Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 6/10 kreska: 9/10
fabuła: 5/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 5 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,00

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 88
Średnia: 6,67
σ=1,89

Recenzje tomików

Wylosuj ponownieTop 10

D.N.Angel

Rodzaj: Manga
Wydanie oryginalne: 1997-
Liczba tomów: 15+
Wydanie polskie: 2005-
Liczba tomów: 14+
Tytuły alternatywne:
  • ディー・エヌ・エンジェル
Tytuły powiązane:
Gatunki: Komedia, Romans
Widownia: Shoujo ; Postaci: Anioły/demony , Przestępcy , Uczniowie/studenci ; Miejsce: Japonia ; Czas: Współczesność ; Inne: Magia

Nocą widać jego sylwetkę na tle księżyca. To złodziej. Jego imię brzmi „Dark”.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Tajemniczy włamywacz, kradnący tylko dzieła sztuki, zostawiający karty wizytowe przed każdym napadem… brzmi znajomo. Znowu Kamikaze Kaito Jeanne?! Nie tym razem. Mam zaszczyt przedstawić słynnego włamywacza Darka Mousy! Przez wieki w każdym pokoleniu rodu Niwa jeden męski potomek w dniu czternastych urodzin zmienia się w legendarnego złodzieja o czarnych skrzydłach. Teraz przyszedł czas na spokojnego Daisuke.

Daisuke Niwa jest sympatycznym, nieco nieśmiałym rudowłosym chłopcem, podkochującym się w koleżance z klasy, Risie Haradzie, jednej z sióstr bliźniaczek. W swoje czternaste urodziny postanawia wyznać jej wreszcie swoje uczucia, jednak dostaje kosza. Ze złamanym sercem wraca do domu. Kiedy już uda mu się pokonać kilka pułapek zastawionych przez kochającą mamusię i dziadka, zaszywa się w swoim pokoju i gdy zaczyna myśleć o swej ukochanej, dokonuje się przemiana. Staje się wyższy, przystojniejszy, zmienia mu się fryzura i kolor włosów. Teraz jest złodziejem. Jego zadaniem jest kradzież pewnego dzieła sztuki. Oczywiście chcąc ułatwić synkowi start w branży, mamusia wysłała kartę wizytową do policjantów z informacją, że wieczorem o godzinie 23 pierwszy raz od czterdziestu lat pojawi się słynny Dark. Pomagać ma mu jego domowe zwierzątko With (coś jakby królik z dużymi czerwonymi ślipkami) przemieniając się w czarne skrzydła Darka. Po wielu namowach Daisuke vel Dark wyrusza do muzeum zmierzyć się z tłumem policjantów oraz nowym komisarzem, który okazuje się być… jego kolegą z klasy, Satoshim Hiwatari! Zdaje się, że Hiwatari ma dodatkowo jakiś zatarg z Darkiem. Podczas ucieczki Dark przysiada na postumencie obok balkonu bliźniaczek Harada i zostaje zauważony przez Riku. Na domiar złego Risa zakochuje się w Darku, co daje naszemu bohaterowi zerowe szanse na odwzajemnienie uczucia. Żeby nie było za łatwo podczas przemiany, Daisuke nie tylko zmienia wygląd, ale i budzi się w nim umysł Darka, który lubi się wyszaleć (i narozrabiać). Ciężkie jest życie czternastolatka…

Tak właśnie zaczyna się dosyć zagmatwana miłosna historia, przeplatana spektakularnymi kradzieżami i lekkim humorem. D.N.Angel jest idealny dla dziewczyn lubiących popatrzeć sobie na ładnych panów z dużymi oczami i zniewalającym uśmiechem, owianych anielskimi piórkami. Sam pomysł (poza podobieństwem do KKJ) jest całkiem do strawienia. Niestety, ma kilka dużych minusów, które sprawiają, że tylko naprawdę wytrwali będą czytać wszystkie tomy bez narastającej irytacji. Po pierwsze autorka momentami sama się gubi w tłumaczeniu, jak i kiedy Daisuke się przemienia i po co właściwie kradnie. Rysunki nie zawsze pomagają w zrozumieniu treści. Kreska jest owszem, bardzo ładna i przejrzysta, jednak kompozycja niektórych stron i rozmieszczenie kadrów jest jak dla mnie zbyt chaotyczne.

To samo tyczy się zawiązania akcji. Przez trzy tomy obserwujemy (dość nudne) relacje między pięcioma osobami. Ten nie wie, którą kocha, ta nie wie, co ma o nim myśleć, a z tym nie wiadomo czy jest dobry czy zły, itp. Odnoszę wrażenie, że autor wrzucił do worka zarys fabuły, kilka postaci i wątków (niektórych dość oklepanych), a potem wstrząsnął i zobaczył, co się do czego przyczepiło.

Plusy mangi to zdecydowanie sposób rysowania i projekty postaci Daisuke oraz Witha. Po prostu nie daje się ich nie lubić. Witha ze względu na to, że jest tym, czym jest, a Daisuke za charakter. Jak już wcześniej wspomniałam, manga jest zdecydowanie dla dziewcząt, ale polecałabym raczej obejrzeć anime. Jest bardziej składne, a za to można popatrzeć na ładne postacie w kolorze i nie zanudzać się niezrozumiałymi wątkami miłosnymi.

Wiewiór, 26 lutego 2007

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): Kadokawa Shoten
Wydawca polski: J.P.Fantastica
Autor: Yukiru Sugisaki
Tłumacz: Agnieszka Opałko

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 J.P.Fantastica 10.2005
2 Tom 2 J.P.Fantastica 12.2005
3 Tom 3 J.P.Fantastica 3.2006
4 Tom 4 J.P.Fantastica 8.2006
5 Tom 5 J.P.Fantastica 1.2007
6 Tom 6 J.P.Fantastica 5.2007
7 Tom 7 J.P.Fantastica 9.2008
8 Tom 8 J.P.Fantastica 12.2008
9 Tom 9 J.P.Fantastica 1.2009
10 Tom 10 J.P.Fantastica 3.2009
11 Tom 11 J.P.Fantastica 7.2009
12 Tom 12 J.P.Fantastica 18.10.2012
13 Tom 13 J.P.Fantastica 11.2012
14 Tom 14 J.P.Fantastica 1.2013
15 Tom 15 J.P.Fantastica 4.3.2013

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
DNAngel: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
D.N.Angel - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Podyskutuj o DNAngel na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Zakup mangę DNAngel w sklepie Komikslandia Oficjalny pl