Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 5/10 kreska: 8/10
fabuła: 5/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 3 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,33

Ocena czytelników

5/10
Głosów: 17
Średnia: 5,06
σ=1,35

Recenzje tomików

Wylosuj ponownieTop 10

Cutlass: The Times of Boys

Rodzaj: Komiks (Japonia)
Wydanie oryginalne: 2000
Liczba tomów: 1
Wydanie polskie: 2003
Liczba tomów: 1
Tytuły alternatywne:
  • Cutlass: Shounen-tachi no Toki
  • 賊-カトラス-
Gatunki: Przygodowe

Historia dwóch młodzieńców, którzy na skutek zamieszania wokół tajemniczego klejnotu trafiają do innego świata.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Manga Cutlass opowiada historię dwóch przyjaciół: Tsubasy i Tokimaru. Pierwszy z nich to prymus, najlepszy na roku, przewodniczący samorządu szkolnego. Zamknięty w sobie, opanowany, cieszy się powodzeniem wśród dziewcząt. Drugi stanowi jego przeciwieństwo – to typ rozrabiaki, energiczny, skory do gwałtownych czynów. Pragnie chronić przyjaciela i opiekować się nim, zawsze staje po jego stronie. W posiadaniu Tsubasy znajduje się dziwny klejnot, Evergreen, który otrzymał od matki tuż przed jej śmiercią. Kamień ten ma być kluczem, otwierającym wrota do ogromnego ukrytego skarbu. Zapewne dlatego pragnie go zdobyć tajemniczy wróg. Za sprawą jego działań obaj bohaterowie trafiają do innego świata. Spotykają tam piratów, wśród których wyróżnia się Shroud – przystojny i nieustraszony kapitan okrętu „Wesoły łotrzyk”...

Historia przedstawiona w Cutlass nie jest szczególnie ambitna, a pomysł z przeniesieniem bohaterów do innej rzeczywistości i walkę ze złymi siłami o wartościowy przedmiot trudno uznać za odkrywcze i oryginalne wątki. Mimo to perypetie bohaterów potrafią wciągnąć – podczas lektury czytelnik zastanawia się, jak wygląda skarb, do którego kluczem jest Evergreen, co łączyło Shrouda z matką Tsubasy, Akaszą, kim są i czego poszukują wrogowie… Tomik kończy się w interesującym momencie, pozostawiając chęć na poznanie dalszego ciągu. Niestety, ciekawość czytelników nie zostanie zaspokojona. You Higuri narysowała dotychczas tylko jeden tom. Od jego publikacji minęło kilka lat, autorka stworzyła nowe serie i nic nie wskazuje, by miała wrócić do pracy nad tą mangą. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kiedyś, w przyszłości, to nastąpi i poznamy dalsze przygody bohaterów. Istnieje wprawdzie dwutomowe wcześniejsze wydanie Zoku – Cutlass, ale jego fabuła jest całkowicie odmienna – zresztą jest to także seria przerwana. Obydwie pozycje łączą te same imiona i projekty postaci, a także motyw przenoszenia się do innego świata.

Bohaterowie są sympatyczni, chociaż typowi. Delikatny i skryty Tsubasa, zadziorny Tokimaru, brawurowy łotrzyk Shroud, dwóch wrogów: długowłosy Dead Eye w zwiewnej pelerynie i jego pomocnik Gunji. Kobiet pojawia się niewiele – na początku poznamy Wakanę – wielbicielkę Tsubasy, która fotografuje go z ukrycia i twierdzi, że naprawdę go kocha. Czasami wspominana jest Akasza, niewielką rolę odgrywa także należąca do załogi „Wesołego łotrzyka” Redania. Nic w tym jednak zaskakującego. W końcu sam podtytuł – „Czas chłopców” – zapowiada, czego możemy się spodziewać.

Od strony graficznej Cutlass prezentuje się bardzo dobrze. Kreska You Higuri, autorki mangi Seimaden, ukazującej się w Polsce nakładem wydawnictwa Waneko, jest bardzo ładna. Większość kadrów nie posiada tła, a strony wypełniają twarze i sylwetki postaci, przeważnie długonogich bishounenów, rysowanych z dbałością o szczegóły.

Tytuł ten należy do gatunku shounen­‑ai. Właściwie jednak między bohaterami do niczego nie dochodzi – Tokimaru kilkakrotnie staje w obronie Tsubasy, podkreśla, że chce go chronić, czasami go przytuli, czy też dotknie policzka. Tsubasa próbuje odpychać przyjaciela i stroi sobie z niego żarty, widać jednak, że także mu na nim zależy. Jeśli jednak ktoś ma nadzieję na pikantne sceny męsko­‑męskie, wybuchy namiętności itd., srogo się zawiedzie. Dzięki temu manga może jednak zainteresować szersze grono osób, które potraktują ją jako opowieść przygodową z piratami w tle. Tym bardziej, że jakość wydania jest bardzo dobra.

Komu można polecić tę mangę? Na pewno dziewczętom – każda miłośniczka bishounenów znajdzie coś, albo raczej kogoś, dla siebie. Na pewno również kolekcjonerom, bo manga została bardzo ładnie wydana i dobrze prezentuje się na półce. Do tego jest to pierwsza pozycja shounen­‑ai na polskim rynku i jeden z trzech tytułów, jakie zdążyła wydać Saisha, zanim zawiesiła działalność.

Dida, 20 września 2006

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): Biblos
Wydawca polski: Saisha
Autor: You Higuri
Tłumacz: Agnieszka Opałko

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Saisha 12.2003