Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

The Breaker

Tom 6
Wydawca: Yumegari (www)
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-6367525-7
Liczba stron: 186
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W tomie szóstym manhwy The Breaker akcja zdecydowanie przyspiesza, a wydarzenia nabierają tempa. So­‑sul zamierza wyjechać za granicę, by poddać się leczeniu. Członkom Związku udaje się w końcu wpaść na trop Dziewięciogłowego Smoka. Chun­‑woon, Si­‑ho, Alex i So­‑sul w obliczu tego faktu decydują się przyspieszyć wyjazd. Przed odejściem mistrz postanawia udzielić uczniowi ostatniej lekcji i pokazuje mu pięć technik nożnych. Shi­‑woon wraca do szkoły, ale nie dane jest mu spokojnie uczęszczać na zajęcia. Najpierw ściera się ze starym i zacietrzewionym prześladowcą Changiem­‑ho, a potem musi stawić czoła wysłannikom Murim, którzy chcą go przesłuchać i wykorzystać jako przynętę. Aby tego uniknąć, podejmuje walkę i próbuje uciec. W tle rozwija się wątek miłosny, który właściwie dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem.

W recenzji tomu trzeciego zanotowałam, że jestem ciekawa, czy dyrektor liceum Kuryeong, wspominany co jakiś czas przez różnych bohaterów, pojawi się w końcu na kartach manhwy. Niestety prawdopodobnie nie będzie dane nam go poznać, gdyż wychodzi na jaw, iż został zamordowany już jakiś czas temu, a głównym podejrzanym jest, jakżeby inaczej, Dziewięciogłowy Smok. Chyba że trafi się retrospekcja opisująca to wydarzenie, w co wątpię. Z kolei w recenzji tomu drugiego napisałam: „Cieszę się, że autorzy oszczędzili czytelnikom niespodziewanego odkrycia w nieco fajtłapowatym licealiście ogromnych pokładów mocy i niesamowitego talentu”. Z przykrością muszę się z tego po części wycofać, bo motyw ten jednak został zastosowany. Zażycie panaceum, w którym mistrzowie sztuk walki zgromadzili mnóstwo energii, zapewnia Shi­‑woonowi nieomal nieograniczone pokłady ki, co jest jeszcze do przyjęcia. Ale też nagle robi z niego geniusza pojmującego w lot najbardziej skomplikowane techniki i umiejącego je od razu z powodzeniem stosować, a to już niestety przesada. Błyskawiczne nauczenie się przez niego technik nożnych na podstawie jednego pokazu bardzo mnie rozczarowało. Rozumiem, że tego wymagają fabuła i przyjęta konwencja, ale takie rozwiązanie trudno nazwać satysfakcjonującym. Można jedynie przyjąć, że panaceum dodatkowo wyostrzyło mu zmysły i ujawniło głęboko dotychczas ukryte talenty.

Polska edycja nie zawodzi i tym razem. Na szczęście zniknęły nadprogramowe myślniki, co mam nadzieję uda się utrzymać do końca serii. Z przodu woluminu groźnie spogląda nagi i umięśniony Dziewięciogłowy Smok. A przynajmniej zakładam, że to on, ponieważ z twarzy niezbyt podobny jest do siebie. Tomik wzbogacony został o dwie kolorowe kartki na kredowym papierze, które posłużyły głównie do zaprezentowania fanserwiśnych ujęć z Si­‑ho w roli głównej. Fani wdzięków szkolnej pedagog czy Sae­‑hee – przyjaciółki Shi­‑woona nie powinni czuć się jednak zawiedzeni. Pod koniec natrafią bowiem na ilustrację z obiema paniami we wdzięcznych pozach. Znalazło się też miejsce na słownik wymowy, reklamę manhwy Doll Song i samego wydawnictwa Yumegari oraz cztery paski dodatkowych komiksów różnych autorów.

Tom szósty za nami, finał zbliża się wielkimi krokami, oby wszystko zazębiło się w zgrabną całość.

Dida, 13 kwietnia 2016
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Yumegari 2.2013
2 Tom 2 Yumegari 5.2013
3 Tom 3 Yumegari 8.2013
4 Tom 4 Yumegari 1.2014
5 Tom 5 Yumegari 3.2014
6 Tom 6 Yumegari 7.2014
7 Tom 7 Yumegari 1.2015
8 Tom 8 Yumegari 5.2015
9 Tom 9 Yumegari 9.2015
10 Tom 10 Yumegari 11.2015