Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Komentarze

Luminous = Blue

 • Avatar
  M
  MrParumiV18 6.09.2021 11:44
  Luminous = Blue - subiektywna opinia, nie recenzja
  Nieplanowany zakup w celu niepłacenia za wysyłkę może być udany? W tym przypadku jak najbardziej.

  Zaskakująco bardzo przyjemna historia Shoujo Ai, która z mojej perspektywy podchodzi w troszkę inny, czyli ciekawszy i bardziej przystępny sposób do tematyki i nawet jeśli z racji na długość oraz ogólną strukturę ma braki pod względem, na przykład: prędkości prowadzenia opowieści, zbytniej prostoty i chodzenia na skróty w kwestii przeszłości niektórych postaci, czy solidnego finału, to można się przy niej dobrze bawić. Dziwi mnie tylko trochę bezsensowne wytłumaczenie podejścia  kliknij: ukryte  Jeśli już jestem przy postaciach, to one również są ogólnie okej. Najważniejsze jest dla mnie to, że nie irytowały, nawet jak posiadały typowe i schematycznie napisane dla tego typu fabuły charaktery. Minusem jest brak postaci stricte drugoplanowych, które nie biorą czynnego udziału w historii, ale są jej solidnym tłem, ponieważ przez większość lektury miałem dziwne wrażenie jakby główne postaci żyły w innym świecie, świecie pustym do którego przeniosły się na potrzeby tej opowieści, w którym są tylko one i nikt inny. Brak mi tutaj teraźniejszej reakcji społeczeństwa na ich relację.

  Aspekty wizualne są na prawie najwyższym poziomie. Kreska jest po prostu piękna i aż dziw mnie bierze, że coś tak ładnie narysowanego mogło mi przejść koło nosa niezauważenie. Wyłapałem oczywiście dwa momenty w których dla mnie wygląd postaci był troszkę nienaturalny porównując go z pozostałymi rysunkami, ale to tylko niewielkie drobnostki (w których mogę się też mylić z powodu mojej niewiedzy) w morzu jakże fantastycznych teł i pięknych designów postaci. Nie ma tutaj praktycznie żadnych niezagospodarowanych przestrzeni. Świetnie ukazuje emocje postaci i wtedy kiedy trzeba ukrywa to co ma ukryć. Każda strona zwyczajnie cieszy oko i jest to z pewnością największy plus tej pozycji.

  Wydanie Waneko o dziwo również nie odstaje pod tym względem, co wcale nie jest taką oczywistością, bo zawsze zdarzały się jakieś niedoróbki, a tutaj jest z goła odmiennie. Standardowa, ale ładna obwoluta, bardzo mocne i solidnie wykonane klejenie, dobra jakość papieru i druku, kilka pięknych kolorowych stron na początku i w środku tomu i brak błędów w tłumaczeniu, a przynajmniej ja takich nie wychwyciłem. Do pełni szczęścia zabrakło po prostu efektu wow, czegoś ekstra, czego nie można uświadczyć w każdym wydaniu. Poza tym świetna robota.

  Podsumowując, jest to niespodziewanie najlepiej oceniona (przynajmniej na ten moment) przeze mnie jednotomówka od Waneko i wcale nie uważam, że jest to ocena niesprawiedliwa. Ogólnie dobrze się ją czytało i nawet jeśli posiada pewne braki, to w kilku kwestiach jest naprawdę świetnie wykonana, co tłumaczy moje ostatecznie pozytywne wrażenia po lekturze. Dobry, przyjemny, odświeżający i ładny komiks, który dla fanów Yuri/Shoujo Ai jest obowiązkową lekturą, a pozostali, jeśli tylko…. no nie wiem, nie brzydzą się? (są różne gusta), to również uważam, że powinni dobrze spędzić czas przy lekturze.