Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Pamiętnik Przyszłości

Tom 4
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-64508-71-4
Liczba stron: 210
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W związku z wypadkami, które miały miejsce w gimnazjum Sakurami, zostaje ono zamknięte, a uczniowie przeniesieni do okolicznych placówek. Yukiteru i Yuno trafiają do gimnazjum Umesato, znajdują się jednak w osobnych klasach. Nowa szkoła, nowe znajomości… Yukki ma ogromną nadzieję, że uda mu się zacząć wszystko od nowa, znaleźć przyjaciół i cieszyć się życiem. Jednakże pierwszy dzień w szkole wygląda zupełnie inaczej, niż chłopak mógłby się spodziewać. Początkowo wszystko idzie gładko i udaje mu się nawet nawiązać znajomość z dwiema koleżankami z klasy. Jednakże w okolicy szkoły mają miejsce dziwne ataki – ludzie giną w niewyjaśnionych okolicznościach, a ich zwłoki zostają dosłownie poszarpane na strzępy. Czyżby kolejny właściciel pamiętnika znajdował się w pobliżu? A może Yuno po prostu popada w paranoję i to zwykły zbieg okoliczności… Tak czy inaczej, Yukki wraz z nowymi przyjaciółmi i Yuno wybiera się w okolice, w których dochodzi do ataków. Jak łatwo zgadnąć, nie okazuje się to najlepszym pomysłem – skutki wyprawy są tragiczne, a bohaterowie muszą radzić sobie z następnym zagrożeniem. Czy i tym razem wyjdą z niego bez szwanku?

W poprzedniej recenzji narzekałam na nudę i powtarzalność. Tutaj sytuacja ulega poprawie: wychodzimy ze schematu „pojawia się nowy właściciel chcący zabić Yukiteru, ale ostatecznie sam ginie”. Nowi właściciele oczywiście pojawiają się, ale jest znacznie ciekawiej niż w tomie trzecim. Ponadto inni bohaterowie są interesujący, powiedziałabym, że nawet bardziej niż główna obsada. Co ciekawe, tym razem to „nie­‑właściciele” odgrywają najważniejsze role. W następnych częściach, sądząc po zapowiedzi na końcu, wynikną z tego interesujące rzeczy. Co prawda mnie nadal nie przekonuje logika niektórych rozwiązań fabularnych, ale przyjmuję do wiadomości, że może nie o to w tej mandze chodzi, a ja też nie należę do grupy docelowej odbiorców. Najbardziej interesujące wydaje się to, że akcja tomu ma miejsce jednego dnia, na dodatek całość kończy się w zaskakującym momencie i zapowiada kontynuację bezpośrednio od przerwanej sceny. W pewnym momencie następuje też powrót do nierozstrzygniętej kwestii, jaką jest relacja Yuno i Yukkiego. Dryfuje to wszystko znowu w niepokojącą stronę, zwłaszcza że chłopak nie jest do końca przekonany do tego, co robi – kieruje nim prosta konieczność.

Jakość wydania nie odstępuje od tego, do czego zdążyło nas przyzwyczaić Waneko. Okładkę osłania obwoluta, tym razem utrzymana w kolorystyce niebiesko­‑białej, która bardzo mi się podoba. Pierwsze cztery strony dają nam możliwość zobaczenia najważniejszych bohaterów tomu w kolorze (na okładce też, ale kolory są tam nieco zniekształcone). Jakość papieru i druku są bez zarzutu – wszystko wygląda estetycznie i wyraźnie. Dodatki to standard, który pojawia się za każdym razem: zapowiedź kolejnego tomiku, „Kącik Murmur”, opisy wybranych pamiętników przyszłości oraz reklamy zamieszczone przez polskiego wydawcę. Polskie tłumaczenie przedstawia się dobrze – nie zauważyłam żadnych wpadek, a bohaterowie posługują się językiem potocznym i raczej do nich pasującym.

Yumi, 3 czerwca 2015
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 11.2014
2 Tom 2 Waneko 1.2015
3 Tom 3 Waneko 3.2015
4 Tom 4 Waneko 5.2015
5 Tom 5 Waneko 7.2015
6 Tom 6 Waneko 9.2015
7 Tom 7 Waneko 11.2015
8 Tom 8 Waneko 1.2016
9 Tom 9 Waneko 3.2016
10 Tom 10 Waneko 5.2016
11 Tom 11 Waneko 7.2016
12 Tom 12 Waneko 9.2016