Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

Citrus

 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime
 • Avatar
  M
  odpowiedzi: 1
  MrParumiV18 12.10.2020 19:17
  Citrus - krótka subiektywna opinia, nie recenzja
  Zacząłem czytać Citrusa już parę lat temu i to jeszcze online, głównie ze względu na przepiękną kreskę oraz gatunek yuri którym byłem wtedy niezwykle zainteresowany, później przerwałem lekturę na dłuższy okres, gdyż mnie nużyła, a w międzyczasie poznałem inne serie yuri (niektóre pobieżnie, niektóre dokładniej) i została też ogłoszona premiera w Polsce. Postanowiłem, że jak już jestem, mniej­‑więcej, w połowie historii, to już zakupię całość w rodzimym wydaniu i dokończę z myślą, że jednak mi się spodoba nie tylko ze względu na wizualne aspekty. Niestety teraz po skończeniu tej mangi mam same mieszane uczucia. Jest to spowodowane tym, że są pewne momenty w tej opowieści, które dawały przyjemność z lektury i nie mam tutaj na myśli scen yuri, czy kreski (bo to rzecz jasna dawało uciechę dla oka), a same charaktery niektórych postaci oraz ich relacje. Niestety było tego w ogólnym rozrachunku bardzo niewiele i jest to dodatkowo w moment zakrywane przez wiele bezsensownych i nielogicznych rozwiązań autorki, które tylko utrudniały lekturę przez co stawała się ona męcząca i irytująca. Pod tym względem na pierwszy plan wysuwa się sama relacja protagonistek, ich charaktery, które mi osobiście kompletnie nie podeszły i zarazem finał historii, który nie tyle co jest wyidealizowany do granic możliwości i nierealny, co totalnie nielogiczny oraz dziwnym trafem zaakceptowany przez wszystkie poboczne postaci wokół bez najmniejszego oporu. Zabrakło mi bardzo tutaj jakiejś większej konfrontacji z resztą społeczeństwa i jakiegoś przekonującego, czy w miarę sensownego rozwiązania relacji Yuzu i Mei oraz ich uczuć względem siebie. Zakupiłem ten komiks z jakimiś tam niewielkimi oczekiwaniami i z nadzieją na jakieś pozytywne zaskoczenie, a dostałem finalnie tylko bardzo ładną mangę i nic poza tym, gdyż postacie i historia po prostu niczym większym się nie bronią. Szkoda.
  Odpowiedz
 • Avatar
  M
  odpowiedzi: 1
  kei 20.10.2015 14:18
  ocena
  tak niska ocena redakcji, jaką widzę jest moim zdaniem trochę nie na miejscu…
  osobiście (jak na razie) oceniam mangę na 7/10. fabuła nie jest może mocno zaskakująca, ale charakterystyka postaci tym nadrabia. bohaterki są świetnie przedstawione, brak tutaj częstej zależności uke i seme (chociaż nie wiem jak to się ma w produkcjach yuri). obie bohaterki są charakterystyczne i świetnie rozbudowane.
  fabuły póki co nie ma za bardzo jak oceniać, bo wciąż się rozwija. widać jednak, że to raczej seria z typu obyczajówek – lekka i przyjemna w czytaniu.
  na wyróżnienie zasługuje natomiast kreska – jest prześliczna! dawno nie widziałam tak pięknie narysowanych postaci. dodatkowo nie są 'klonami' z innymi fryzurami i można je bardzo łatwo rozróżnić głównie dzięki świetnie przedstawionej mimice.
  mangę polecam szczególnie fanom yuri (to chyba oczywiste), ale również osobom lubujących się w lekkich obyczajówkach i zachwycającej oczy kresce.
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime