Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Battle Angel Alita

Tom 4: Edycja deluxe
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7471-704-5
Liczba stron: 592
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Rewolucja, której początek został zarysowany w trzecim tomie, nabiera rozpędu. To już nie napady na pociągi, nie pomniejsze grupy żołnierzy, ale cała armia z ciężkim sprzętem atakująca bezpośrednio sam Zalem. Na tle tych historycznych wydarzeń rozgrywa się osobista historia Ality, mocno powiązana z działalnością Desty Novy. Mimo, powiedzmy, pewnych nieporozumień, ostatecznie zawierają oni sojusz umożliwiający obalenie starego porządku w Zalemie i ocalenie Miasta Złomu. W międzyczasie autor sprawnie kończy wątki i ujawnia tajemnice obecne od początku historii. Dowiadujemy się, po co właściwie powstała winda kosmiczna, poznajemy przerażający (choć także trochę zabawny) sekret zalemczyków, a Alita odzyskuje krótki, ale istotny fragment wspomnień. Nie wyjawię zbyt wiele, zdradzając, że bohaterce w końcu udaje się spotkać z Ido – nie jest to już jednak ta sama osoba i ostatecznie dziewczyna zmuszona zostaje do zamknięcia tego rozdziału swojego życia. Na istotną postać drugoplanową wyrasta młoda Koyomi, która przyłącza się do rewolucjonistów i staje się czymś w rodzaju maskotki ich wodza; czwarty tom Ality, a szczególnie zakończenie, to także i jej historia. W epilogu już nie jako dziecko, ale nastoletnia fotoreporterka, Koyomi poszukuje owianego złą sławą Novy, przy okazji zaś możemy jej oczami zobaczyć fragmenty Miasta Złomu i Zalemu po latach od wydarzeń opisanych w zasadniczej części tomu.

Sprawne pozamykanie wątków i solidne zakończenie to duże plusy recenzowanego tomu. A minusy? No cóż, chyba największy to magiczno­‑naiwne podejście do fantastyczno­‑naukowych elementów scenografii, szczególnie rażące na tle dobrze pomyślanej i rozwiniętej koncepcji windy kosmicznej. Przyznam też, że bardziej niż sama Alita i jej przygody (na tym etapie już mocno powtarzalne; ile razy można Novie odciąć głowę?) zaciekawiła mnie rewolucja i jej skutki dla Zalemu – czyli niestety ta część komiksu, której autor nie poświęcił większej uwagi. W ogóle, trzeba powiedzieć, że wykreowany przez Yukito Kishiro świat zadziwia rozmachem i dopracowaniem, stając się w pewnym sensie bohaterem zbiorowym nie tylko recenzowanej tu serii, ale także kolejnej, znajdującej się w planach wydawniczych J.P. Fantastica, mianowicie Last Order.

Tak oto kończymy nasze spotkanie z kolejnym wydanym w Polsce kamieniem milowym japońskiego komiksu (a przynajmniej kamieniem milowym na Zachodzie). Wydawnictwu należą się podziękowania za umożliwienie współczesnym czytelnikom zapoznania się z kawałkiem historii, w wysokiej jakości i – jak na taką jakość – przystępnej cenie. Co prawda, czytając Alitę miałem nieodparte poczucie obcowania z lekturą szkolną, ale nie mogę powiedzieć, abym żałował poświęconego na nią czasu, jako że jest to komiks, który znać wypada.

Teukros, 17 marca 2020
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Zardzewiały anioł J.P.Fantastica 11.2003
2 Żelazna dziewica J.P.Fantastica 1.2004
3 Anioł masakry J.P.Fantastica 22.3.2004
4 Mężczyzna spowity w płomienie J.P.Fantastica 24.5.2004
5 Czas zemsty J.P.Fantastica 8.2004
6 Droga do wolności J.P.Fantastica 9.2004
7 Pancerna panna młoda J.P.Fantastica 11.2004
8 O wojnie Barjacka J.P.Fantastica 1.2005
9 Podbój Zalemu J.P.Fantastica 4.2005
1 Edycja deluxe J.P.Fantastica 9.2018
2 Edycja deluxe J.P.Fantastica 2.2019
3 Edycja deluxe J.P.Fantastica 7.2019
4 Edycja deluxe J.P.Fantastica 1.2020