Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Zapiski detektywa Kindaichi

Tom 7
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-88272-63-2
Liczba stron: 200
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Bohaterowie dowiadują się, że zbieg z pobliskiego więzienia to maniak, który wcielił się w postać mordercy­‑psychopaty Jasona. Na jaw wychodzi też, że uczestnicy wycieczki mają poważne powody, by sobie nie ufać i mocny motyw zbrodni. Na szczęście Hajime potrafi wszystko złożyć w całość i rozwiązać zagadkę. Jako ciekawostkę dodam, że wydarzenia z Legendy jeziora Hirenko znalazły kontynuację w dwóch innych śledztwach Kindaichiego: The Undying Butterflies i Ghost Passenger Ship Murder Case.

Przyznam, że to jedyna sprawa z tej mangi, w której udało mi się domyślić, kto jest mordercą i jak stworzył sobie alibi. Autorzy zgrabnie połączyli tutaj różne motywy. „Jason” to postać z serii horrorów Piątek trzynastego. Jego naśladowca – człowiek, którego filmy zainspirowały do zbrodni, mógł być wzorowany na autentycznej postaci Tsutomu Miyazakiego (nie, on nie pochodził z TYCH Miyazakich). Pojawiły się też nawiązania do „deski Karneadesa” i do katastrofy „Titanica”.

Obwoluta jest jedną z lepszych okładek tej mangi, zaś z tyłu widnieje maska Jasona. Na prawym skrzydełku obwoluty znajdują się dopiski odautorskie, a na lewym „epitafium komiksu”: Waneko informuje, że być może polskie wydanie zostanie kiedyś wznowione w sprzyjających warunkach. Niestety, w przeciwieństwie do poprzednich tomów tutaj prawie nie występuje numeracja stron ani tłumaczenie onomatopei. Na początku znajdziemy strony tytułowe i rysunek przedstawiający bohaterów w tradycyjnych japońskich strojach. Dalej zaczyna się komiks, ale po raz kolejny między rozdziałami umieszczono reklamy, w dodatku w takich momentach, że wątpię, by pochłonięty lekturą czytelnik, zwrócił na nie uwagę. Reklama Jak powstaje manga znalazła się w scenie, gdy ktoś zostaje ranny, reklama Paradise Kiss w scenie znalezienia zwłok, a reklama Video Girl Ai w scenie… zdemaskowania mordercy! Na końcu dodano jeszcze listę mang Waneko, spis miejsc, gdzie można je nabyć, blankiet wysyłki i informacje jak złożyć zamówienie. Doprawdy, chyba już więcej materiałów promujących wydawnictwo w jednym tomiku zmieścić się nie dało…

W tłumaczeniu pojawiło się parę błędów. Legendę jeziora Hirenko po raz kolejny opatrzono numerem 5. Gdy Itsuki wypytuje panią Kayamę o emocje, Tono zwraca się do niego: „Panie Kiyama!”. W przedostatnim rozdziale jeden z bohaterów mówi: „Wyrzucony z morza zacząłem tonąć…” (dziwne, zazwyczaj ludzie toną, kiedy zostają wrzuceni DO morza). Gdy morderca tłumaczy, jak wybierał ofiary, pojawia się niepotrzebny myślnik w słowie „bę­‑dą”, a na przedostatniej stronie komiksu „deska Karneadesa” zamieniła się w „deska Kalneadesa”. Więcej błędów nie zauważyłam, bo to, że na kasecie widniał napis „Friday the 14” było celowym działaniem autorów.

Fabularnie jest to jeden z najlepszych tomów z tej serii, ale jakość wydania wyraźnie obniżyła poziom. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wydawca większą wagę przywiązał do materiałów reklamowych niż do sposobu wydania komiksu.

Donia, 13 lipca 2014
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 10.2002
3 Tom 3 Waneko 1.2003
4 Tom 4 Waneko 4.2003
5 Tom 5 Waneko 7.2003
6 Tom 6 Waneko 10.2003
7 Tom 7 Waneko 1.2004