Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Murcielago

Tom 9
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-80964-75-4
Liczba stron: 210
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Finał opowieści o Ousenkai to już wyłącznie pojedynek Kuroko z przywódcą tej organizacji. Jak często w takich sytuacjach bywa, dostajemy tu kilka niespodzianek, ale przede wszystkim pojawiają się informacje, które wydają się mieć wpływ na całą opowiedzianą do tej pory w Murcielago historię. Ciekawe, że dopiero teraz, w dziewiątym tomie, autor postanowił zdradzić czytelnikowi coś konkretnego w tym temacie. A informacji tych jest tu niemało.

Niemniej to nie one stanowią zasadniczą treść dziewiątego tomu Murcielago. Po zakończeniu walki z Ousenkai towarzystwo postanawia zrobić sobie wakacje i wybiera się na załatwioną dzięki znajomościom Chiyo wycieczkę na wyspę. Erotyczno­‑wędkarskie rozrywki bohaterek nie trwają jednak długo, bo niespodziewanie pojawia się kolejna z dawnych znajomych Kuroko, a niebawem także ścigający ją… mech.

Tomik zawiera sporo ciekawostek. Po raz pierwszy dowiadujemy się czegoś na temat historii Hinako – i, co ciekawe, wygląda na to, że Kuroko wcale nie jest taka chętna, aby jej podopieczna się na ten temat czegoś dowiedziała. Aiko, dawna podopieczna Higakiego, nawiązuje relacje z Rinko – co ciekawe, wcale nie takie, jakie konwencja tej mangi nakazywałaby podejrzewać. Wreszcie poznajemy także tożsamość osoby, która wydaje się być tutaj sprawcą całego zła – ale czy na pewno?

Przeszło połowa tomiku poświęcona jest krótkiej historyjce różniącej się dość mocno od tego, do czego Murcielago zdążyło nas przyzwyczaić. Bo czego jak czego, ale chyba nikt się nie spodziewał, że na kartach tej akurat mangi zobaczy historię o mechach. Z drugiej jednak strony, mówimy w końcu o komiksie na tyle szalonym, że wszystko tu jest możliwe, a nie jest tajemnicą, jak bardzo Japończycy kochają wielkie roboty. Fakt, że opowiastka została potraktowana z wyraźnym dystansem (vide sceny, w których Hinako walczy w mechu jako żywo przywodzącym na myśl Saitamę z One­‑Punch Mana), dowodzi, iż autor w zasadzie nie boi się niczego. Pytanie zatem, czego jeszcze możemy się w tej mandze spodziewać?

Na finał otrzymujemy dwie miniaturki. Jedna ma charakter typowo erotyczny, druga zaś to crossover Murcielago oraz Grimms Notes, co jest ciekawostką, gdyż rzadko trafia się na crossovery mang różnych autorów, nawet jeśli mają one charakter takich właśnie krótkich opowiastek. Obwolutę zdobi Aiko, co ma sporo sensu, zważywszy na jej rolę w tym tomie – ona też znalazła się na kolorowej stronie. Nietypowa okazuje się ilustracja na przodzie okładki – zwykle znajdowały się tu humorystyczne komiksy. Czyżby autorowi zabrakło tym razem pomysłu?

Grisznak, 15 marca 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 8.2017
2 Tom 2 Waneko 10.2017
3 Tom 3 Waneko 12.2017
4 Tom 4 Waneko 2.2018
5 Tom 5 Waneko 4.2018
6 Tom 6 Waneko 6.2018
7 Tom 7 Waneko 8.2018
8 Tom 8 Waneko 10.2018
9 Tom 9 Waneko 12.2018
10 Tom 10 Waneko 2.2019
11 Tom 11 Waneko 4.2019
12 Tom 12 Waneko 6.2019