Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Honda. Sprzedawcy kontra mangowcy

Tom 1
Wydawca: Studio JG (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-80015-16-6
Liczba stron: 162
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Mang i komiksów opartych na prawdziwych doświadczeniach autorów nigdy nie było dużo na polskim rynku. Wydaje się, że są one po prostu zbyt mało atrakcyjne dla polskiego odbiorcy. Po co czytać o zwykłym życiu, skoro można o mechach lub fantastycznych bitwach? Jednak pozycje te są o tyle cenne, że pozwalają zerknąć i zetknąć się z inną kulturą od podszewki. Już z tego powodu Honda. Sprzedawcy kontra mangowcy powinno być pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników kultury japońskiej.

Tym, co od razu zwraca uwagę, jest przedstawienie głównej bohaterki jako żywego szkieletu. W jakiś sposób jest to symboliczne, bo każdy ze sprzedawców ma twarz ukrytą pod taką czy inną maską, przez co możemy podstawić sobie w ich miejsce dowolnego znanego nam ekspedienta. Podobnie jest z pojawiającymi się w mandze przedstawicielami handlowymi, których również można rozpoznać prawie na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony, pomimo modelu z tak ubogą mimiką, jakim jest szkielet, autorowi udało się oddać całą gamę emocji towarzyszących pracy w sklepie z komiksami.

Z mangi możemy wywnioskować, że praca ekspedientki w sklepie z komiksami to walka na dwóch frontach – obsługa klienta i dbanie o dostępność kolejnych tomów i tytułów. Klienci nieraz potrafią zaskoczyć, czasem gatunkiem kupowanych mang, czasem ilością (przyszedł klient i wykupił cały regał), a czasem po prostu przez swoją osobowość. Problemem bywają również obcokrajowcy, zwłaszcza gdy nie zna się zbyt dobrze angielskiego, a klient nie mówi po japońsku. Wykładanie towaru na regały, przygotowywanie dodatków i domawianie odpowiednich tytułów też jest walką na pełen etat, zwłaszcza gdy np. dodatki przychodzą po premierze danego tytułu.

Ciekawostką jest również przyjrzenie się, jak działa system promocji mang w Japonii. Zresztą samo porównanie do europejskich czy amerykańskich tytułów w przemyśleniach Hondy zawiera sporo ciekawych spostrzeżeń, nawet jeśli tylko pod względem technicznym. W tym tomie mamy też okazję zobaczyć, jak wygląda japońskie szkolenie sprzedażowe. Czy w Polsce dałoby radę, trudno powiedzieć. Ale fakt faktem, że po takim szkoleniu człowiek potrafi być również fizycznie obolały.

Tomik wydany został bardzo schludnie, w standardowym formacie Studia JG. Komiks obłożony jest w kolorową obwolutę, która przynajmniej w moim egzemplarzu wygląda na lekko za dużą. Na samej okładce znajdziemy natomiast dodatek komiksowy. Osobiście zawsze zaglądam pod obwolutę z nadzieją, że trafię tam właśnie na tego typu smaczki. Całość została narysowana całkiem nieźle, choć widać, że w pewne rozdziały były rysowane staranniej niż pozostałe. Na końcu dostajemy słowo od tłumacza, które jest bezcenne dla każdego szanującego się fana mangi.

Narmo, 28 stycznia 2020
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Studio JG 12.2019
2 Tom 2 Studio JG 3.2020