Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Siesta

Tom 1
Wydawca: Yumegari
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-63675-65-3
Liczba stron: 188
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Szesnastoletnia Dia Canto jest sierotą. Jej rodzice zginęli w katastrofie kolejowej, którą ona sama przeżyła, tracąc większość wspomnień na ten temat. Pan Cruz – przyjaciel jej ojca, postanowił ją adoptować. Od tego czasu mieszka z nim, jego żoną i ich dwoma synami: łagodnym i troskliwym Noem oraz wybuchowym i leniwym Quinem. Z wdzięczności stara się nie sprawiać kłopotów i dobrze się zachowywać. Z czasem uświadamia sobie, że zakochała się w Noem. Te wszystkie szczegóły poznajemy z opowieści samej bohaterki. Właściwa akcja rozpoczyna się jednak w momencie, gdy Dia dostaje SMS­‑a od swojej przyjaciółki Marii, w którym koleżanka zawiadamia ją, że zaczęła chodzić z Noem. Przygnębiona tą wiadomością dziewczyna udaje się na Wiosenny Festiwal. Korzystając ze swoich nikłych zdolności Miotacza Naboi, próbuje rozpętać ulewę, która współgrałaby z jej nastrojem (Miotacze to określenie ludzi obdarzonych nadzwyczajnymi umiejętnościami). W trakcie festiwalu Dia poznaje potężnego, posługującego się elektrycznością chłopaka, niejakiego Cida Leona – trzeciego syna prezesa koncernu zbrojeniowego Grande Corp. Teściowa tego wpływowego człowieka wynajmuje Dię w charakterze towarzyszki i ochroniarza narażonego na liczne niebezpieczeństwa ukochanego wnusia. W ten sposób dziewczyna trafia do jednej klasy z Cidem w nowej szkole, w innym mieście. Szybko przekonuje się, że jej zadanie do łatwych nie należy. Chłopak jest wybuchowy, źle ją traktuje, a do tego posługuje się mocą na prawo i lewo, również w stosunku do kolegów, narażając się tym samym E.E. – szkolnej policji, na czele której stoi jego brat Faz.

Do sięgnięcia po nową serię wydawnictwa Yumegari zachęcił mnie tytuł. Sjesta – cóż za cudowne słowo, budzi same miłe skojarzenia. Jak nic, to na pewno będzie manhwa o odpoczywaniu i nicnierobieniu. Po jakimś czasie dopiero przeczytałam opis fabuły ze strony internetowej wydawcy. Świat przedstawiony, czyli współczesna Europa, w której istnieje magia, a ludzie się nią posługujący zwani są Miotaczami Naboi i spotykają się z dyskryminacją, zapowiadał się zachęcająco. Podejrzliwie potraktowałam za to wzmiankę o tym, że bohaterka podkochuje się w przybranym bracie. Moje obawy okazały się bezpodstawne, na szczęście nie jest to komiks o skomplikowanej relacji siostrzyczki z braciszkiem. Manhwa ma za to duży potencjał fazogenny. Trudno, przynajmniej na razie, brać na serio opisanych wydarzeń i przedstawionych bohaterów. Z jednej strony mamy wiecznie awanturującego się, skrzywionego i nadpobudliwego Cida, wyjątkowo lubiącego pluszowe króliczki, któremu cieknie z nosa, bynajmniej nie krew. Z drugiej jego brata Faza – olśniewającego, roztaczającego niesamowity blask długowłosego blondyna, chodzący ideał, obiekt westchnień wszystkich uczennic w szkole. Do tego ich ojciec ukazany w relacji telewizyjnej jako dobroczyńca kraju, a wyglądający nad wyraz podejrzanie. Nie zdziwiłabym się, gdyby się okazało, że marzy o zawładnięciu światem.

Wszystko to w edycji przyzwoitej jakości. Zwraca uwagę powiększony format, kolorowa, pogodna obwoluta i spora ilość ponumerowanych stron wewnątrz, a także sposób zapisu tytułu. Cały czas zastanawiam się, czemu jest Siesta zamiast Sjesta. Może tu wcale nie chodzi o popołudniową drzemkę, a sens tytułu poznamy z czasem? Okładka jest prosta, biała z czarnymi napisami, nie przyciąga wzroku żadnymi dodatkami. Na początku woluminu znajdują się dwie kartki kredowego papieru w pełnym kolorze. Rozkładówkę zajmuje urocza ilustracja przedstawiająca Dię w wymyślnej sukni, w towarzystwie Cida i z panoramą miasta w tle. Wielka szkoda, że przez szeroki wewnętrzny margines rysunek nie tworzy całości, tylko jest przecięty białym paskiem. Zauważyłam dwa drobne niedociągnięcia: niepotrzebny myślnik na stronie 20 w zdaniu „Nawet z nimi-?” oraz zmniejszoną czcionkę w jednym miejscu na stronie 149, przez co można mieć trudności z odczytaniem tego fragmentu. Tomik nie zawiera żadnych dodatków, a ostatnią kartkę zajmuje stopka redakcyjna i reklama wydawnictwa.

To dopiero pierwszy tom: zarysowanie tła wydarzeń, zaprezentowanie bohaterów, ale już zapowiada się interesująco i daje nadzieję na porcję dobrej zabawy z wykorzystaniem znanych schematów. Do tego tajemnica Dii czeka na odkrycie, bo choć moc dziewczyny ma najniższą rangę, już pada sugestia, że jest potężniejsza niż się wszystkim wydaje.

Dida, 28 marca 2017
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Yumegari 3.2017
2 Tom 2 Yumegari 8.2017
3 Tom 3 Yumegari 5.2018