Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Battle Angel Alita

Tom 2: Żelazna dziewica
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-89505-33-9
Liczba stron: 216
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Tom drugi rozpoczyna się pojedynkiem pomiędzy Alitą i Makaku. Walczący demolują kolejne elementy scenografii, ostatecznie jednak efektowny wybuch gazu zabija Makaku, kończąc ten wątek fabuły. Nie całkowicie jednak – nawiązanie do niego znajdziemy w późniejszych tomach, a Alicie jeszcze nie raz przyjdzie zmierzyć się w podobnych okolicznościach z podobnym przeciwnikiem. Jednocześnie, o ile wcześniej walka dała Alicie samodzielność, o tyle teraz zmusza ją do zaakceptowania fundamentalnego braku człowieczeństwa – jeżeli bowiem przyjąć, że człowiek jest niczym innym, jak sumą swoich wspomnień, to Alita jest człowiekiem w mniejszym nawet stopniu niż potworny Makaku, który jednak miał jakąś przeszłość.

Fabularna oś drugiego tomu to przede wszystkim historia Yugo, jego wielkiego marzenia, zbrodni i ostatecznie katastrofy, zarówno nierealnych zamierzeń, jak i moralności bohatera. Bodaj jak w żadnym innym komiksie, w Żelaznej dziewicy pokazano wyraźnie, że nawet najwspanialsze marzenia, gdy są oparte jedynie na naiwności i głupocie, prowadzą jedynie do gorzkiego końca. Upadek Yugo, jego przemiana w potwora, stają się alegorią świata, przedstawionego w Battle Angel Alita – zbudowanego na nierealnych założeniach i ostatecznie skazanego na zagładę. Nawet spotkanie Ality i rodzące się między bohaterami uczucie niewiele tu zmienia – okazuje się, że łatwej jest uciec przed sprawiedliwością niż przed popełnionymi błędami.

Grafika nie ulega zmianie – jest to nadal znakomicie rysowana groteska. Autor nie stroni od pokazywania rozwleczonych ludzkich organów, ocierając się miejscami o splatter. Nawet biorąc pod uwagę archaizm kreski, nadal budzi ona nieco niezdrową fascynację, każąc zastanawiać się, co też jeszcze autor może pokazać.

Tomik poprzedzony jest krótkim streszczeniem fabuły oraz przypomnieniem postaci. W charakterze dodatku otrzymujemy opis Netmana – kolejnego typu cyborgów, będących na usługach Fabryki oraz garść wyjaśnień, dotyczących systemu prawnego, funkcjonującego w Mieście Złomu. Druga strona okładki opatrzona została komentarzem odautorskim, w którym Yukito Kishiro wyjaśnia, co jego zdaniem jest wątkiem przewodnim komiksu. Czy jednak ostatecznie nie decyduje o tym czytelnik?

Teukros, 7 stycznia 2008
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Zardzewiały anioł J.P.Fantastica 11.2003
2 Żelazna dziewica J.P.Fantastica 1.2004
3 Anioł masakry J.P.Fantastica 22.3.2004
4 Mężczyzna spowity w płomienie J.P.Fantastica 24.5.2004
5 Czas zemsty J.P.Fantastica 8.2004
6 Droga do wolności J.P.Fantastica 9.2004
7 Pancerna panna młoda J.P.Fantastica 11.2004
8 O wojnie Barjacka J.P.Fantastica 1.2005
9 Podbój Zalemu J.P.Fantastica 4.2005
1 Edycja deluxe J.P.Fantastica 9.2018
2 Edycja deluxe J.P.Fantastica 2.2019
3 Edycja deluxe J.P.Fantastica 7.2019
4 Edycja deluxe J.P.Fantastica 1.2020