Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Tokki - sklep internetowy

Komentarze

Princess Ai

 • Avatar
  M
  CainSerafin 3.09.2009 14:04
  Zaskakująco dobre shoujo
  Princess Ai jest mangą z której szczególnie będą zadowolone osoby zmęczone schematami występującymi w shoujo. Główna bohaterka nie jest ani rozmemłaną licealistką, ani wariatką, wysyłającą ludzi w kosmos sierpowym. Po pojawieniu się na Ziemi zamiast szukać przystojniaka, który by ją ratował (przed nią samą), zastanawia się nad tym kim i gdzie jest, oraz co powinna teraz zrobić. Mówiąc inaczej – Ai należy do znajdującego się obecnie na skraju wymarcia rodzaju bohaterek, które myślą.
  A bisz i tak szybko sam się pojawia i okazuje się całkiem sensowną postacią, a nie chodzącym ideałem z ładną buzią. Zresztą wszystkie postacie są dość mocnym plusem tej mangi.
  Bardzo podobał mi się także brak prostego podziału na dobro i zło, co w szczególności widać na przykładzie krainy z której musiała uciekać Ai. Ale więcej nie powiem, bo nie chce nikomu psuć rozrywki z odkrywania fabuły ;P
  Jeśli miałbym wymienić jakieś wady to chyba największą jest ciągłe balansowanie na granicy kiczu. Stroje Ai są w większości piękne, ale wielokrotnie zdarza się jej także założyć jakieś potworne szmatki, udające ubranie. Nieco niesatysfakcjonujące jest także zakończenie, a dodany epilog tylko jeszcze bardziej je pomieszał.
  Komu polecam? Przede wszystkim osobom lubiącym shoujo, ale mającym dość ciągnących ten gatunek w dół schematów. Jestem pewien, że te osoby będą zachwycone „Princess Ai”.

  ps. Mówiąc o tym tytule nie sposób nie wspomnieć o tym, że wciąż nie wydano ostatniego tomu i bardzo bym się zdziwił, gdyby go kiedykolwiek wydano. Jednak z powodu obecnej sytuacji wydawnictwa Kasen lepiej powstrzymam się od krytyki, bo kopanie leżącego nie jest w porządku.
  *napisane w pełni świadomości że całe ps. jest jednym, wielkim kopaniem leżącego*
 • Minika 25.05.2009 11:53:50 - komentarz usunięto
 • Avatar
  M
  Deedlith_Anthy 11.10.2008 14:34
  Fajne shojo.
  Naprawde mile, sympatyczne i fajne shojo. Postac pani Love nie jest IMO zadna zacheta, a raczej wrecz przeciwnie(kobieta, ktora osiagnela dno, niestety).
  PA nie jest megaambitnym dzielem, wrecz przeciwnie. Nie ma tu rozwinietej psychiki postaci, przejmujacych dramatow…To po prostu sympatyczne, fantasty­‑czne shojo z charakterna, ale nie wredna bohaterka.
  Ciekawe jest to, ze seria ta jest czesto bardzo nisko oceniana za granica(jak chocby na Anime News Network). IMO na 7/10 lub 8/10 zasluguje…w swojej kategorii. Bo to fajna manga, ale tylko pod warunkiem, ze lubisz takie klimaty.