Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

ReLIFE

Tom 9
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-8096-499-0
Liczba stron: 208
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Zbliża się szkolny festiwal kulturalny. Klasy muszą wybrać przewodniczących komitetów organizacyjnych, którzy będą prowadzić i koordynować przygotowania. W jednej z trzecich klas na tablicy zostaje zapisane nazwisko pierwszego kandydata, Araty Kaizakiego. Najbardziej zdziwiony jest sam zainteresowany, ale nie musi długo się zastanawiać, kto za tym stoi – Ryo Yoake. Ma on też przygotowane dobre argumenty, które nie budzą niczyich podejrzeń – dzięki pracy przy organizacji imprezy Arata ma szansę zdobyć punkty, które pozwolą mu się dostać na uczelnię Aoba pomimo kiepskich wyników w nauce. Chwilę później na ochotniczkę zgłasza się Chizuru Hishiro, która chce zrobić coś dla swojej klasy po tym, jak straciła pozycję jej przewodniczącej.

Akcja niemal w całości skupia się na przygotowaniach do festiwalu. Początkowo uczniowie niechętnie podchodzą do sprawy, zrzucając wszystko na dwójkę koordynatorów. Hishiro ma okazję zademonstrować swoją umiejętność samodzielnego i sprawnego działania. Jednak kiedy przychodzi czas na pracę grupową z udziałem wszystkich uczniów, zaczynają się problemy. Egoistyczne podejście Hishiro, nieliczenie się ze zdaniem innych, brak umiejętności porozumienia i zawierania kompromisów powodują spięcia i kłótnie. Sytuację ratuje Arata, który potrafi zapanować nad emocjami i pogodzić towarzystwo.

ReLIFE po raz kolejny zachwyca ukazaniem rozwoju postaci oraz ich problemów. Hishiro mimo ogromnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych nie potrafiła odnaleźć się w żadnej pracy właśnie ze względu na nieumiejętność współpracy z innymi. Jednak tym razem ma obok Aratę, który umie skutecznie radzić sobie z narastającymi konfliktami i problemami z nich wynikającymi. Widać, że zyskał pewność siebie, której tak bardzo brakowało mu w dorosłym życiu. Jego wpływ pozwala Hishiro zrozumieć, jak bardzo się myliła, myśląc wyłącznie o samodzielnym wykonaniu pracy. Przy okazji następuje także dalszy rozwój wątku romantycznego, który został zgrabnie wpleciony w bieżące wydarzenia.

Strona techniczna wydania nie uległa zmianom. Całość tomu jest wydrukowana w kolorze, a na okładce pod obwolutą znajdują się dwie yonkomy z krótkimi zabawnymi scenami z mangi (tym razem dotyczącymi relacji An i Hishiro). Muszę jednak przyznać, że pomarańczowy tekst na białym tle jest trudny do odczytania. Przekład na język polski prezentuje znany nam już dobrze wysoki poziom. Trafnie dobrane słownictwo oraz emocjonalne, płynne i zrozumiałe dialogi pozostawiają pozytywne odczucia po lekturze.

Po raz kolejny ReLIFE daje powody do zachwytów. Manga jest udana, a kolejne tomy potwierdzają, że nie ma w tym przypadku. Pozostaje jedynie czekać na kontynuację. Ciekawość ciągu dalszego jest ogromna, więc miejmy nadzieję, że obejdzie się bez dłuższych przerw, jakie zdarzały się w przeszłości.

Piotrek, 5 marca 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 10.2016
2 Tom 2 Waneko 11.2016
3 Tom 3 Waneko 2.2017
4 Tom 4 Waneko 3.2017
5 Tom 5 Waneko 6.2017
6 Tom 6 Waneko 8.2017
7 Tom 7 Waneko 10.2017
8 Tom 8 Waneko 10.2018
9 Tom 9 Waneko 1.2019
10 Tom 10 Waneko 6.2019
11 Tom 11 Waneko 9.2019

Zapowiedzi

Tom Tytuł Wydawca Rok
12 Tom 12 Waneko 1.2020