w oczy w drugim tomie. Jest to niedbałe wyśrodkowanie tekstu w dymkach, nagminnie powtarzające się na wielu stronach.

Pomimo licznych uwag uważam, że polskie wydanie nie jest takie złe. W większości są to drobne rzeczy, na które jedni po prostu zwracają bardziej uwagę, a inni mniej (albo w ogóle). Tłumaczenie Naszego cudu na pewno nie należy do łatwych i lekkich, ale to taki typ mangi, w którym ważna jest każda informacja, a także to, jak została ujęta. Wierzę, że może być lepiej, gdyż ten tytuł zdecydowanie zasługuje na jak najbardziej dopieszczone wydanie. Natomiast historia szybko nabiera rozmachu, chaos w szkole radośnie się szerzy, a główny bohater nie należy do nijakich i zaczyna pokazywać swój prawdziwy charakter. I choć nie sposób nie zgodzić się z Minamim, że bezpieczniej by było nie rozdrapywać ran z przeszłości, to i tak zwycięża ciekawość, co właściwie wydarzyło się w zamku Veroniki. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Nanami, 12 sierpnia 2016
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 5.2016
2 Tom 2 Waneko 7.2016
3 Tom 3 Waneko 9.2016
4 Tom 4 Waneko 11.2016
5 Tom 5 Waneko 1.2017
6 Tom 6 Waneko 3.2017
7 Tom 7 Waneko 5.2017
8 Tom 8 Waneko 7.2017
9 Tom 9 Waneko 9.2017
10 Tom 10 Waneko 11.2017
11 Tom 11 Waneko 1.2018
12 Tom 12 Waneko 4.2018
13 Tom 13 Waneko 9.2018

Zapowiedzi

Tom Tytuł Wydawca Rok
14 Tom 14 Waneko 1.2019