Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 6/10 kreska: 7/10
fabuła: 7/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,00

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 10
Średnia: 6,1
σ=1,76

Wylosuj ponownieTop 10

Garou Chan

Rodzaj: Inne (Japonia)
Wydanie oryginalne: 1999-2001
Liczba tomów: 4
Wydanie polskie: 2004
Liczba tomów: 1
Gatunki: Komedia, Romans
Widownia: Shoujo; Postaci: Anthro, Uczniowie/studenci; Rating: Nagość; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność

Całkiem udana, bezpretensjonalna historyjka o licealistce – wilkołaczce. Jedno z lepszych doujinshi, wydanych w Polsce.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Choć w Polsce wydano już sporo doujinshi, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, niewielki procent stanowią pozycje, które można traktować jako coś więcej niż tylko ciekawostki. Zdarzają się na szczęście tytuły, które po prostu nadają się do czytania. Do takich należy właśnie Garou Chan, jednotomowa manga shoujo, stworzona przez hiszpański duet rysowniczy, podpisujący się jako Studio Kosen, za którą to nazwą kryją się panie Aurora Garcia i Diana Fernandez.

Fabuła kręci się wokół perypetii Ayako Garou, nastolatki, której problem stanowi to, że jest wilkołakiem (na co nietrudno wpaść, biorąc pod uwagę tytuł komiksu i nazwisko bohaterki). Na szczęście nie mamy tu do czynienia z klasyczną historią o lykantropach. Ayako dysponuje bowiem tabletkami, które skutecznie neutralizują transformację – musi tylko brać je w określonych momentach. A że nie zawsze zdąży, to już inna historia. Pominąwszy już fakt, że Ayako zmienia się w wilkołaka także pod wpływem gwałtownych emocji.

Garou Chan to (pominąwszy kwestię wilkołactwa) typowa manga shoujo z wielokątem uczuciowym. Mamy więc Ayako, która wzdycha do Kaoru (z wzajemnością). Mamy Saeko, dawną koleżankę Ayako, która ma na oku tego samego faceta i nie zawaha się przed niczym, aby go odbić. Jakby tego było mało, jest jeszcze szkolny podrywacz Yoshiki, widzący w Ayako swój kolejny cel. Zaś do kompletu dodać trzeba mówiącą w dziwny sposób panią dyrektor szkoły. Pomiędzy tymi postaciami rozgrywa się całość wydarzeń. Nie brak tu dowcipów (mniej lub bardziej oryginalnych). Dobrze zresztą, że znaleziono dla nich miejsce, bo typowe romansidło bez humoru byłoby raczej mało strawne.

Doujinshi zostało wydane przez Kasen Comics w serii „Fresh”. Format zeszytowy, kolorowa obwoluta. Rysunek jest dobry, z pojawiającym się nawet tu i ówdzie tłami (choć często ograniczającymi się do rastrów). Na ostatniej stronie okładki znajduje się znaczek „Od 15 lat” – przyczyną jest zapewne pojawiająca się na kilku stronach golizna, ale niczego zdrożnego poza nią nie uświadczymy.

Grisznak, 20 listopada 2007

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): Amaníaco
Wydawca polski: Kasen Comics
Autor: Aurora Garcia, Diana Fernandez
Tłumacz: Monika Szkultecka-Dębek

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Kasen Comics 1.2004