Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

Karakuri Circus

 • Avatar
  M
  Grzywacz 26.05.2024 23:06
  Porażająco karkołomny w założeniach epos fantastyczno­‑sensacyjny: dziedzic finansowego imperium, nadludzko długowieczna akrobatka i mistrz sztuk walki zostają wplątani w kilkusetletnią wojnę pomiędzy alchemicznie ożywionymi manekinami i wykruszającą się, zwalczającą je organizacją lalkarzy. Nad wszystkim unosi się widmo epidemii dziwacznej, paranormalnej choroby, która zabija tych, którzy nie potrafią rozśmieszyć drugiej osoby…

  Karakuri Circus jest mangą szkatułkowo zbudowaną z elementów dobranych pod kątem tego, jak bardzo niewygodne będą w obsłudze przez scenarzystę. Ta atmosfera warsztatowej zabawy skutecznie udzieliła mi się podczas lektury: jest przewrotnie i po skomplikowanemu, ale pisane lekkim piórem, w gawędziarskiej grze z czytelnikiem. Trudno nie odnieść wrażenia, że ta manga zasługuje na kultowy status, którym cieszy się w Japonii. Polecam.
  • Avatar
   xx 2.06.2024 19:45
   Mogę się pod tym komentarzem podpisać ^^ Ta manga jest zagmatwana, ale w taki sposób, że człowiek po prostu daje się ponieść, na niedociągnięcia nie zwraca uwagi, a zwrotami akcji się emocjonuje. Wrażenie robi rozmach historii, wielki nawet jak na tego autora: fabuła obejmuje pół świata i kilka stuleci, przewijają się przez nią tłumy postaci, prawie każda z jakimś tłem i większą lub mniejszą rolą do odegrania, a elementy układanki splatają się na rozmaite i nieoczekiwane sposoby. Jednocześnie wszystko jest w miarę zrozumiałe, a zapamiętanie, kto jest kim, nie sprawia większych problemów.

   To nie jest idealna manga, bo i takich nie ma. Tu i ówdzie coś zgrzyta, bez pewnych fragmentów mogłoby się obejść, prowadzenie pewnych postaci może nie satysfakcjonować – ale lektura wciąga na tyle, że podczas czytania większości tego nie czuć.

   Swoją drogą – spodobało mi się konsekwentne pokazywanie tej mangi jako widowiska w teatrze, bardzo pasujące do fabuły. Na początku łuku fabularnego kurtyna się podnosi, po nim opada, konferansjer gada o tym, co się dzieje…  kliknij: ukryte