Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Les Bijoux

Tom 1
Wydawca: Kasen Comics
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-921496-3-7
Liczba stron: 172
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Noc. Mroźne pustkowia Chrebis, odludnej części kopalni Neige. W tym zapomnianym przez bogów miejscu, przychodzi na świat przeklęte dziecko, wybraniec z przepowiedni. Potrafiący zmieniać płeć Lapis. Możemy obserwować jak dorasta i wraz z ojcem krasnoludem oraz matką garbuską marzy o raju. Aby tam się dostać musi zgromadzić dwanaście magicznych kamieni.

Diament – główny antagonista. Zimny i okrutny władca kopalni Neige, poprzysięga sobie zabić Lapisa. Zakochuje się jednakże w jego kobiecym wcieleniu, Lazuli, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia ze swoim wrogiem.

Po śmierci rodziców, Lapis ucieka do kopalni Soleil, drugiej z dwunastu, na które podzielony jest świat. Spotyka tam Panterę – jednego ze swoich strażników, a także Chalcedona i Karneola. Tam też dowiaduje się o swoim przeznaczeniu.

Ponieważ historia Lapisa posiada ciągłą fabułę i brak w niej podziału na rozdziały, w pewnym stopniu zmusza czytelnika do sięgnięcia po kolejny tom. Przyznam się szczerze, że podczas pierwszego czytania manhwy byłam ciekawa, co takiego przydarzy się w dalszych częściach.

Manhwa została wydana na szarym, chropowatym papierze. Nie godzi to specjalnie w moje poczucie estetyki, jednak biały papier ładniej pachnie i poprawia przyjemność czytania. Zważywszy na cenę tomiku, można by go było udostępnić czytelnikom w lepszej jakości. Pierwsze strony są zapełnione ilustracjami przedstawiającymi postaci, na końcu zaś możemy znaleźć krótkie podsumowanie wydarzeń, opisy bohaterów, których mieliśmy okazję poznać w tym tomie oraz małą mapkę ze szlakiem podróży Lapisa. Jest ona jednak tak malutka i niewyraźna, że praktycznie niczego nie można się na niej dopatrzeć. Okładka też nie powala na kolana. Powiedziałabym raczej, że jest po prostu brzydka, ale z racji tego że nie różni się niczym od wydań na całym świecie, nie można mieć o to pretensji do wydawnictwa Kasen.

Do tłumaczenia nie mam wielkich zastrzeżeń. Nie doszukałam się jakiś znaczących błędów, może z wyjątkiem jednej literówki na stronie 14: „I o to o takiej godzinie”. Szkoda tylko, że onomatopeje nie zostały przetłumaczone na nasz język. Ze względu na sceny przemocy manhwa jest oznaczona jako komiks dla osób powyżej piętnastego roku życia.

Mononoke, 4 września 2010
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Kasen Comics 12.2004
2 Tom 2 Kasen Comics 4.2005
3 Tom 3 Kasen Comics 8.2005
4 Tom 4 Kasen Comics 10.2005
5 Tom 5 Kasen Comics 1.2006