Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Zasady

  1. Tekst należy przysyłać na adres recenzje@tanuki.pl w plikach .txt, .doc lub .rtf – są dla nas najłatwiejsze do obróbki. Wskazane jest przepuszczenie tekstu przez sprawdzenie w edytorze tekstu zawierającym autokorektę i wyłapanie literówek.
    Uwaga: prosimy o zawarcie w tytule emaila adnotacji "[manga]" (bez cudzysłowu), np. tytułując go w następujący sposób:
    [manga] Recenzja mangi - Sailor Moon
  2. Recenzja wielkim dziełem literackim być nie musi. Niemniej musi być w miarę spójna i sensowna. W sumie chodzi o literackie przetworzenie odpowiedzi na pytanie (wyimaginowanego) kolegi: "Słuchaj, czytałaś/eś to, to powiedz, o czym to i czy warto się za to brać?". Jako minimum powinna zawierać dwa elementy:
    1. O czym "to" jest – nie chodzi o streszczenie pierwszego tomu, tylko opisanie pokrótce zawiązania intrygi – bez spoilerowania, ale żeby było wiadomo, czego się spodziewać. To może być jeden krótki akapit, albo trzy długie – to zależy od tytułu. O niektórych da się wszystko powiedzieć w dwóch zdaniach, ale gdzieniegdzie trzeba dorzucić kawałek wyjaśnienia.
    2. Czy "to" warto przeczytać. Elementy, na które warto (ale nie trzeba absolutnie!) zwrócić uwagę: fabuła (czy ciekawa, czy nie rozczarowuje, czy trzyma w napięciu, czy ma dziury...); bohaterowie (znowu – czy jacyś ciekawi, czy kompletnie sztampowi); kreska (czyli: czy ładnie narysowane, czy dopracowane tła, czy zachwyca, czy wygląda przeciętnie – tu brać poprawkę na wiek komiksu). Czyli główne wady i zalety. Całość to przynajmniej jeden akapit, może być więcej.
    Uwaga: recenzja z natury jest rzeczą subiektywną i nie należy się tym przejmować, tylko pisać od siebie. Należy zachować zdrowy obiektywizm tylko o tyle, żeby zwrócić uwagę, KOMU rzecz się może podobać: np. "miłośnikom cyberpunku" albo "amatorom komedii romantycznych"... Bo nie ma czegoś, co by wszystkich zachwyciło. Należy w miarę możności sprecyzować "grupę docelową".
  3. Prosimy o nieużywanie uśmieszków, czyli emotikonek. I tak polecą w redakcji.
  4. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na pisownię tytułów japońskich/angielskich, a także imion postaci, nazw własnych etc. – żeby tam się nie zaplątały literówki...
  5. Gatunek - to rzecz ważna dla wyszukiwania w bazie według gatunków ("Jaką polecicie mi komedię?"). Jeśli mamy w bazie ogryzek danego tytułu, recenzent powinien zweryfikować gatunki i wyróżniki i w razie czego zgłosić swoje uwagi podczas przesyłania recenzji.
  6. Oceny – chodzi o ocenę recenzenta, a nie o prognozowaną ocenę innych czytelników. Odpowiadać szczerze. Nie ma obowiązku przydzielania punktacji w kategoriach cząstkowych. Ocena główna jest obowiązkowa i musi zostać wprowadzona. Ocena musi się mieścić w skali 1-10 i nie może być ułamkiem (np. 7,5).