Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Locke Superczłowiek

Tom 7: Lord Leon cz. 1
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2001
ISBN: 83-88272-40-3
Liczba stron: 158
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W nowej opowieści zatytułowanej Lord Leon Yuki Hijiri zwraca się w kierunku bardziej konwencjonalnego przygodowego science­‑fiction, pozbawionego wątków politycznych. Mamy tu klasyczne starcie na linii samotny mściciel – zła korporacja. W roli mściciela występuje tytułowy Lord Leon, który pragnie zabić prezesa koncernu Astris. W tym celu napada i niszczy na kolejne bazy należące do koncernu, mordując jego pracowników. Sama firma traktuje to jako swój wewnętrzny problem, ale Federacja ma jednak na wszystko oko. Nie mając formalnego zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa, Ryu Yamaki prosi o pomoc Locke’a.

Lord Leon, rozbity w polskim wydaniu na dwa tomy, różni się nieco od poprzednich historii. Po raz pierwszy od czasów Tysiącletniego Imperium Locke dostaje antagonistę na swoim poziomie. Jednocześnie historia jest dużo bardziej dynamiczna i bliższa opowieściom awanturniczym, tyle że osadzona w realiach science­‑fiction. Szkoda tylko, że bohaterowie są w przeważającej części czarno­‑biali i schematyczni. Pod tym względem Lord Leon prezentuje się ciut słabiej niż poprzednie historie, w których Yuki Hijiri potrafił od czasu do czasu wychodzić poza schemat dobry/zły.

Okładka, jak większość w tej serii, nie prezentuje się szczególnie zachęcająco. Tłumaczenie, choć poprawne, nie uniknęło kilku niezgrabności („Gub się!” na stronie 9), ale generalnie trzyma przyzwoity poziom. Brak w tym tomie jakichkolwiek dodatków, poza zasadniczą mangą znajdziemy tylko opis postaci oraz streszczenie wydarzeń z poprzedniego tomu (tu średnio przydatne, zważywszy na fakt, że wydarzenia z Zimowej Planety rozgrywały się sto trzydzieści lat wcześniej i nie mają żadnego związku z fabułą Lorda Leona). Dodajmy, że Lord Leon doczekał się również adaptacji animowanej, różniącej się jednak nieco od mangi i fabularnie związanej z Tysiącletnim Imperium. Tych związków w mandze jednak nie ma.

Grisznak, 22 maja 2011
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tysiącletnie Imperium cz. 1 Waneko 12.1999
2 Tysiącletnie Imperium cz. 2 Waneko 2.2000
3 Pogrom Cyberów Waneko 4.2000
4 Burza na Ronwal Waneko 6.2000
5 Zimowa Planeta cz. 1 Waneko 8.2000
6 Zimowa Planeta cz. 2 Waneko 12.2000
7 Lord Leon cz. 1 Waneko 3.2001
8 Lord Leon cz. 2 Waneko 6.2001
9 Lustrzany pierścień cz. 1 Waneko 7.2001
10 Lustrzany pierścień cz. 2 Waneko 12.2001