Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Shiki

Tom 3
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-80962-65-1
Liczba stron: 200
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W trzecim tomie Toshio Ozaki mierzy się nie tylko z tajemniczą chorobą, lecz również z ignorancją starszych pacjentów. Lekceważą oni zalecenia lekarza i rezygnują z usług kliniki. Skutkiem tego jest pogarszający się stan zdrowia chorych, a także narastająca bezsilność Ozakiego. Ratowanie ludzi to dla niego nie tylko lekarski obowiązek i wynikająca z tego odpowiedzialność, ale również sprawa honoru. Toshio należy do rodu zamieszkującego Sotobę od wieków. Jego ojciec pełnił funkcję lekarza w miasteczku aż do śmierci, a bohater kontynuuje rodzinną misję. Ma silną motywację, by zapobiec szerzeniu się choroby, mimo że relacje łączące go ze starszym Ozakim nie były łatwe ani pełne wzajemnego zrozumienia.

Trzecia część komiksu skupia się na poczynaniach Toshio, chociaż autorzy nie zapomnieli o nastoletnich bohaterach. Świadomy niebezpieczeństwa Natsuno postanawia lepiej rozeznać się w sytuacji i poprzyglądać się mieszkańcom Kanemasy. Okazuje się, że nie tylko on wpada na ten pomysł – Kaori i jej brat również podejrzewają, że nowi lokatorzy odpowiadają za część nieszczęść, jakie spadły na Sotobę. Młodzi decydują się rozkopać grób zmarłej koleżanki, by potwierdzić swoje podejrzenia co do jej zmartwychwstania. Wątek tajemnicy wciąż gra pierwsze skrzypce, a tło obyczajowe dodaje historii kolorytu. Fabuła nie jest złożona, lecz urozmaicają ją postacie, ich decyzje i sposób, w jaki wchodzą w interakcje.

Toshio Ozaki jest interesującym, wiarygodnym bohaterem, który ożywia tę opowieść. Równie ciekawe są jego związki z innymi ludźmi: przyjaźń z Seishinem, relacja z gderliwą matką i małżeństwo z Kyoko, która przyjeżdża do miasteczka na życzenie teściowej. Zwłaszcza ta ostatnia postać, pojawiająca się w Shiki po raz pierwszy, budzi wiele pytań. Sposób, w jaki traktują się małżonkowie, nie ma wiele wspólnego z miłością; więcej w tym obojętności, unikania drugiej osoby, a nawet irytacji – przynajmniej ze strony Ozakiego. Jest to poniekąd zrozumiałe: w tak trudnym okresie zdeterminowany i ambitny Toshio pragnie poświęcić się pracy. Ostatnim, czego mu potrzeba, jest domagająca się uwagi i adoracji żona. Nie zmienia to faktu, że ich relacja przypomina małżeństwo z rozsądku, chociaż w mandze wspomniane jest, że para poznała się na studiach i zakochała się w sobie. Z czego wynika ten wzajemny brak zainteresowania? Z zaniedbania wątku przez twórców, a może z ukrytej przyczyny, która wpłynęła na ich związek? Być może znajdę odpowiedź w kolejnych częściach.

Poziom techniczny polskiego wydania nie uległ zmianie – uprzyjemnia lekturę i sprawia, że tomik czyta się płynnie i bez zgrzytów. Okładka oddaje klimat tej części mangi, a także zachęca do zajrzenia do komiksu. W środku znajduje się kolorowa ilustracja, stanowiąca miły dodatek do całości. Opis z tyłu okładki wciąż jest dla mnie niewyraźny, ale tego typu mankament wydaje się mało znaczącym niedociągnięciem. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Baronowa Znaks, 7 lutego 2018
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 9.2017
2 Tom 2 Waneko 11.2017
3 Tom 3 Waneko 1.2018
4 Tom 4 Waneko 3.2018
5 Tom 5 Waneko 5.2018
6 Tom 6 Waneko 7.2018
7 Tom 7 Waneko 11.2018
8 Tom 8 Waneko 3.2019
9 Tom 9 Waneko 7.2019
10 Tom 10 Waneko 11.2019
11 Tom 11 Waneko 3.2020