Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Ja, Sakamoto

Tom 3
Wydawca: Studio JG (www)
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-80012-46-2
Liczba stron: 224
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W tomie trzecim Sakamoto musi się zmierzyć z poważniejszym wyzwaniem. Uczniom ze starszych klas, zwłaszcza należącym do szkolnego „gangu”, ale też i niektórym z jego rocznika niezbyt się podoba uwielbienie, jakim darzą go ich koledzy. Bowiem to, że nasz bohater jest doskonały i nikt praktycznie nie ma z nim szans pod żadnym względem i w żadnych okolicznościach, nie ulega wątpliwości – a jeśli jakieś wątpliwości są, to zostają rozwiane po konfrontacji z rzeczonym. Natomiast najbardziej irytujący dla przeciwników Sakamoto jest fakt, że nikt nawet nie próbuje się z nim zmierzyć, z góry zakładając porażkę. Cóż, jak się okazuje w tych kilku rozdziałach, mają po temu powody. Na szczęście jednak oprócz prób „pokonania” Sakamoto przez siły mu przeciwne, pozostałe historie dotyczą także pozytywnego wpływu bohatera na otoczenie. I to zarówno na dzieciaki z podstawówki, jak też i na kolegów ze szkoły. No dobrze, na surowego nauczyciela również.

Wydanie utrzymuje poziom, zarówno w aspekcie przekładu – jak zwykle przetłumaczono dosłownie wszystko co miało literki – jak i graficznym. Przejrzysta kreska powoduje, że sposób rysowania postaci dobrze współgra z konserwatywnym rozmieszczeniem paneli, których tło jest wypełnione czy to zwykłym rastrem, czy też jakimiś elementami świata przedstawionego.

Karty otwierające każdy z sześciu rozdziałów ponownie pokazują Sakamoto będącego generalnie sobą, natomiast same rozdziały kończą się dwustronną kartą, z jednej strony przedstawiającą różne miejsca w szkole, a z drugiej bohatera, który tam kreatywnie wypoczywa. „Dodatek specjalny” tym razem skupia się na stołówkowym marketingu i zastosowaniu przez Sakamoto przekazu podprogowego, zwiększającego przychody stołówki. Na przedostatniej stronie znajdziemy natomiast posłowie od tłumacza, zawierające ciekawostki oraz informacje o kulturze japońskiej, m.in. wyjaśnienie powodu zamieszczenia na okładce pod obwolutą ilustracji stylizowanej na drzeworyt, zaś na samej obwolucie zarówno z przodu, jak i z tyłu po raz kolejny znajdziemy bohatera będącego po prostu sobą.

IKa, 14 listopada 2017
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Studio JG 4.2017
2 Tom 2 Studio JG 7.2017
3 Tom 3 Studio JG 10.2017
4 Tom 4 Studio JG 1.2018