Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Osiedle Promieniste

Tom 1
Wydawca: Hanami (www)
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-60740-53-8
Liczba stron: 216
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Osiedle Promieniste, jednotomowa manga wydana przez Hanami w listopadzie 2010 r., była drugą – po Solaninie – okazją dla polskiego czytelnika do zapoznania się z twórczością Inio Asano. W moim przekonaniu była także najlepiej wydanym komiksem japońskim w 2010 r., nawet w porównaniu do innych mang z wydawnictwa Hanami, zwyczajowo trzymającego wysoki poziom. Czytelników zainteresowanych treścią odsyłam do recenzji głównej, tu natomiast postaram się przybliżyć właśnie owo wydanie.

Wydanie Osiedla Promienistego jest bardzo dobre, wyróżniające się in plus nawet na tle publikowanych u nas komiksów francuskich czy amerykańskich. Uznanie budzi w szczególności znakomity papier i bardzo dobry druk, oddający z najmniejszymi szczegółami kreskę Inio Asano. Z oceną tłumaczenia jak zwykle u mnie kiepsko, ale mogę powiedzieć że komiks czyta się płynnie, onomatopeje zostały w całości przetłumaczone, a błędów redakcyjnych nie znalazłem. Charakterystyczny dla mang Hanami format 150 x 210 mm i prosta, dobrze rozmieszczona czcionka pozwalają na wygodną lekturę. Niewątpliwie dobrym pomysłem było zamieszczenie na ostatniej stronie okładki biogramu Inio Asano, szkoda tylko, że tak krótkiego i na dodatek koncentrującego się nie na autorze, a na jego twórczości. Trochę brakuje mi obwoluty; rzecz jasna nie jest to obowiązkowy element wydania, ale drobne uszkodzenia okładki, widoczne po zaledwie dwóch latach używania komiksu, wyraźnie świadczą, że coś takiego byłoby przydatne. W zasadzie jedyną wadą publikacji jest całkowity brak numeracji stron, przez co zamieszczony na stronach 6­‑7 spis treści staje się bezużyteczny (chyba że ktoś chce „ręcznie” liczyć strony).

W odróżnieniu od niezwykle skomplikowanego pod tym względem komiksu, układ treści w wydaniu jest prosty i bez udziwnień. Tomik rozpoczyna się kartą tytułową, następnie dostajemy obszerną i szczegółową stopką redakcyjną, spis treści i od razu zaczyna się właściwy komiks. Podobnie oszczędne jest zakończenie – wspomniane w recenzji głównej posłowie autora, jedna strona reklam, zasady czytania komiksu japońskiego i tyle. Żadnych fanartów, obszernych dodatków odautorskich, słowników… Jak zwyczajna książka.

Teukros, 12 marca 2012
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Hanami 18.11.2010