Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Aż do nieba

Tom 1
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 1996
ISBN: 83-906786-0-8
Liczba stron: 216
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

We wschodniej Europie, za górskim pasem Karpat rozciągała się żyzna i piękna równina. Ta płaska i daleka ziemia to Polska. Tymi, może nieco dziwnymi dla Polaka, słowami zaczyna się I tom Aż do Nieba. Jego treścią jest przede wszystkim dzieciństwo Józefa Poniatowskiego. Głównym wątkiem fabularnym jest tu wrogość, jaką żywiła wobec niego przybrana matka oraz brat Feliks. To właśnie oni, a także szybka śmierć ojca sprawiają, że młody książę bardzo szybko staje się samodzielny. Wokół zaś toczą się wydarzenia, które okażą się brzemienne w skutkach dla Polski. Książę Józef jest na razie tylko ich obserwatorem, ale przeczuwa już, że wkrótce stanie się pełnoprawnym uczestnikiem.

Pierwszy tomik mangi pełni rolę zarówno prologu, jak i pierwszego rozdziału. Pojawiają się tu postacie, które w przyszłości odegrają istotną rolę (Tadeusz Kościuszko, Teodor Łocieński, Maria Łączyńska), poznajemy też głównych rozgrywających w wielkiej polityce – Stanisława Augusta Poniatowskiego i Katarzynę II.

Pod względem wydawniczym jest dobrze, utrzymana w sepii okładka obwoluty prezentuje się ładnie, nieco gorzej wypada niebiesko­‑biała okładka. Tłumaczenie, aczkolwiek poprawne, jest dość sztywne i brakuje mu sporo do potoczystego i barwnego języka polskiego, który dziś spotykamy w przekładach mang w Polsce. Na samym końcu znajdziemy jeszcze informację o poczynionych przez autorkę zmianach historycznych oraz notkę od wydawcy.

Grisznak, 17 września 2006
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 J.P.Fantastica 11.1996
2 Tom 2 J.P.Fantastica 2.1997
3 Tom 3 J.P.Fantastica 1997
4 Aż do nieba J.P.Fantastica 3.2008