Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Murcielago

Tom 3
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-63769-45-1
Liczba stron: 214
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Początek sprawy „kolekcjonera skór”, przedstawiony w tomiku drugim, nie zapowiadał się równie piorunująco jak Zabójcze party, jednak już trzeci tom nadaje temu epizodowi nieco więcej dynamiki i czyni go ciekawszym. Przede wszystkim fabuła rozbiega się w trzy strony, dzięki czemu poszczególni bohaterowie dostają więcej czasu dla siebie. Policja prowadzi dochodzenie tradycyjnymi metodami, analizując dane, zbierając informacje i wyciągając wnioski, choć widać wyraźnie różnice między opanowanym Mitsurugim a gorącokrwistym Kasagim. Ciekawostką pozostaje Kimihara, która w swoim podejściu balansuje niejako między obydwoma stróżami prawa. Hinako spędza czas w wyjętym żywcem z mitów Cthulhu parku rozrywki, mając za towarzystwo trójkę dziewczyn, w tym córkę głównego podejrzanego. A Kuroko? Cóż, ona jest po prostu sobą i kontynuuje wizytę u byłego mordercy, stosując cokolwiek bezpośrednie środki perswazji. Acz może się okazać, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Podoba mi się to, że wszystkie trzy wątki elegancko się zazębiają i stopniowo prowadzą czytelnika (oraz bohaterów) do konkluzji, którą można odkryć także samodzielnie, jeśli się zwraca uwagę na pewne szczegóły. Nie jest to epizod aż tak obfitujący w efektowne pojedynki jak poprzedni, o wiele więcej tutaj główkowania i dociekania, ale spokojnie, na walkę też przyjdzie czas, zaś jej dodatkową ozdobą jest sama Kuroko w mundurze policjantki, co wygląda uroczo groteskowo. Diabeł jednak tkwi w szczegółach – widać wyraźnie, że na pojedynczych kadrach i w krótkich ujęciach pojawiają się postaci czy wypowiedzi, które będą miały zapewne istotny wpływ na dalszy ciąg fabuły.

No właśnie, fabuła – pierwsze dwa tomy w zasadzie nie posuwały jej naprzód, kładąc raczej podstawy pod świat przedstawiony. Poszczególne epizody były pojedynczymi historyjkami, pokazującymi bohaterów w różnych sytuacjach. Początkowo wyglądało na to, że tak będzie i tutaj, tymczasem druga połowa trzeciego tomu przynosi pewne zmiany w tym temacie. Odsuwa nieco na bok Kuroko, która bezwzględnie dominowała do tej pory w fabule, i oddaje trochę więcej miejsca policjantom, pozwalając ujawnić zarysy jakiejś grubszej intrygi. Sprawia to, że trzeci tom czytało mi się nieźle i chętnie sięgnę także po czwarty.

Tym, czego mnie akurat trochę tu brakowało, była znikoma wręcz obecność wątków yuri, których sporo było w pierwszym tomie, mniej w drugim, zaś tu – jeszcze mniej. Szkoda, bo podejście do tego tematu w Murcielago jest uroczo odmienne od głównego nurtu w tym gatunku. Króciutka historyjka bonusowa, choć z zabawnym suspensem, nie załatwia do końca sprawy. Pozostaje jednak nadzieja, że otwarty na końcu nowy epizod, poświęcony sekcie, będzie pod tym względem bardziej zadowalający – tak przynajmniej wydaje się sugerować jego początek. O tym jednak przekonamy się dopiero w tomie czwartym.

Okładka kontynuuje szaloną konwencję graficzną, chociaż ma jedną zasadniczą wadę – zdradza moim zdaniem nazbyt wiele. Tradycyjnie już pod obwolutą znajdziemy kolejne rysunkowe żarty. Tomik ten, tak jak poprzednie, skrzy się od nawiązań do mitologii Cthulhu, pojawiających się w najróżniejszych miejscach. O ile wcześniej wydawca umieszczał tu i ówdzie przypisy wyjaśniające, skąd dana nazwa pochodzi, tym razem z tego zrezygnował. Może szkoda, bo o ile Wielki Cthulhu jest do pewnego stopnia ikoną popkultury i rozpoznawalnym symbolem, o tyle nie sądzę, aby osoby nieznające głębiej twórczości Lovecrafta wiedziały, skąd np. pochodzi nazwa N'Kai.

Grisznak, 27 grudnia 2017
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 8.2017
2 Tom 2 Waneko 10.2017
3 Tom 3 Waneko 12.2017
4 Tom 4 Waneko 2.2018
5 Tom 5 Waneko 4.2018
6 Tom 6 Waneko 6.2018
7 Tom 7 Waneko 8.2018
8 Tom 8 Waneko 10.2018
9 Tom 9 Waneko 12.2018
10 Tom 10 Waneko 2.2019
11 Tom 11 Waneko 4.2019
12 Tom 12 Waneko 6.2019
13 Tom 13 Waneko 9.2019
14 Tom 14 Waneko 11.2019
15 Tom 15 Waneko 1.2020
16 Tom 16 Waneko 5.2020